e-Fatura Nasıl Kesilir

e-Fatura Kime Kesilir?

Elektronik ortamda hukuki geçerliliğe sahip, faturaların dijital ortamda hazırlanmasını, gönderilmesini, raporlanmasını, arşivlenmesini sağlayan e-Fatura uygulaması Gelir İdaresi Başkanlığı sistemi üzerinden yürütülmektedir.

e-Fatura kime kesilir sorusunun cevabını verirken belirtilmesi gereken en önemli nokta e-Fatura kesilecek müşterinin de faturayı kesecek firmanın da e- Fatura sistemine dahil olması gerektiğidir.

GİB sisteminde e-Fatura işlemleri yapabilmek için gerekli standartlara sahip olmak ve sisteme dahil olmak gerekmektedir. e-Fatura kesilmesi için her iki tarafın da e-Fatura kullanıcısı olması gerekmektedir. Taraflardan biri e-Fatura’ya geçmiş diğeri geçmemişse e-Arşiv Fatura kesilmektedir. Alıcı e-Fatura mükellefi değilse e-Fatura kesilmesi mümkün değildir. Kısaca e-Fatura yalnızca e-Fatura sistemine kayıtlı olan müşterilere kesilebilir.

e-Fatura Kime Kesilir Nereden Anlaşılır?

e-Fatura gönderilmek istenen müşterinin e-Fatura sistemine kayıtlı olup olmadığını bilmek gerekiyor. e-Fatura sistemine kayıtlı olan mükelleflerin listesi GİB sitesinde yer alıyor. Buradan kolaylıkla arama yapılarak e-Fatura gönderilmek istenen mükellefin sistemde kayıtlı olup olmadığı anlaşılabilir. GİB sisteminde e-Fatura kime kesilir sorusunun cevabını belirtilen listeden öğrenmek mümkündür.

Diğer yandan e-Fatura sistemine Sovos Foriba üzerinden kayıtlı olan kullanıcılar GİB sitesinden kontrole ihtiyaç duymayabilirler. Sovos Foriba’da e-Fatura düzenlenirken girilen VKN sistem içerisinde taranır, eşleşme bulunamadığı takdirde kullanıcıya bilgi verir.

e-Fatura kesebilmek için alıcı ve gönderici olan iki tarafın da GİB e-Fatura sisteminde kayıtlı olması yani e-Fatura’ya geçmiş olması gerekir. Yani iki taraf da ortak sunucular üzerinden fatura alıp gönderebilir durumda olmalıdır. Bunun için de GİB Tarafından belirlenen şartlara sahip olmak gerekir. Sisteme uyumlu yazılım, mali mühür sahibi olma gibi önemli şartları tamamlamış olan firmalar e-Fatura’ya geçiş yapabilirler.

e-Fatura Nasıl Kesilir?

Elektronik fatura kesebilmek için GİB sistemine uyumlu yazlım formatına sahip olmak gerekiyor. Sisteme entegre olmak için GİB farklı yollar sunuyor. GİB portalı üzerinden sisteme entegre olmak ya da özel entegratör yardımı alarak sisteme entegre olmak tercih edilebiliyor. e-Fatura işlemlerini kolay yapabilmek için firma sistem koşullarına uygun dijital çözümler geliştirilmesi gerekiyor.

e-Fatura kime kesilir nasıl kesilir gibi sorularla uğraşmadan Sovos Foriba profesyonel dijital çözümleri ile e-Fatura işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. e-Dönüşüm sürecinde belirlenen standartları tamamlayıp sisteme entegre olmak, e-Fatura işlemlerini kolaylaştırmak, güncel değişikliklere uyum sağlamak profesyonel destek alarak çok daha kolay şekilde gerçekleşmektedir.

Shares Share