e Defter Başvuru Sorgulama

e-Arşiv Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yeni bir dönem olarak bilinen ve kağıt fatura dönemini geri planda bırakan sistem e-Fatura dönemi ile birlikte birçok bilinmeyen sorular sorulmaya başlandı.

e-Arşiv Fatura sistemi, bireysel tüketicilere kesilen faturaların elektronik ortamda düzenlenme işlemi olarak bilinmektedir.

2014 yılında çıkan yeni bir kanun ile birlikte yıllık brüt satışı 5 milyonu geçen işletmelere e-Arşiv Fatura zorunlu hale getirilmiştir. e-Dönüşüm ile birlikte firmalar çalışmalarını ve işlemlerini dijital ortama taşımanın rahatlığını yaşamaya başladı. Firmaların geleceği için oldukça öneli bir yere sahip olan e-dönüşüm uygulamasında yanınızda olan firma ile birlikte bu süreç sizin için daha kolay hale geliyor.

Türkiye’de ilk e-dönüşüm uygulamaları konusunda Ar-Ge çalışmaları yapan firma size daha az zaman ve maliyet için yardımcı oluyor. Bilmeniz gereken uygulamalar arasında bulunan ve nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili e-Arşiv fatura sorgulama nasıl yapılır işlemi geliyor.

Sorgulama Aşamaları

e-Arşiv Fatura, belli hükümler ile hazırlanan ve belli bir ürün ve mal satışı sonrasında düzenlenen, ürünün bedelini aktaran dijital bir belgedir. Bu belge firma e-dönüşüm uygulamasından yararlanıyorsa, e-Fatura olarak değil de e-Arşiv Fatura olarak gönderilir.

Sorgulama işlemi fatura numarası ile yapıldığı gibi firma adı ile yapılması da mümkün oluyor. Sorgulama işlemi sırasında paylaşılmasını istediğiniz bilgiler paylaşılırken, paylaşılmasını istemediğiniz bilgiler gizli kalır. Bu güvenlik açısından oldukça önemlidir.

Sitem içinde yapılan tüm çalışmalar aynı zamanda zamandan da büyük ölçüde tasarruf elde etmenizi sağlar.

e-Arşiv Fatura Sistemi Yararları

Elektronik çağında artık internetten pek çok ürünün satışı yapılmaktadır. Bu şekilde satış sonrasında faturada internet ortamında hazırlanmaktadır. Bu şekilde hem para hem de zamandan kazanç sağlanmaktadır. e-Arşiv fatura ile birlikte evrak arşivi yapmak zorunda kalmazsınız.

Evrak kaybı ile ortaya çıkabilen hiç bir sorunu yaşamamanın yanı sıra kağıt israfını da önleyerek, gereksiz ağaç kesiminin önüne geçmiş olursunuz. Fatura basma, gönderme maliyetini ortadan kaldıran sistem size maddi kazançlar sağlar. Tüm bu süreçte size en iyi desteği sağlayacak olan firma sayesinde bu sitem hakkında daha sağlıklı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Fatura İptal Süresi

Fatura onayı sonrasında iptal etme hakkınız ay sonuna kadar devam ediyor. İptal etme ve diğer tüm içerikler hakkında detaylı bilgi almak için firmadan destek alabilirsiniz.

Shares Share