Sovos Foriba e-İrsaliye

e-İrsaliye, uygulamaya kayıtlı şirketler arasında kullanılabilen ve merkezinde GİB’in yer aldığı elektronik bir çözümdür. e-İrsaliye ile kağıt irsaliye karmaşasına son vererek, irsaliyelerinizi dijitale taşıyın.

Fiyat Teklifi Alın

e-İrsaliye’nin Faydaları Nelerdir?

e-İrsaliye ile belgelerinizi dijitale taşıyın. Dağıtım ve denetim süreçlerinizi hızlandırın. Böylece kolay bir sevkiyat süreciyle işlerinize sorunsuz bir şekilde devam edin.

Sevkiyat Sürecinizi Hızlandırın

Sevkiyat başlamadan önce, oluşturulan e-İrsaliye belgenizin mevzuata uygunluğu kontrol edilerek sistem tarafından alıcısına iletilir. Aksi bir durumda, e-İrsaliye bilgilerinizi görüntüleyerek elektronik ortamda yanıt alabilirsiniz. Böylece sevkiyat gerçekleştiğinde iade işlemlerinizde azalma olacaktır.

Hızlı Erişim Sağlayın

İstediğiniz e-İrsaliye’ye her yerden kolay ve hızlı erişim sağlayabilirsiniz. e-İrsaliye ve dijital arşivleme ile bütün geçmiş irsaliyelerinizi tek tıkla, hızlı ve kolayca görüntüleyebilirsiniz.

İrsaliyelerinizi Arşivlemekten Kurtulun

Sovos Foriba’nın güçlü altyapısı sayesinde e-İrsaliye’lerinizi dijital ortamda 10 yıl boyunca saklayabilir, fiziki arşivleme masraflarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Fiziksel arşivleme ve kağıt saklama sıkıntısından kurtulursunuz. Böylece e-İrsaliye’nizin alıcısına doğru gittiğinden emin olup, kaybolma riskini ortadan kaldırmış olursunuz.

Mevzuata Uyumluluk

Sovos Foriba; Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımladığı tüm regülasyonlara uygun olarak çözümlerini güncel tutar. Usulsüzlük cezası almamanız için sürekli olarak bilgilendirme yayınlar. Böylece mevzuata uyum süreçlerini takip etmek zorunda kalmazsınız.

Güvenli Çözüm

Sovos Foriba’nın güvenli altyapısıyla  tüm e-İrsaliye’lerinize, %99,9 kesintisiz çalışırlık oranıyla erişebilirsiniz. Özel Entegratörlük sayesinde, e-İrsaliye’lere erişim hakkı sadece sizde olur ve üçüncü kişiler asla erişemez.

e-İrsaliye Özellikleri

e-İrsaliye genellikle sevk irsaliyesinin bir karşılığı olarak kullanılmaktadır. e-İrsaliye elektronik ortamda saklandığından dolayı kaybolma riski bulunmamaktadır.

Hızlı e-İrsaliye Oluşturma

Oluşturduğunuz e-İrsaliye’lere sınırsız sayıda kullanıcı yetkilendirebilirsiniz. Toplu olarak e-İrsaliye’lerinizi görüntüleyebilir ya da gönderebilirsiniz.

e-İrsaliye'de onay süreçleri nasıl olur?

e-İrsaliye’de belge özelinde kabul-kısmı kabul yanıtı verilebileceği gibi irsaliyedeki ürün satırı bazında kabul-kısmı kabul yanıtı verilebilir. Yanıt verilen ürün satırı için aşağıdaki bilgiler irsaliyeyi oluşturan firmaya gönderilebilir :

  • Teslim alınan mal adedi
  • Eksik olan mal adedi
  • Kabul edilmeyen mal adedi
  • Reddedilme sebebi kodu ve açıklaması
  • Fazla teslim alınan mal adedi
  • Teslim alma tarihi
  • Geç teslim edilmesi durumunda şikayet kodu ve açıklaması

e-İrsaliye'de ret nasıl verilir?

e-İrsaliye ret senaryosunda mal sevkiyatı başladıktan karşı taraf ret veremez. Dolayısıyla ret sadece fiili sevkiyat başlamadıysa verilebilir. Araç henüz yola çıkmadıysa yanlış-eksik hazırlanan e-İrsaliye’ler alıcı tarafın ret vermesiyle iptal edilebilir ve tekrar hazırlanılabilir. Fakat hizmeti veren tarafın kendi kendine e-İrsaliye’yi iptal etmesi mümkün değildir. Karşı taraftan ret etmesini talep etmelidir. Böylece fiili seviyattan sonra ret verilen tüm senaryolar yok hükmündedir.

e-İrsaliye nasıl gönderilir?

e-İrsaliye gönderebilmek için her iki tarafın da sisteme kayıtlı olması gerekir. Fakat taraflardan biri e-İrsaliye kullanıcısı olup, diğer taraf e-İrsaliye kullanıcısı değilse elektronik irsaliye gönderilemez. e-Arşiv Fatura ya da kağıt (Sevk İrsaliyesi) üzerinden irsaliye gönderimi yapılabilir.

Kimler e-İrsaliye uygulamasını kullanabilir?

e-Fatura uygulamasına kayıtlı her mükellef e-İrsaliye uygulamasına gerekli başvuruları yaparak dahil olabilir.

Karekod ile Anlık Kontrol

e-İrsaliye’nizi oluşturduktan sonra belgenizin üzerinde bir karekod yer alır. e-İrsaliye’nizin üzerinde bulunan karekod ile GİB’e gönderilen e-İrsaliye’nize anında erişim sağlayabilirsiniz. Elektronik irsaliyeniz ile mal hareketinizi kolayca takip edebilirsiniz.

e-İrsaliye'de karekod zorunlu mudur, ne işe yarar?

Karekod kullanmak zorunludur. Karekod; e-İrsaliye’nin sorgulanmasına, doğrulanmasına ve görüntülenmesine imkan verir.

Yolda denetim nasıl sağlanır?

Denetim tabletlerle sağlanır. e-İrsaliye’nizi oluşturduktan sonra belgenizin üzerinde bir karekod belirir. Tüm denetim bu karekod üzerinden yapılır. Bu noktada kullanıcı olarak sizin yapacağınız ekstra bir işlem gerekmez.

Aracın içerisinde e-İrsaliye bilgilerini içeren QR kod ya da barkodun bulundurulması yeterli midir?

e-İrsaliye bilgilerini içeren QR kod ya da barkodun bulundurulması yeterli değildir. Araç içerisinde e-İrsaliye görüntüsünün basılı ya da elektronik bir cihaz aracılığıyla bulundurulması şarttır.

Malın ulaştığı yer dijital ortama elverişli değilse ne olacak?

Bu noktada kağıt irsaliye düzenlenebilir. Fakat 48 saat içerisinde dijitale aktarılması gerekir.

Farklı Formatlarda Raporlama

e-İrsaliye’lerinizi 10 yıl boyunca güvenle arşivleyebilirsiniz. Dilediğiniz dosya formatında raporlayabilirsiniz. Farkılı dosya formatlarında indirebilirsiniz.

Düzenlenmiş e-İrsaliyede hata olursa geri çekilebilir mi?

Karşı taraf ile iletişime geçerek, sürece uygun yanıt vermesini sağlayabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye'ye geçtikten sonra kalan eski usul kağıt faturaların durumu ne olacak?

e-Dönüşüm uygulamalarına geçiş yaptıktan sonra kağıt belge düzenlemenize gerek kalmaz. Fakat mücbir sebeplerde kullanılmak üzere ihtiyaç duyabilirsiniz.

e-İrsaliyelerin çıktısı fiziksel ortamda saklanmalı mıdır?

e-İrsaliye’lerinizi 10 yıl boyunca dijital ortamda arşivleyebilirsiniz. Böylelikle fiiziksel ortamda saklama ihtiyacınız ortadan kalkar ve saklama alanından tasarruf etmiş olursunuz.

Güvenli Entegrasyon

ERP sistemi kullanan ya da herhangi bir muhasebe yazılım kullanmayan herkes e-İrsaliye oluşturabilir. e-İrsaliye’nin değişmezliği mali mühürle garanti altında ve güvendedir.

Sovos Foriba ile Ayrıcalıklı Çözümlere Sahip Olun

180’den fazla e-Dönüşüm ekibiyle Türkiye’nin lider Özel Entegratörü olan Sovos Foriba, tüm e-Faturaların %70’ini yönetiyor. Siz de Sovos Foriba’nın ayrıcalıklı müşterileri arasına katılın.

Sovos Foriba

Diğer Özel Entegratörler

Yeni ülke ve yönetmeliklere %100 uyum

Sovos Foriba Portal’de Mali Müşavir Girişi

Tüm yazılımlara uyumlu API

%99.9999 oranında gönderim ve arşivleme

En Yeni Blog Yazılarımız

06/03/2020 in e-Dönüşüm, e-İrsaliye, Foriba

GİB, Uzun Zamandır Beklenen e-İrsaliye Uygulama Kılavuzu’nu Yayımladı

Uzun zamandır beklenen, elektronik irsaliye sürecinin işleyişini ve firmaların sıkça sordukları soruların cevaplarını içeren e-İrsaliye Uygulama Kılavuzu, Şubat ayının son…
Read More
15/05/2019 in e-İrsaliye, Foriba

e-İrsaliye Webinarı: Sizden Gelen Soruları Derledik!

9 Mayıs’ta düzenlediğimiz webinarımızda son güncellemelerden ve firmaların izlemesi gereken adımlardan bahsetmiştik. Bunun yanı sıra e-İrsaliye zorunluluk kapsamında olan ve…
Read More
e-İrsaliye ile belgelerinizi dijitale taşıyın. Dağıtım ve denetim süreçlerinizi hızlandırın.
Fiyat Teklifi Alın