Cari Hesap Mutabakat Formu Nedir?

İşletmeler, müşterileri ile yaptıkları satış veya firmalar ile yaptıkları mal alımının kontrolünü yapar. Bu noktada cari mutabakat formu devreye girer. Bu form sayesinde yapılan alım veya satım işleminin kontrolünü yapma imkanı elde edilir. İşletmeler arası anlaşma prensibine dayalı olan mutabakat formuyla, işletmelerin hesaplarının birbiri ile tutup tutmadığı kontrol edilir.

Hazırlanan mutabakat formu karşı firmaya gönderilir, aynı şekilde karşı firma da hazırladığı kendi imzalı ve kaşeli formunu gönderir. Cari hesap mutabakat formu .xlsx uzantılı olarak Excel programı üzerinden hazırlanabiliyor. Mutabakat formlarının gönderilme yöntemi faks, telefon, e-mail yolları ile yapılabiliyor. Faks ve telefon yöntemi karışıklığı ve zaman kaybına yol açabiliyorken, günümüzün teknolojik faydaları daha pratik yöntemler sunuyor. e-Mail mutabakat formlarının daha hızlı ve kolay bir şekilde gönderilmesini sağlıyor.

e-Mutabakat Kullanmanın Faydaları

Cari hesap mutabakatlarını kağıt üzerinde hazırlamak veya çıktısını alarak faks veya telefonla göndermek pek avantajlı olmuyor. Hem yorucu hem de kağıtların arasında boğulmaya sebep olabiliyor. Excel programı ile detaylı bir şekilde hazırlanan mutabakat formunu e-mail yolu ile göndermek zaman tasarrufu ve kolaylık sunuyor.

Arşivleme, kargo, kağıt gibi masrafları egale ederek düşük maliyetli olma özelliğine kavuşuyor. Bu sayede çevreci olma özelliğini de kazanmış oluyor. Excel ile veri kaydetme ve alma özelliği olan tüm sistemler ile uyumlu çalışıyor. Aynı zamanda kayıtlı dataya hızlı erişim imkanı da sunmuş oluyor. Cari hesap mutabakat formu .xlsx, yasal avantaj imkanına da sahip. Yasal zeminde hızlı geri dönüşler almayı kolaylaştırıyor.

e-Mutabakat Özellikleri

e-Mutabakat cari hesapların toplu bir şekilde gönderimi, dip toplamları alma ve tüm verileri raporlama, mutabakat dönüşlerinin zamanlamasını takip etme özellikleri ile öne çıkıyor.

Ayrıca hesap açıklarını önleyen hatırlatma SMS’leri, sorunlu müşteri tespiti, diğer firmalar ile ilişkilerin kontrol edilebilmesi, sistem üzerinden karşı işletmeye not yazabilme, birden fazla işletme için sistemi kullanma ayrıcalığı gibi özellikler de sunuyor. Cari hesap mutabakat formu .xlsx, cari hesapları kontrol edebilmeyi kolay hale getiriyor. e-Mutabakat ile ilgili her bilgiye sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Shares Share