Nesnelerin interneti ve Fintech ilişkisini temsil eden data imajı.

Nesnelerin İnterneti Teknolojisi Fintech Sektörünü Nasıl Etkiliyor?

Bu yazımızda ilk kez 1999 yılında kullanılmasına karşın günümüzde oldukça önemli tartışma konularından biri haline gelen nesnelerin interneti teknolojisinin fintech sektörü üzerindeki etkilerinden bahsedeceğiz.

Fintech Nedir?

Fintech teknolojisi finans işlemlerinin teknoloji bakımından geliştirilerek kolay ve verimli finansal hizmetlere dönüştürülmesi olarak açıklanabilir.

Nesnelerin İnterneti (Internet of things) Nedir?

Nesnelerin interneti (Internet of things) cihazların veri algılama, biriktirme ve aktarmalarını sağlayan ağ üzerinde herhangi bir insan müdahalesinin bulunmaması durumu olarak tanımlanabilir.

Gün geçtikçe gelişen teknoloji ve internetin sınırlarının genişlemesi, nesnelerin interneti teknolojisi kavramını yeniden tartışmaya açmıştır.

İnternet trafiğinin bu denli arttığı dünyada; veri aktarımının insan kontrolü gerektirmeden gerçekleşmesi, tüm sektörlerde olduğu gibi fintech sektöründe de olumlu değişimlere imkân verir.

Nesnelerin İnterneti Uygulamaları Nelerdir?

Nesnelerin interneti, uygulamalar aracılığıyla birçok alanda birey, şirket, kurum ya da kuruluşların faaliyetlerini kolaylaştırmakta.

Örneğin; Peru’da faaliyet gösteren Amazon Ormanları Koruma Derneği, oldukça geniş bir alanı drone yardımıyla gözlemliyor ve bölgedeki yasa dışı avlanma ya da madenciliğin önüne geçmiş oluyor.

Nesnelerin interneti uygulamalarının bireysel faydalarından bir tanesi de ev güvenliği oluşturuyor. Akıllı aydınlatmalar, duman ve gaz yayılması gibi durumlarda alarma geçen sistemler gibi uygulama alanları, nesnelerin interneti teknolojisinin günlük hayattaki önemine örnek teşkil ediyor.

Yukarıda verilen örneklerin dışında endüstriyel üretim alanlarında kullanılan akıllı makine ve sensörler, enerji sektöründeki denetim kontrolü ve veri toplama işlemleri, sağlık sistemlerindeki uzaktan izleme ve acil bildirim sistemleri gibi uygulama alanları da nesnelerin interneti teknolojisinin uygulamalarına örnek olarak gösterilebilir.

Nesnelerin interneti teknolojisinin boyutundan söz ederken endüstriyel üretim, enerji sektörü, sağlık sistemleri ya da kişisel güvenlik gibi uygulama alanlarının yanı sıra spesifik örnekler de verilebilir.

Akıllı priz ürünü olan WeMo, August’un tasarladığı akıllı kilit sistemi, Samsung’un başarılı yeniliklerinden biri olan SmartThings Hub gibi örnekler, kullanıcıların hayatını daha da konforlu ve güvenli hale getiriyor. Petnet Akıllı Hayvan Besleyici, Kolibree Akıllı Diş Fırçası, Automatic Araba Takip Adaptörü gibi oldukça spesifik ve basit ama kullanışlı aygıtlar, nesnelerin internetinin başarılı diğer örnekleri arasında gösterilebilir.

Nesnelerin İnterneti Teknolojisinin Fintech Sektöründeki Etkileri

Hayatın ve birçok sektörün her alanında yukarıdaki örneklerde de görüldüğü üzere oldukça sık kullanılan nesnelerin interneti teknolojisi, yararlarının büyük bölümünü fintech sektöründe de göstermekte. Nesnelerin interneti teknolojisinin fintech sektöründeki başlıca faydası kişiselleştirilmiş hizmet alanında görülür. Elde edilecek veriler bu teknoloji sayesinde daha da kapsamlı bir hal alabilir ve her müşteri için uygun, farklı hizmet verilebilmesi kolaylaşır.

Kişiselleştirilmiş müşteri hizmetinin dışında nesnelerin teknolojisinin en büyük etkilerinden bir diğeri de müşteri deneyimlerinin iyileştirilmesi üzerinedir.

Nesnelerin interneti ile cihazlar arası iletişim kuvvetlenir ve bu ilişkinin hızı, müşterilerin beklediği hıza kolaylıkla yetişir. Bu sistem ile müşterilerin yaptığı işlemler hızlı, kolay ve işlevsel bir hal alır.

Nesnelerin interneti teknolojisinin fintech sektörü üzerindeki üçüncü büyük etkisi ise ödeme sistemleri ile ilgilidir. Günümüz teknoloji ekosisteminde bazı işlemlerin vakit almadan halledilebilir olması büyük önem kazanmıştır. Bu ihtiyaç doğrultusunda geliştirilen temassız ödeme alternatifleri, alışveriş ve ödeme işlemlerinin eskisine nazaran oldukça kısa sürelerde ve pratik bir şekilde yapılmasına olanak tanır.

Fintech sektörü, nesnelerin interneti teknolojisi ile müşteri hizmetlerinin kişiselleştirilmesi, müşteri deneyiminin pozitif bir tutum yaratabilmesi ve temassız ödeme imkanları gibi olumlu etkilerle müşteri odaklı bir sistem oluşturulan bu sistem, iki taraf için de işlemleri kolaylaştıran bir durum yaratmıştır.

Daha fazlasına mı ihtiyacınız var?

Hızlı ve kolay adapte olabilen e-Dönüşüm çözümlerimize dair detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın! 

Hemen İletişime Geç!

Shares Share