e-Hesap-Özeti

SAP e-Hesap Özetinden Neden Faydalanmalısınız?

e-Hesap Özeti Nedir?

e-Hesap Özeti, SAP kullanıcıları için ERP’de muhasebe sürecini otomatize ederek, akış raporlarıyla finansal süreçleri optimize etmeye ve banka bakiyelerini karşılaştırmaya olanak sağlayan bir çözümdür.

e-Hesap Özeti Çözümü ile Neler Yapabilirsiniz?

e-Hesap Özeti banka hareketlerinin ERP programına aktarımını sağlar. Böylece SAP ekranlarından ayrılmadan gönderim, yanıt alma, ekstre karşılaştırma ve raporlama gibi işlemleri yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, e-Hesap Özeti Çözümü Webservis ile haberleşme imkanı sunarak sizi dosya ile uğraşmanın kısıtlarından kurtarır.

Neden Sovos Foriba e-Hesap Özeti Çözümünden Faydalanmalısınız?

 • Tüm işlemleri SAP içerisinde gerçekleştirme olanağı sağlar.
 • Sovos Foriba Namespace paketi sayesinde geliştirmeler ve yeni özellikler detaylı raporlanır.
 • Otomatik denkleştirme süreci ile banka ve SAP’deki hesapları karşılaştırarak farkların oluşmasını engeller.
 • Güçlü eşleştirme algoritması ile ekstreleri doğru cariler ile eşleştirir.
 • Tüm muhasebesel süreçleri kapsayacak özel eşleme kurallarını, ek danışmanlığa ihtiyaç duymadan oluşturur.
 • Doğrudan borçlandırma sistemi uygular.
 • Kredi kartı hareketlerinin SAP içinde işlenmesine olanak sağlar.
 • Özel kayıt işlemlerini mümkün kılar.
 • Hızlı implementasyon ile kaliteli destek sağlar.

Sovos Foriba ailesi olarak 19 Şubat tarihinde ilk e-Hesap Özeti etkinliğimizi gerçekleştirdik. Etkinliğimize ilişkin videoyu sizlerle paylaşmak isteriz.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Entegrasyonunuz olan bankaların dışında bir banka ile çalışıyorsak, bu süreci nasıl yönetiyorsunuz?

Sovos Foriba ailesi olarak büyük bankaların büyük çoğunluğuyla entegrasyonumuzu yaptık. (Garanti, Akbank vb.) Eğer entegrasyonumuzun olmadığı küçük bir bankayla çalışıyorsanız, bu süreçte size destek oluyoruz, bankadan dosya desenini isteyerek pakete kazandırıyoruz. Artık webservis sayesinde entegrasyon süreci hız kazandığı için implementasyon süreci bizim için çok daha hızlı olmakta.

 • Otomatik olarak aktarılan veriler, ne kadar süre içerisinde SAP içerisine yansımakta?

Anlık olarak bankadan çekilen hareketler SAP içerisine aktarılır ve yaklaşık 10 dakikalık bir sürecin ardından siz bu verileri görüntüleyebilirsiniz.

 • Veri bakımı sizin tarafınızdan mı yapılmakta yoksa biz mi yükümlüyüz?

Eğer banka tarafından değiştirilen bir data varsa (örn; web servis ya da dosya deseninin değişitirilmesi), bunlar Sovos Foriba olarak bizim sorumluluğumuzdadır. Ancak, bankayla farklı bağlantılar üzerinden çalışmayı tercih ederseniz, bu noktada ister bizden destek alabilirsiniz, isterseniz kendiniz manuel olarak uyarlama yapabilirsiniz.

 • Anlaşma sağlandığında süreç nasıl işlemektedir?

Ürünü aldıktan sonra bu alanda çalışan arkadaşlarımız banka entegrasyonlarını ve benzer süreçleri betimlemek adına bir analiz yapıyorlar. Ardından sizin kurallarınızı pakete tanımlıyoruz. Bu süreçte sizden destek alarak süreci eşzamanlı olarak birlikte yürütüyoruz. Ardından test sürecine giriyoruz ve onayınızla beraber canlıya geçiriyoruz.

 • Kullanıcı tetiklemesine ihtiyaç var mıdır?

Hayır yoktur, tüm işlem ve hareketlerinizi SAP içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Böylece tüm finans hareketleri düzenli bir yapıya oturtulmuş olur.

 • Hizmet verdiğiniz şirketlerin serverlarında saklanan bilgilere erişebiliyor musunuz? Güvenlik açısından bu hizmet risk oluşturuyor mu?

Hayır, burada bir public cloud yapısı yok, On-premise yapısı var. Sizin SAP’nize kurduğumuz paketin ardından projeyi sizin sunucunuzda gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla bize danışman kullanıcısı vermediğiniz sürece kesinlikle bilgilerinize erişmiyoruz. Bu noktada uygulama size ait olduğu için güvenlik açısından hiç bir risk taşımamakta.

Shares Share