SGK hizmet dökümü hakkında bilmeniz gerekenler.

SGK Hizmet Dökümü: Sıkça Sorulan Sorular!

Teknolojinin gelişmesi ile elektronik sistemlere geçen kurumların sayısı gün geçtikçe artıyor. Sigortalı olarak çalışan kişilerin zaman zaman ihtiyaç duyduğu SGK hizmet dökümüne erişimi de oldukça kolaylaştı.

İşlemlerin daha kısa zamanda yapılmasını sağlayan sistem vatandaşların zaman ve para kaybını minimuma indiriyor! Çalışma süresi, prim, gün sayısı, işe giriş çıkışlar gibi çok sayıda bilgiye e-Devlet üzerinden kolaylıkla ulaşmak mümkün.

SGK hizmet dökümünüze nasıl erişim sağlayabileceğinizi, hangi kapsamda değerlendirildiğinizi ve daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz.

SGK Hizmet Dökümü Nedir?

SGK, işe başlama tarihine göre eski sistemdeki vatandaşların SSK hizmet dökümü bilgilerini kolayca ayırt edebilmeleri için sigortalıları 4A, 4B ve 4C olmak üzere üç gruba ayırıyor. Elbette, hizmet gruplarından hangisine bağlı olursanız olun sigorta dökümü talebinde bulunabilirsiniz.

Bunun yanısıra, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı hizmet dökümü de yine SGK’dan temin edilmekte. Eski sistemlere göre SSK’ya bağlı olanlar 4A, BAĞ-KUR’a bağlı olanlar 4B, Emekli Sandığı’na bağlı olan vatandaşlar ise 4C olarak bugünkü sisteme entegre edilmiş durumda.

“4A hizmet dökümü nedir?” sorusunu ise, eski tarihte SSK kurumuna bağlı olarak işe başlayan sigortalıların bugüne kadarki tüm verilerine ulaşabildiği belge olarak cevaplayabiliriz.

SGK Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • SGK sorgulama il ve ilçenizde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerinden bireysel olarak yapılabilir. Bununla birlikte, vatandaşların zaman, para ve iş gücü kaybını önlemek amacıyla kurulan e-Devlet üzerinden de işlemlerinizi yönetebilirsiniz.
  • e-Devlet SGK modülüne ulaşabilmeniz için öncelikle şifreye ihtiyacınız var. İlk şifrenizi kimlik ibraz ederek PTT’lerden alabilir, daha sonra sistem üzerinden şifrenizi değiştirebilirsiniz.
  • e-Devlet SGK sayfasına ulaştığınızda sadece kişisel bilgilerinizi girerek ihtiyaç duyduğunuz tüm verilere ulaşabilirsiniz.

SGK Hizmet Dökümünde Hangi Bilgiler Yer Alır?

e-Devlet üzerinden hızlıca ulaşabileceğiniz SGK 4A hizmet dökümü, 4B hizmet dökümü gibi belgelerde; sigortalı olarak işe girdiğiniz ilk tarih ve sigorta sicil numaranız, ne kadar süre çalıştığınız ve çıkış tarihiniz gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sigortalı olarak verdiğiniz hizmetler, hangi tarihlerde ne kadar prim yatırdığınız, işveren tarafından primlerinizin ödenip ödenmediği, işveren bilgileri gibi veriler de SGK Hizmet Dökümü alanında yer alır.

SGK Hizmet Dökümü Ne İçin Kullanılır?

SGK, e-Devlet üzerinden sigorta hizmet dökümü verdiği vatandaşların borç sorgulaması yaparak online SGK ödeme işlemlerine hız kazandırır.

Hak sahipleri e-Devlet 4A, 4B ve 4C hizmet dökümlerini okuyan uygulamalarla;

  • emeklilik tarihlerini
  • maaş hesaplamalarını
  • ikramiyeler ve kıdemlerini otomatik olarak sistemde görebilir.

Aynı zamanda vize alma süreçlerinde de bazen SGK hizmet dökümü 4A, 4B ve 4C gerekli olabilmektedir. Kısacası, resmî kurumların veya mahkemelerin talepleri hâlinde tüm verilerinize ulaşıp belgelerinizi sunabilirsiniz.

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

  • Geriye dönük tüm kayıtlarınızı SGK hizmet sorgulama sayfalarındaki yönlendirmeleri takip ederek görebilirsiniz. Örneğin, 4A hizmet dökümü ihtiyacınız olduğunda e-Devlet sitesindeki arama çubuğu satırına “SGK 4A” yazarak 4A hizmet dökümü ile ilgili arama sonuçlarına ulaşabilirsiniz.
  • TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıysanız ilgili linke tıkladığınız zaman bilgileriniz otomatik olarak ekrana getirilir. Giriş yapmadıysanız, linke tıkladıktan sonra kişisel bilgilerinizi girmeniz istenir ve daha sonra verileriniz taranmaya başlar. Sonuçları gördükten sonra dilerseniz çıktısını alabilirsiniz.

Barkodlu SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Resmî dairelerden alınan bilgi ve belgelerin orijinalliğini doğrulamak için getirilen barkod sisteminden dolayı sizden e-Devlet 4A SGK dökümü belgesi üzerinde barkod bulunmasını isteyen bir kurum için yeniden çıktı almanız gerek. Belgeniz barkodlu olarak basıldığında kurum tarafından doğrulanmış bir belge niteliği kazanıyor.

Yapılacak işlemleri aynen tekrarlayarak e-Devlet hizmet dökümü modülüne yönlendirme aldıktan sonra yapmanız gereken tek şey, çıktı alırken yazdırma komutu verdiğinizde barkodlu belge oluşturma butonuna tıklamak olacak!

Daha Fazlasına Mı İhtiyacınız Var?

Hizmet dökümünü okuyan uygulamalar gibi işverenler de teşviklerini hesaplayabilecekleri pratik uygulamalardan yararlanabilirler.

Elbette bu süreçten fayda sağlamak için profesyonel bir destek alınarak istihdamın artırılması amacıyla alabilecek teşviklerin maksimum oranda hesaplanması önerilir.

Sovos Foriba ile SGK Teşvik hesaplamalarınızı maksimum oranda hesaplayarak, otomatize edebilirsiniz! Aynı zamanda aylık bordrolama hesaplarınızı yöneterek süreç yönetiminde avantaj sağlayabilirsiniz!New call-to-action

Shares Share