Foriba e-İrsaliye webinar soruları.

e-İrsaliye Webinarı: Sizden Gelen Soruları Derledik!

9 Mayıs’ta düzenlediğimiz webinarımızda son güncellemelerden ve firmaların izlemesi gereken adımlardan bahsetmiştik. Bunun yanı sıra e-İrsaliye zorunluluk kapsamında olan ve gönüllü olarak irsaliye süreçlerini dijitalleştirmek isteyen müşterilerimiz ve müşteri adaylarımız için aşağıdaki konuları ele aldık;

 • e-İrsaliye süreci
 • Şirketlerin e-İrsaliye bakış açısı
 • e-İrsaliye uygulama metodları
 • GİB tarafından yayımlanan son taslak tebliği
 • Sovos Foriba e-İrsaliye paketinin içerdiği programlar

Bugünki blog yazımızda, sizlerden gelen soruları derleyerek, e-İrsaliye sürecine dair merak ettiklerinizi yeniden ele almak istedik. İşte detaylar!

e-İrsaliye zorunlu geçişi ne zaman olacak?

e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan ve 2018 veya müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılatı 25 Milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin, 1.7.2020 tarihi ile e-İrsaliye uygulamasına geçmek zorunludur.

İhracat e-Faturalarında sevk adresi bölümü var, burada cadde, sokak, il, ilçe, bölümlerinin ayrı ayrı bildirilmesi gerekiyor, e-İrsaliyede’de böyle bir ayrım olacak mı?

Adres bilgisi e-İrsaliye için çok önemli bir bilgidir ve mutlaka yer verilmesi gerekir. Firmaların malları hangi fiziki lokasyondan hangi fiziki lokasyona taşıdığı belirtilmelidir.

Taşıma irsaliyesi, e-İrsaliye kapsamında mıdır? Taşıma irsaliyesi kesiliyorsa, e-İrsaliye içerisinde taşıyıcı firmaya ait bilgilerin de olması gerekir mi?

Taşıma irsaliyesi bu sürecin dışındadır ancak şunu belirtmek gerekir;

Taşıcı firma aracılığyla ya da bireysel olarak taşıdığınız mallar adına, taşımanın gerçekleştirildiği araca ait bilgileri (ad soyad plaka kimlik no gibi) GİB’e sunmak zorundasınız. Yine olası herhangi değişikliği de GİB’e bilgidirmek ile yükümlüsünüz.

Eğer lojistik firması ile çalışıyorsanız lojistik firma bilgisini belirtmelisiniz. Lojistik firmanın araçta yaptığı değişikliklerden sorumlu olmadığınızı düşünürsek, bunu lojistik firmayla taşımanın güvencesi olarak değerlendirebiliriz.

Müşteriye ürün birden fazla nakliyeci ile gidiyor ise, bu süreç nasıl yönetimelidir?

Bu durumda yeniden irsaliye düzenlenmesi gerekmektedir. Nakliyecinin değişmesi önemli bir husustur. Şu anki senaryoya göre,

 • aynı firma üzerinde
 • bir nakliyeci değişiyorsa
 • kamyon değişiyorsa
 • lojistik firma değişiyorsa
 • taşıyıcı araç değşiyorsa mutlaka yeni irsaliye düzenlenmesi gerekmektedir!

Nakliyecinin değişmesi durumunda ya da malın yanlış / geçersiz adrese gönderilmesi durumunda düzenlenecek yeni e-İrsaliye nasıl ulaştırılır?

O malın yeni bir irsaliye ile geri çekilmesi gerekmektedir. GİB’e düzenlenen yeni irsaliyeyi iletmek sizin sorumluluğunuzdadır.

GİB’e göre o araca ait irsaliyenin araçta olması gerekmez. İrsaliye görüntüsünün araçta olması yeterlidir. Dolayısıyla, isterseniz kağıt olarak araca verip, isterseniz mail yolu ile iletebilir isterseniz Whatsapp üzerinden iletip, isterseniz fotoğrafını araca SMS olarak iletebilirseniz.

İrsaliyeli fatura kavramı nedir?

İrsaliyeli fatura kavramı GİB’in firmalara sunduğu bir seçenektir ve şu şekilde özetlenebilir;

e-Arşiv faturanızı ya da e-Faturanızı irsaliye yerine geçer ibaresi ile irsaliye olarak kullanabilirsiniz.

İrsaliyeli fatura şartları nelerdir?

 • Düzenlenme tarihi, saati, dakikası ile beraber fatura yazılmalıdır.
 • İrsaliye yerine geçer ibaresi yer almalıdır.
 • Malın teslim anında faturanın verilmesi gerekmektedir.

Bu maddeleri karşılayan firmalar, elektronik faturalarını ve elektronik arşiv faturalarını, e-İrsaliye yerine kullanabilirler.

İrsaliyeli fatura şartlarını sağladığım zaman e-İrsaliye Mükellefi olmuyorum” ifadesi doğru mudur?

Hayır, kesinlikle doğru değildir. İrsaliyeli fatura şartlarını sağladığınız zaman, e-İrsaliye mükellefi olursunuz. Yalnızca, 2 belge yerine artık tek belge kullanıp, irsaliyeli fatura ile devam edebilirsiniz.

01.01.2020 tarihi e-Arşiv için de geçerli midir ve bu kapsam kimler içindir?

 • Eğer e-Fatura mükellefi iseniz, 1 Eylül 2019’da e-Arşiv’e geçmek zorundasınız.
 • Eğer e-Fatura’ya 1 Ocak 2020’de geçecekseniz, aynı şekilde 1 Ocak 2020’de e-Arşiv’e geçmek zorundasınız.

Gümrükten kooperatifler aracılığıya sevk edilen mallar için spesifik bir lojistik firması ile çalışılmıyor ise e-İrsaliye’de nelere dikkat etmek gerekir?

Gümrükte elektronik ortamınız varsa yani elektronik irsaliye kesebiliyorsanız, ilgili kişilere bu portali açarak, e-İrsaliyelerinizi kestirebilirsiniz ya da kendiniz kesebilirsiniz.

Ancak böyle bir sisteminiz yoksa, kağıt irsaliye keserek bunu 48 saat içerisinde, elektronik irsaliye formatında GİB’e iletebilirsiniz.

Webinarımıza kayıt olan ve katılım gösteren kişilere çok teşekkür ederiz. Aklınızdaki soruları yanıtlamak adına çalışmalarımıza devam edeceğiz.

İlgili Blog Yazımızı Okumayı Unutmayın!

https://www.foriba.com/e-irsaliye-son-guncellemelerle-ilgili-sizden-gelen-sorular

Süreçle ilgili hızlıca aksiyon almak isterseniz, bizimle iletişime geçebilir ve alanında uzman ekibimiz sayesinde süreçlerinizi hızlı bir şekilde otomatize edebilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutmayın!

Shares Share