SAP Data Hub Nedir?

Günümüzdeki Teknoloji Uygulamaları: SAP Data Hub

Firmalar teknolojinin gelişmesiyle ERP sistemlerini de bu devininimin bir parçası haline getirmeye başladı. Öncelerde firmaların üretim, finans, insan kaynakları, satın alma gibi temel süreçlerin uygulaması olarak karşımıza çıkan ERP sistemleri, bu teknolojik devinimle daha dinamik bir hale geldi.

ERP Sistemleri Nasıl Dinamik Bir Yapı Kazandı?

Ayrı ayrı yönetilen uygulamalar doğrudan ERP sistemlerine bağlanabilir ve dış kaynaklarla veri gönderip alma konusunda entegre olabilir hale geldi. Hatta bu konuda doğrudan entegrasyon altyapıları sağlayan teknoloji firmaları karşımıza çıkmaya başladı.

Özellikle workflow uygulamaları bu konularda etkin rol almaya başladı. Bu uygulamaların entegrasyon güçleri ve iş akışı mantığı süreçlerin doğru planlanmasını kolaylaştırdı.

Son yıllarda kurumların kendilerini teknolojiye adapte çalışması ve Big Data, IOT, Yapay Zeka gibi atılımların sağlanması yapılan bu çalışmalara derinlik kazandırdı.

Yapay zeka ve big data gelişmeleri.

Firmalar vizyonlarını, hedeflerini ve yatırımlarınısahadan topladığı büyük veriler ile şekillendirmeye başladı. Sensörlerden toplanan veriler, performans verisini ölçen akıllı bileklikler, sosyal medya analizleri gibi kaynaklar artık ERP içerisinde depolanıp analiz edilebilir hale geldi.

SAP penceresinden baktığımızda, özellikle son yıllarda bir cloud akımı karşımıza çıkıyor!

Her ne kadar SAP global forumlarında yeni teknolojilerden uzun yıllardır bahsedip, teknoloji firmalarını bünyesine katsa da ülkemizde uzun süre sadece ERP paketiyle kendisinden söz ettirdi.

  • Firmalar yeni teknolojileri ERP paketlerine adapte etmek konusunda maliyet ve efor ihtiyacı gibi önemli sebeplerden dolayı açıkçası fazla cesaretli davranmadılar. Ancak teknoloji trendinin gittiği yönde artık bu yatırımların yapılması gerekiyordu.
  • Özellikle SAP sistemlerine yeni geçen firmalar daha çok HANA ile güçlendirilmiş çağdaş sistemleri tercih ettiler. S/4 sistemlerin yaygınlaşması, C4C, Success Factors, Hybris, Fiori, Leonardo, SAP Cloud Platform gibi sistemlerin uygulamalarda karşımıza çıkmasını sıklaştırdı. Artık ERP paketi şirket ekosisteminin kalbi diğer ürünler ise yan kollardan besleyici hale geldi.

SAP bu konuda çeşitli çalışmaları uzun zamandır yapıyordu. Özellikler ERP sistemlerinin harici uygulamalarla entegrasyonu konusunda çalışmaları oluyordu. Bu konudaki güzel çalışmalarından biri de SAP Data Hub!

SAP Data Hub Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Şirketlerin veri akışını modern süreçlerle hızlandırmasına ve genişletmesine yardımcı olan Data Hub, SAP’nin büyük veri üzerine çalışmalar yapan merkezlerinden biri olan, İstanbul Teknopark’ta kurulu SAP Geliştirme Merkezi’nde, Türk mühendislerce yazıldı.

Data Hub aslında bir workflow yapısı ile çalışıyor. Pipeline’lar oluşturup her adıma çeşitli görevler verilebiliyor. Buradaki temel amaç IOT servislerini, Apache uygulamalarını, Big Data araçlarını,Js ve Python gibi dillerle ek program yazımını sağlayan nesneleri, dosya işlemlerini, mesajlaşma servislerini ve Leonardo’ya bağlı yapay zeka nesnelerini içinde barındıran uçtan uca süreçler geliştirmek.

SAP Data Hub Dinamiğinden Bahsedelim

  • Ürünün üzerinde çalışabileceğiniz ve kendi demolarınızı yapabileceğiniz ortam SAP tarafından indirmeye açık halde, kurulum ve ilgili gereksinimleri içeren dosyalarla birlikte paylaşılıyor.
  • Kurulumları yaptıktan sonra yine SAP tarafından yayınlanmış örnek senaryolarla güçlendirilmiş eğitim içeriği de sitede paylaşılıyor.
  • Tüm kurulumları yaptıktan sonra süreç Data Hub modeller uygulamasını kullanarak başlatılabiliyor. Bu ekranda SAP tarafından uygulama içerisinde sunulan hazır nesneler kullanılabildiği gibi firmalar kendi kod kütüphanelerini de yaratabiliyorlar. Süreç bir akış diyagramı gibi şekillendiriliyor.

Örnek bir süreçle modelleyecek olursak,

Akıllı bilekliklerden gelen verinin bir Hadoop sisteminde saklandığını hayal edelim.

  • SAP Data Hub, sistemde Hadoop bağlantısı kurabilecek ve büyük veriyi okuyabilecek bir nesne sunduğu için, bu nesneden gelen verinin Apache Kafka ile bir mesajlaşma kuyruğuna aktarımı sağlanabilir ve bu işlemin ardından bir dosya yazma nesnesi ile dosya dışarı aktarılabilir.
  • Bu esnada mail sunucusuyla gönderim yapılabilir, http operasyonları ile grafikler oluşturulabilir ve SAP/HANA bağlantısı sağlanabilir.
  • Data workflow’lar ile ister ERP sistemlerinden, ister harici kaynaklardan data alışverişinde bulunulabilir.
  • Data Hub kendi nesnelerinin yetmediği durumlarda kullanıcılara Python ,PHP ve JS gibi dillerle kendi addonlarını yaratma imkanı da vermekte.

Gerçek bir senaryo ile örneklendirecek olursak,

Üretim bantları verisinin IOT ile beslenmesi, gelen ısıl verilerin analizi, yapay zeka ile işlenmesi ve akabinde de üretim kalitesinin ölçülmesi şeklinde kurgulanabilir. Buradaki tüm işlemler firmaların entegrasyona ve teknolojiye bakış açısıyla şekillendirilebilir.

Kısacası, bu teknoloji ile yapılabilecekler tamamen firmaların hayal gücüne kalmış diyebiliriz!

Shares Share