sgk-tesvik-personel-maliyetinden-tasarruf-etmek-için-bilmeniz-gerekenler

Personel Maliyetinden Tasarruf Etmek İçin Bilmeniz Gerekenler

Şirketlerin en önemli gider kalemlerinden birisi olan çalışan maaşları, net ücret üzerinden hesaplansa da, işverenler, SGK ve vergi eklemeleri ile birlikte oldukça yüksek meblağlarla karşılaşabiliyor!

Peki, çalışanların işletmeye olan maliyetleri hangi kurallar baz alınarak hesaplanıyor?

Çalışan Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Çalışan maliyetinin hesaplanmasındaki ilk kalem, brüt ücrettir. Brüt ücret; net maaş, gelir vergisi, damga vergisi ve işsizlik ve SGK işçi primlerinin toplanmasıyla bulunur.

Ancak, çalışanın firmaya maliyeti, yalnızca brüt ücret değildir. Firmanın bir işçi için ödediği miktar, SGK işveren payı ve brüt maaşın toplanması ile bulunur.

İşsizlik primleri ve SGK, tavan ve taban meblağları arasında hesaplanır.

  • SGK primleri; %20,5 işveren pirimi, %14 işçi payı uygulanarak toplamda %34,5 olarak uygulanır. İşsizlik primleri; %2 işveren pirimi, %1 işçi payı uygulanarak toplamda %3 olarak uygulanır.
  • Toplamda %22,5 işveren pirimi, %15 işçi payı uygulanır; sonuç olarak toplamda %37,5 oran uygulanır

SGK maliyetlerlerinizi düşürerek, personel giderlerinizi optimize edebilirsiniz! Nasıl mı?👇

%5 SGK İndiriminden Yararlanın!

İşveren olarak size sunulan teşviklerden yararlanarak, personel sayınızı arttırırken aynı zamanda personellerinize ait maliyetlerden tasarruf sağlayabilirsiniz.

Eğer tüm personel bildirgelerinizi zamanında gönderirseniz ve SGK’ya ödemeniz gereken prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme zammı ve gecikme cezası borcunuz yoksa; bildirgeyi gönderirken 5510 sayılı kanunu seçmeyi unutmayın!

Göz önünde bulundurmanız gereken durumları şu şekilde toparlayabiliriz:

  • Çalıştırılan sigortalı işçiler için aylık olarak düzenlenen hizmet ve prim belgelerinin, yasal süreler göz önünde bulundurularak SGK’ya verilmesi
  • Tüm sigortalıların sigorta primlerinin, sigorta hisselerince belirlenen tutarına karşılık gelecek şekilde hazineden karşılanamayan ve dolayısıyla işverenin kendisine ait olan meblağanın yasal süre içinde ödenmesi
  • SGK, idari ceza, prim, gecikme cezaları ve gecikme borç zammının bulunmaması gereklidir.

6111 Sayılı Sigorta Prim Teşvikinden Faydalanın

6111 Sayılı Sigorta Prim Teşviki Son 6 ay ortalama çalışan sayısına göre hesaplanmaktadır. Aşağıdaki koşulları sağladığınız durumda faydalanabilirsiniz:

  • Eğer sigortalı 18 yaşından büyük ise,
  • 6 aydır işsiz ise,
  • Ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılıyorsa,
  • Yasal ödeme süresi geçmiş SGK borcu yoksa bu teşvikten faydalanabilirsiniz!

2019’da Yararlanabileceğiniz tüm teşviklere ulaşmak için ilgili blog yazımızı ziyaret edebilir, ya da yürürlükteki tüm teşvikleri kapsayan kılavuzu indirebilirsiniz.

Sgk Teşvik Kılavuzu

İşbaşı Eğitim Programı Teşvikinden Faydalanın

İşbaşı Eğitim Programı’nı tamamlayan personelleriniz, eğitim aldıkları meslekte, programı tamamladıkları tarihten itibaren 3 ay içerisinde, ortalama çalışan sayısına ilave olarak istihdam edildiyse, SGK işveren payları İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanmaktadır.

Bu konuyla ilgili detaylı bilgi için İŞKUR ile görüşebilirsiniz.

Sovos Foriba ile Maksimum Teşvik Oranınızı Hatasız Hesaplayarak Çalışan Maliyetlerizden Tasarruf Edebilirsiniz!

İstihdam teşviklerinizi Sovos Foriba Portal üzerinden eksiksiz veri güvenliği ile son 6 aya yönelik olarak hesaplayabilir, hatasız ve %30’a varan teşvik oranlarından faydalanabilirsiniz.

New call-to-action

Shares Share