SGK teşvik soruları

SGK Teşvik Çözümü: Sizden Gelen Sorular!

Dünya çapında 13.000’den fazla işletmeye kurumsal yazılım ve entegrasyon hizmetleri ulaştıran Sovos Foriba ailesi olarak, 26 Eylül’de SGK Teşvik Webinarımızı gerçekleştirdik!

Yeni nesil teşviklerle ilgili ayrıntılı bilgilere yer verdiğimiz webinarımızda, SGK Teşvik’in tanımı,17103, 27103 ve 7166 sayılı yeni nesil teşvik kanunları ve Sovos Foriba SGK Teşvik Çözümünün avantajları ile ilgili tüm detaylara yer verdik.

İşte webinarımızda sizlerden gelen sorular;

Teşviklerinden faydalanmak isteyen firmalara, SGK tarafından şart koşulan belirli bir personel sayısı var mı?

27103, 17103, 7166 sayılı SGK Teşvik kanunlarında, firmaların çalışan sayısı ile ilgili herhangi bir sınırlandırma yoktur. Firmanın SGK Teşviklerinden faydalanabilmesi için, bir önceki yıl çalıştırdığı personel ortalamasının üzerinde istihdam yaratması gerekir.

Örneğin; 2018 yılında hiç çalışanı olmamış bir firma, 2019 yılında 5 kişi ile işe başlıyor. Bu durumda, SGK Teşvik kanunları kapsamında;

  • İlk 3 ay herhangi bir teşvikten yararlanamaz, 3 aylık sürenin tamamlanmasını beklemek zorundadır.
  • 3. aydan itibaren, mevcut teşviklerin tamamından faydalanmaya başlayabilir.

Sgk Teşvik Kılavuzu

SGK Teşvik ile ortak çalışan bordro programı var mı?

Şu anda, 3 farklı bordro programı ile ilgili entegrasyonumuz bulunmaktadır. Bordro programları hiçbir XML’i çıkarıp, manuel hesaplama yapmadan, hesaplamalarınızı sisteme iletmektedir.

Sizler de hesaplamalarınızı yaptıktan sonra, bordro programındaki verileri güncelleyebilirsiniz.

SGK Teşvik Sistemi Ar-Ge teşviklerini kapsar mı?

Hizmet verdiğimiz iş ortaklarımızda, Ar-Ge merkezi olan firmalar bulunmaktadır. SGK Teşvikten yararlanmanız için, kanunda belirtilen minimum Ar-Ge personel sayısını karşılamanız gerekir.

Ar-Ge Teşvikinden yararlanmak için; bu personellerinizin kanun kodunu otomatik olarak Ar-Ge koduna çevirip, bu kodu hazırlayarak XML’ini hazır hale getirmelisiniz.

Yapacağınız işlemin ardından, tüm süreç yönetiminden şirketimiz sorumludur.

Sistemimiz, Ar-Ge personelleriniz ile ilgili tüm analizleri yaparak, sizin için aşağıdaki verilerin yer aldığı bir rapor hazırlamaktadır:

  • Mevcut tüm personellerin teşvik hesaplamaları
  • (Varsa) teşvikli Ar-Ge personelleriniz ile ilgili hesaplamalar

Bu verilerin ardından, sistemimiz, teşviklerden maksimum oranda faydalanmanızı sağlamak için bazı önerilerde bulunur. Örneğin; kişi bazında Ar-Ge personellerinizin analizini yaparak, daha yüksek teşvik almanız için hangi personelleri tercih etmeniz gerektiğine dair geri bildirim verir. Fakat belirlenen kişilerin Ar-Ge Teşvikinde kalması veya daha katma değerli ikinci bir teşvike geçmesine karar verecek olan merci firmanızdır.

Ar-Ge merkezi teşvik potansiyeli hesaplaması aşağıdaki şekilde yapılır:

  • Firmanızın mevcut personelinin, Ar-Ge teşvik rakamının işveren payının yarısı kadar avantaj sağlayabilirsiniz. Yani; 15,5 Ar-Ge işveren payında, %5 peşin indirimin ardından %15,5’in yarısı kadar avantaj sağlarsınız.
  • Fakat firmanızın Ar-Ge merkezinde beyan etmek istediğiniz minimum rakamın üstünde personel bulunması durumunda, rakamın üstünde kalan personellerinizi 7103 sayılı kanuna geçirerek maksimum teşvikten yararlanabilirsiniz.
  • Sistemimizde size önerdiğimiz daha katma değerli teşvikleri tercih etmemeniz durumunda, manuel işaretleme ile hangi teşvikte kalmak istediğinize dair seçim yapabilirsiniz. Bu işlem için firmanızın vakit ayırması gerekmez, sistem üzerinden tek bir işaretleme ile teşvik tercihinizi güncelleyebilirsiniz.

SGK Teşvik Çözümü için kullanım ücreti tahsis ediliyor mu?

SGK Teşvik çözümümüzü kullanmaya başladığınız anda, lisans veya kullanım ücreti adı altında herhangi bir ücret talep edilmez. Sizden talep edilen ücret, yapacağımız sözleşme kapsamında, kazandırdığımız teşvikler üzerinden bir hizmet komisyon ücretidir.

Manuel SGK Teşvik hesaplama nasıl yapılır, tek kişi hesaplamaları eksiksiz yapabilir mi?

Manuel SGK Teşvik hesaplamasını kişilerin tek başına yapması pek mümkün değildir. Çünkü izlenmesi gereken adımlar oldukça meşakkatlidir.

Manuel SGK Teşvik hesaplaması için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Firmanızın mevcut tüm personellerinin; işe giriş tarihleri, cinsiyeti, hangi teşvike uygun olduğu, yararlandığı teşviki ne kadar süre kullanabileceği, ortalama personel sayısını ve maaş/bordro brüt rakamını takip etmelisiniz.
  • İlgili verilerle bir excel tablosu oluşturarak, her ay düşeyaralarla bu verilerin analizini yapmalısınız. Süreç ile ilgili sıkıntılar olduğu sürece SGK sistemine girerek, destek alıp tekrardan düzenleme yapmalısınız.
  • Bu analizlerin ardından, uygun personel sayısını tespit ederek ilgili personellerin bildirgelerini doğru kanun maddeleriyle SGK’ya bildirmelisiniz. Bildirinizin ardından, teşvik tutarınızı bularak, ne kadar avantaj elde ettiğinizi görebileceksiniz. Dolayısıyla, tek kişinin bu süreçleri eksiksiz bir şekilde tamamlaması oldukça zor olacaktır.

SGK Teşviklerinizi hesaplarken manuel hataları geride bırakın!

New call-to-action

Shares Share