SAP Central Finance ve Vergi Uyumluluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir süredir piyasada bulunan SAP Simple Finance yazılımına yeni bir yaklaşım olarak tanımlayabileceğimiz SAP Central Finance, SAP S/4HANA’nın hayata geçirilmesinde önemli yeri olan bir yaklaşım olarak tanımlanabilir.

Kurumların mali süreçlerini tek bir platform üzerinde ve gerçek zamanlı olarak yönetmesini sağlayan SAP Central Finance, gerçek zamanlı raporlama özelliği ve sunduğu finansal tahminler sayesinde hem finansal alanda işletmelerin öngörü kazanmasını hem de kullanışlı yapısı ile zaman ve maliyetten tasarruf etmelerini sağlıyor.

Uyumluluk (compliance) aşamasının ise SAP Central Finance’in merkezinde olması gerekiyor.

SAP Central Finance’in Yararları Nelerdir?

  • SAP Central Finance yazılımı, S/4HANA üzerinde çalışan Central Finance sistemine FI dökümanlarının kopyalanıp tekrar yaratılmasını sağlar.
  • Non-SAP finansal uygulamalar ve eski SAP ERP programlarını kullanan kuruluşlar için oldukça uygun ve faydalıdır.
  • Hızlı ve çevik altyapısı ile, finansal dokümanları gerçek zamanlı olarak merkezi sisteme kopyalar, böylece kurum çapında gerçek zamanlı bir mali görünüm sağlar.
  • Dilediğiniz herhangi bir kuruluş için standart bir raporlama sistemi oluşturmanıza olanak verir.
  • Ana veriyi düzenlemeyi ve gönderileri kopyalamayı mümkün kılar.

Vergi Uyumluluğunda Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir?

Kurumların zaman zaman göz ardı ettiği vergi uyumluluğu, önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dünya üzerindeki hükümetlerin birçoğu, dijital dönüşüm adına çeşitli yasal mevzuatları uygulamaya koyarak, gerçek zamanlı vergi uygulamalarını zorunlu hale getirmektedir ve vergi kayıplarını engellemeye çalışmaktadır.

Yasalarla desteklenen dijital dönüşüm, modern ve iyi yönetim amacı ile hareket eden şirketlerin, SAP Central Finance ve SAP S/4HANA’ya geçiş planlarını da etkilemektedir.

SAP Central Finance’e geçiş yapan SAP kullanıcıları için hassas verilerin doğru şekilde taşınması önceliklendirilerek, şirketlerin vergi uyumunu sağlama konusunda çeşitli önlemler alınmaktadır.

Bilindiği üzere, karmaşık ve sürekli değişim içerisinde olan yapısıyla küresel vergi yasaları, şirketlerin operasyonel süreçlerinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Yasalara uymayan işletmeler; cezai işlemlerin yanı sıra, tedarikçi-müşteri ilişkileri ve nakit akışını sağlama konusunda da sıkıntılarla karşılaşabilir.

Vergi yasaları, şirketlerin SAP Central Finance ve S/4HANA’ya geçiş süreçlerini ve bu süreçte ortaya çıkacak maliyetleri etkileyebilir. Bu nedenle, vergi yasalarına uyumun giderek daha da karmaşık hale geldiği ülkelerde; işletmelerin hizmetlerini sağlamaya devam edebilmeleri için, mali sistemlerini modernleştirmeye önem vermesi gerekmektedir.

Devlet tarafından zorunlu tutulan bu mevzuatlara uyumluluk, coğrafi bölgelere göre değişiklik gösterdiğinden, aşılması kolay olmayan bir süreçtir ve dijital dönüşümü desteklemeyen tek kaynaklı sistemler için tehlike arz etmektedir.

Bu yüzden, küresel anlamda geleceğin gerekliliklerini karşılayan tam uyumlu bir çözüme sahip olmak, şirketinizin geleceği için büyük önem taşımaktadır.

Sovos Foriba ile Dijital Vergi Uyumluluğu Sağlayabilirsiniz

  • İşletmeleri modern vergi yükü ve riskinden koruyoruz.
  • Bu misyonumuz ardındaki motivasyonumuz ise; vergilendirme, vergi raporlama ve e-Fatura uygulaması alanlarında getirilen regülasyonlara şirketlerin uyumluluğunu sağlayabilmek.
  • Dinamik e-Dönüşüm ekibimizle, değişen zamanın ihtiyaçlarına göre çözümlerimizi güncelliyoruz ve uzman destek ekibimizle, implementasyon süreci ve sonrasında karşılaşılabilecek tüm güçlükleri çözüme ulaştırıyoruz.

Vergi ve e-Dönüşüm çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, size en iyi deneyimi sunabilmemiz adına lütfen bizimle iletişime geçin.

Bilgi Alın

Shares Share