Nesnelerin interneti, internet of things.

2019’daki Trendleri Ele Aldık: Nesnelerin İnterneti / IoT

Nesnelerin İnterneti olarak Türkçeye geçen IoT (Internet of Things), son yılların gözde teknolojileri arasında yerini almaktadır. “IoT nedir?” sorusu farklı şekillerde cevaplanmaktadır.

 • IoT; düşük enerji harcayan ve aralarında veri transferi yapan heterojen ve otonom IoT cihazlarından oluşur. IoT ağları; yüksek sayıda cihazın birbirine bağlanmasına ve birbirleri arasında veri aktarımına olanak tanır.

IoT, geniş uygulama alanlarına sahiptir: Tarım, sağlık, endüstri, telekom, lojistik, spor- fitness, otomotiv, akıllı evler, akıllı enerji ölçümü, akıllı satış ve askeri uygulamalar gibi alanlarda kullanılmaları mümkündür. Bu doğrultuda, her geçen gün IoT projeleri farklı alanlarda kendini göstermektedir. Gelişmeler doğrultusunda kurulan IoT Türkiye kapsamında çok sayıda firma, IoT tabanlı yeni teknolojiler ve ürünler üzerinde çalışmaktadır.

IoT teknolojisinin yeni olması, beraberinde güvenlik problemleri de getirmektedir. Klasik IoT sistemlerinde toplanan veri, merkezi sunucularda toplanır. Bu da verilerin güvenliği açısından risk teşkil eder.

 • Hafif bir işletim sistemi olan ve blockchain sistemini kullanan IoT Chain (ITC), kurduğu dağıtık yapıyla IoT teknolojisine güvenli bir çözüm sunar. Bu sebeple de oldukça ilgi çekmektedir.

Iot Nasıl Çalışır?

IoT cihazları; içlerinde mini boyutlarda gömülü elektronik yapılar içeren nesnelerden oluşur. Bu cihazlar, kullanıcılarının müdahalesi olmadan otonom olarak çalışır.

RFID, kablosuz sensör ağlar gibi düşük enerji kullanan teknolojilere sahip cihazlar, birbirleri ile kolayca bağlantı kurar ve veri aktarımı yapar. Sensörler tarafından toplanan veriler, merkezde toplanır; analiz edilir ve alınacak aksiyonlar belirlenir. İsteğe göre veriler, “bulut” ortamında da toplanabilir ya da işlenebilir.

 • Analizler sonucu diğer cihazlarla irtibata geçilir ve gerekli aksiyonlar devreye sokulur. IoT teknolojisi; mevcut cihazlar arasında hızlı bağlantı kurarak, veri toplayarak ve veri aktarımı yaparak hayatı kolaylaştırmayı hedeflemektedir.

Birbirinden farklı çok sayıda cihazın kolayca bağlantı kurabilmesi ve aralarında güvenli veri aktarımı yapabilmeleri, yeni geliştirilen IoT platformları ile başarılmaktadır. Bu platformlar, cihazların kolayca ve güvenle birbirleri ile bağlantı kurmasını ve veri aktarmasını sağlayan yazılımlardan oluşmaktadır. IoT platformlar, genellikle erişilebilirliği artırmak açısından “bulut” ortamında çalışmaktadır.

IoT’nin Faydaları Nelerdir?

Hızlı ve çok sayıda veri toplanması ile IoT, kullanıldığı alana bağlı olarak çok sayıda fayda sağlar. Verilerin anlık toplanabilmesi, takip edilebilmesi, farklı kaynaklardan akan verilerin değerlendirilmesi, başta verimlilik sağlamak üzere kullananlara farklı alanlarda yardımcı olur.

 • Ofiste, mağazada ya da fabrikada iş akışları takip edilerek, zamandan ve paradan tasarruf sağlanabilir.
 • Müşteri bazlı satış teknikleri geliştirilebilir.
 • Hastaların sağlık verileri anlık olarak takip edilebilir.
 • İşletmelerin doğru iş kararları almalarına ve müşteri memnuniyetini artırmalarına yardımcı olur.
 • Optimum kararların alınması ile sağlanan verimlilik, firmaların gelirini de artırır.

IoT Projeleri

 • IoT projeleri, “Endüstri 4.0” kapsamında kullanıldıkları alanlarda inovatif ortamlar ortaya çıkaracaktır.
 • Fabrikalarda cihazların ve çalışanların verileri anlık olarak takip edilebilecek; buna göre de verimlilik artırılabilecektir. Akıllı hastanelerde çok sayıda hasta verisine anlık ve eş zamanlı olarak erişilebilecektir.
 • Tarımda IoT ve yapay zekâ bileşenlerinin birleştirilmesi, sulama ve gübreleme mekanizmaları gibi süreçlerin akıllı olarak yönetilmesini sağlayacaktır.

Cloud Computing ve Iot Arasındaki Farklar Nelerdir?

Cloud Computing (Bulut Hesaplama) ve IoT (Nesnelerin İnterneti) teknolojileri, aynı süreçlerde adını duyuran teknolojiler olsa da birbirlerinden farklıdır. IoT, nesnelerin bağlanarak ağ oluşturmasına imkân verirken, “Cloud Computing” ise verilerin “bulut” ortamında saklanmasına, işlenmesine ya da programların “bulut” üzerinden çalıştırılmasına olanak tanımaktadır. IoT platformaları, her yerden erişilebilmeleri açısından “Bulut” üzerinden çalıştırılabilir; bu da IoT uygulamalarına güvenlik ve kolaylık sağlar.

IoT ve Cloud Computing Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

Her ikisi de gelecek nesil çalışmaların bel kemiğini oluşturan yeni teknolojiler olsa da IoT, nesnelerin topladıkları verileri aktarmaları üzerine bir yapıya sahiptir. “Cloud” (Bulut) teknolojisi ise IoT ve diğer teknolojilere altyapı sunmaktadır. IoT sistemi “bulut” teknolojisi üzerinde çalışabilir. Böylece verilere kolay erişim sağlanır ve veriler güvenli bir ortamda tutulur.

 • Yeşil bilişim teknolojileri ile çevreci bir yaklaşım sergileyen ve e-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye ve e-Mutabakat gibi elektronik dönüşüm çözümleri sunan Sovos Foriba, IoT teknolojisinin Türkiye için ufuk vadeden bir alan olduğunu düşünmektedir.

Daha fazlasına mı ihtiyacınız var?

 • Sovos Foriba’nın 13.000+ mutlu müşterisi arasına katılmayı mı düşünüyorsunuz?
 • Aldığınız hizmetlerle ilgili sorularınız mı var?

Hızlı ve kolay adapte olabilen e-Dönüşüm çözümlerimize dair detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın! 

Hemen İletişime Geç!

Shares Share