e-Defter Nasıl İşlenir

e-Defter Nasıl İşlenir?

Kurumsal olarak birçok alanda işlemler otomasyon sistemine dahil olması nedeni ile birçok işlem otomasyon sistemine entegre edilerek yerine getiriliyor.

Bu işlemlerden birisi olan e- defter uygulaması da otomasyon sistemine entegre olarak yapılıyor. Bu nedenle alışılmış çalışma düzeninin dışına çıkarak entegre sistemlere geçen birçok kişi e-Defter nasıl işlenir sorusuna cevap arıyor. Özellikle muhasebe alanında tutulması zorunlu olan büyük ve yevmiye defterleri e-Defter uygulaması ile birlikte işlenerek 10 yıl kadar arşivlenmeleri sağlanıyor. Bu sistem ile birlikte tüm defter işlemleri düzenli bir şekilde işlenerek geriye yönelik bilgiler zahmetsizce ekrana getirilebiliyor. Bu da işlemlerin daha hızlı ve güvenli olmasını sağlıyor.

e-Defter Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Bu sistem ile birlikte e-Defter dosyaları gelir idaresinin ölçümlerine göre düzenli bir şekilde işleme alınarak kayıt altında tutuluyor. Entegrasyon sistemi olmasından dolayı kullanılacak olan entegrasyon sisteminin büyük ve yevmiye defterlerine uygun bir şekilde dizayn edilmesi sağlanıyor. Buna bağlı olarak girilmesi gereken tüm bilgilerin giriş yerlerinin mevcut olması ile de tüm bilgiler eksiksiz ve düzenli bir şekilde kayıt altında tutuluyor.

Yevmiye ve Büyük Defterlerin Kayıt Altına Alınması

Muhasebe alanında büyük bir yeri olan büyük defter ve yevmiye defterleri e-Defter uygulaması ile dijital ortamlara taşınarak saklanması ve muhafaza edilmesi daha kolay hale getiriliyor. Defterlerin dijital ortamlarda olması, istenilen verilere çok daha kolay bir şekilde ulaşılması imkanı sağlıyor. Aynı zamanda e-Defter uygulaması ile dosyalar ve evraklar dijital ortamda zaman damgası ile imzalanabiliyor. Bunun yanı sıra xbrl teknolojisi ile sistem üzerinden raporlanabilme özellikleri söz konusudur.

e-Defter Uygulamasının Avantajları

e-Defter uygulamasının birçok avantajı söz konusudur. Bu avantajların başında maliyeti azaltmasıdır. Kağıt israfının tamamı ile bitmesi maliyet konusunda da şirket ve firmalara oldukça büyük avantaj sağlıyor. Bunun yanı sıra evrakların dijital sistemler içerisinde sanal dosyalarda muhafaza edilmesi istenilen ve aranılan bilgilere çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağladığı gibi evrakların tahrip olması gibi istenmeyen durumların ortadan kalmasını sağlaması açısından da oldukça önemlidir.

Shares Share