Yunanistan myDATA Projesi ve e-Fatura Uygulamasındaki Son Gelişmeler

myDATA planı halk müzakeresine kapatıldıktan iki ay sonra, Yunan Vergi İdaresi (IAPR), önerilen planla ilgili olarak iş dünyasından alınan geri bildirimleri henüz paylaşmadı ve konuyla ilgili herhangi bir resmi duyuru yapmadı.

Ancak yapılan yerel müzakereler, Yunan Vergi İdaresinin 2018 yılı Ağustos ayında önerilen ve ibra modeline (Clearance Model) dayanan elektronik fatura uygulamasını tekrar gündeme getirebileceğini gösteriyor.

Paydaşlardan gelen bilgilere göre; Yunan Vergi İdaresi, işletmeler üzerindeki idari yükleri azaltmak ve vergi kaçakçılığının önüne geçmek adına e-fatura zorunluluğunu getirecek.

Bununla birlikte, Avrupa Birliği Vergi Yönetmeliği’nde yer alan istisnai durumlar geçerliliğini koruyacak ve Yunan Vergi Dairesi, yönetmelikte yer alan implementasyon ve özel faturalandırma yöntemleri ile ilgili istisnai durumlara uyum sağlayacak.

İlk Adımlar

Hizmet sağlayıcılarının resmi görev kapsamının tanımını yapmak, e-Fatura uygulaması ile ilgili ilk adım olacak.

myDATA çerçevesinde hizmet sağlayıcılarının mevcut rolü; vergi mükellefleri için veri hazırlama, birleştirme ve devlet portaline iletme fonksiyonlarından oluşuyor ve devlet gözetimine çok ihtiyaç duyulmuyor.

Hizmet sağlayıcıların üstlendiği rolün kapsamının genişletildiği durumlarda ise, faturaların çeşitli yollarla ibra edilmesi gibi normal şartlar altında vergi denetiminin merkezinde yer alan işlevler de sürece dahil edilebilir.

Regüle edilmemiş ve denetime tabi olmayan bir işlev modeli olan bu uygulama, Hindistan’dakine benzer bir ibra modeli.

Bu modelde hizmet sağlayıcısının yükümlülük kapsamı; Yunan mevzuatının myDATA planında MARK adı verilen ilgili referans numarasının doğrulanmasına karşılık gelecek şekilde, fatura üzerindeki referans numarasını doğrulanması gibi fonksiyonları kapsıyor.

Hizmet sağlayıcılarının işlevlerinin genişletildiği senaryo ise, genellikle kısıtlayıcı olan ve devletin uygunluk kriterlerine tabi olarak düzenlenmiş bir işlev. Buna göre, hizmet sağlayıcıları, Meksika’da devletin dışarıdan sağladığı fatura ibra işlevini yerine getiren PAC benzeri bir resmi daire sıfatıyla hareket edecek.

Elbette, Yunanistan’ın ibra konusundaki bu yol ayrımında hangi yolu tercih edeceği belirsizliğini koruyor.

Uygulama planına istinaden, yetkililerin e-fatura hizmet sağlayıcılarına yönelik akreditasyon planını 2020 yılının başında tamamlayabilmeleri için, myDATA projesinin 3 ay ertelenmesi bekleniyor.

MyDATA planı için öngörülen yeni lansman tarihi ise 1 Nisan 2020.

Yunanistan Vergi Uyumluluğu Hakkında Daha Fazla Bilgi Alın

Hemen İletişime Geç!

Shares Share