SGK Teşvik Hesaplarken Neden Profesyonel Destek Almalıyız?

Bir önceki blog yazımız, İstihdam Teşvikleri ile ilgili kanunlar, türleri ve şartları üzerineydi. Bugün de sizlere elle teşvik hesaplamanın zorlukları ve bu zorluklara karşı geliştirilen algoritmaların programlara entegre edilerek sağladığı çözümleri açıklayacağız.

SGK Teşviklerini Manuel Hesaplamanın Zorlukları

Tüm Teşviklerin Eksiksiz Hesaplanması

Devletin istihdama katkıda bulunan işverenlere sağladığı çok sayıda teşvik ve bu teşviklerin ek maddeleri bulunmaktadır. İşkur teşviklerini hesaplama işleminin eksiksiz yapılması için gereken; tüm teşviklerin ve ek maddelerinin teker teker incelenerek uyumlu olunanların belirlenmesidir.

Çalışan sayısının artışıyla doğru oranda yararlanılabilecek teşvik çeşidi de artmaktadır. Her bir çalışanın sağladığı şartların değişmesiyle birlikte bazen farklı teşviklerden aynı anda yararlanabilme fırsatı ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda daha yüksek destek tutarına sahip teşvik maddesi seçilmelidir.

Değişen Kanun ve Maddelerine Uygunluğun Düzenli Kontrolü

SGK Teşvik kanunları zaman zaman değişiklik göstermektedir. Kanun maddelerinin tamamının ya da bazı maddelerinin kaldırılması veya ek maddeler eklenmesi her zaman ihtimal dahilindedir. Bu nedenle, bakanlığın açıklamalarının düzenli olarak takip edilmesi, önceden hesaplanmış istihdam teşviklerinin değişen kanun ve maddelerine göre  güncellenmesi gerekmektedir. Değişen kanun ve maddelerinin takip edilmemesi, teşvik tutarının olması gerekenden daha düşük hesaplanmasına ve destek kaybına sebep olacaktır.

Ek İstihdam İhtiyacı veya İş Gücü Kaybı

Tüm hesapların doğru ve vaktinde yapılabilmesi için şirketler genelde iki seçenekleri olduğunu düşünürler.

Birincisi; çalışanları arasından bu konuda kalifiye olanların hesaplar bitene kadar teşviklere odaklanmaları ve asıl görevlerine bir süreliğine ara vermeleridir. Bu süre boyunca -hesaplamalar günlerce sürebilmektedir- asıl sorumluluklar göz ardı edilir ve işlerin birikmesine sebep olur. Kısacası teşviklerden destek gelmesi için çalışılırken, iş gücü kaybı ortaya çıkar.

İkincisi ise; bu hesapları yapması için ek çalışan alınması veya danışman şirketle anlaşılmasıdır. Ek istihdam ihtiyacı fazladan masrafa yol açmakla birlikte, bu kişiler sgk teşvik hesabını -şirket çalışanları gibi- manuel yaptığı için zamandan kazanç da sağlamamaktadır.

Hatalı Başvurularda Cezai İşlem

Devletin, SGK teşvik hesaplamalarına yardımcı olan herhangi bir kurumu, kuruluşu veya sistemi olmamakla birlikte teşvik tutarlarının doğru hesaplanmasını beklemektedir. Eğer başvuru yapılan teşvik tutarının kontrolü sırasında yanlış hesaplamalar fark edilirse derhal düzeltilmesi gerekmektedir. Düzeltilmemesi durumunda cezai işlem uygulanacağı bakanlık tarafından açıklanmıştır.

New call-to-action

SGK Teşvikleri Program aracılığı ile Otomatik Hesaplamanın Faydaları

SGK teşvik programları, içerdikleri algoritmalar sayesinde tüm teşvikleri sırasıyla tüm çalışanlara uygular. Her çalışanın özelliklerini teşvik maddeleriyle teker teker karşılaştırarak hangi teşviklere uygun olduğunu bulur. Bu sayede hangi teşviğin hangi çalışan üzerinde maksimum kazanç sağlayacağını da kolayca belirleyerek en yüksek teşvik tutarını hesaplayabilirler.

SGK teşvik programının sağladığı bir diğer fayda ise; Kanunları ve çalışan bilgilerini SGK’nın sistemi üzerinden alıp kendi programına aktarmasıdır. Böylelikle değişiklik gösteren koşulları anında programa uygulayarak teşvik tutarlarını güncel tutar ve hatalı başvuru ihtimalini en aza düşürerek cezai işlemlerden sizi korur.

Manuel hesaplamalarda tüm bu karışık teşvik işlemleri günlerce sürerken, teşvik hesaplama programları özel kodlar ve algoritmalar ile bu süreyi 1 saatin altına düşürür. Bu sayede geriye dönük SGK teşvik hesaplarının yapılması da çok daha hızlanır ve kolaylaşır.

Yazımızda SGK Teşvik hesaplarının manuel yapılmasının zorluklarını ve Sgk teşvik hesaplama robotu olarak da adlandırabileceğimiz programların sağladığı faydaları karşılaştırdık. Teşvik hesaplama programları tüm kanunları otomatikman deneyerek maksimum teşvik oranını en kısa sürede hesaplar; bu hesapları güncel ve eksiksiz tutar. Hesaplama sonucunda da daha fazla teşvik alınabilmesi için gerekenler, aylık ve yıllık analizler gibi detaylı raporlar ile teşvik sürecini optimize eder.

Hızlı ve kolay adapte olabilen e-Dönüşüm çözümlerimize dair detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın! 

Shares Share