Sovos Foriba e-Fatura

e-Fatura’nın, kağıt faturalarla hukuki nitelik bakımından hiçbir farkı yoktur. e-Fatura hizmetine geçerek, dijital ortamda hızlıca fatura oluşturun ve maliyet avantajı sağlayın.

Fiyat Teklifi Alın

Foriba App Dashboard

e-Fatura Nedir?

e-Fatura tüm fatura bilgilerinin elektronik ortama geçirilmesiyle oluşan ve kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip olan fatura türüdür.

4 Adımda e-Fatura’ya Geçin

Şahıs İşletmesi, Limited Şirketi veya Anonim Şirketi olmanız fark etmeksizin e-Fatura’ya herkes geçiş yapabilir. Başvuru işlemlerini ise 30 dakikada tamamlayabilirsiniz.

e-İmza / Mali Mührünüzü Alın

Şahıs şirketiyseniz elektronik ortamda ıslak imza değeri taşıyan e-İmza’yı, LTD veya A.Ş. iseniz yasal belgelerin güvenliğini ve gizliliğini sağlayan mali mührü Kamu SM üzerinden alabilirsiniz.

GİB’den e-Fatura Özel Entegratörünüzü Seçin

e-İmza veya mali mührünüzle birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-Fatura Canlı Ortam Başvurusu ekranından kayıt olabilir ve Sovos Foriba Özel Entegratörlüğü üzerinden e-Fatura gönderip alacağınızı beyan edebilirsiniz.

Sovos Foriba Kayıt İşlemlerini Tamamlayın

Destek ekibimiz e-Fatura hizmetine geçiş sürecinde detay bilgilerinizi içeren online kayıt formunu size iletecek ve doldurmanızı isteyecektir. Sonrasında e-Fatura’ya geçmek istediğiniz tarihi belirtmenizi isteyecektir.

Başvurunuzu Tamamlayın ve e-Fatura’ya Geçin

Gelir İdaresi Başkanlığı kaydının tamamlanması için size gönderilen uygulama aracılığıyla kullanılacak olan dosyaları e-İmza’nız veya mali mührünüzle imzalayın. Böylece e-Fatura’ya geçişiniz başarıyla tamamlanacaktır.

Sovos Foriba e-Fatura tarafındaki sorunlarımızı, bir günden daha az bir sürede çözdü. Sovos Foriba teknik destek konusunda gerçekten mükemmel.

Murat ÖZTÜRK, Muhasebe Müdürü, Celal Sölpük Petrol

e-Fatura’nın Faydaları Nelerdir?

e-Fatura ile faturalarınızı dijital ortama taşıyın. İş süreçlerinizi ve ticaretinizi hızlandırarak şirketinizin verimliliği artırın. Böylece kaynaklarınızı şirketinize rekabet gücü kazandıracak alanlara yönlendirin.

Hızlı ve kolay fatura oluşturun

Saniyeler içerisinde e-Fatura’nızı oluşturun ve hızlıca müşterilerinize iletin. Faturanızı bir tıkla ulaştırıp, tahsilat sürecinizi hızlandırın. e-Faturanızı saniyeler içerisinde oluşturarak müşterilerinize hızlıca iletebilir ve tahsilat sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Kullanıcı hatalarından doğan külfetlerden de kurtulursunuz.

Faturalarınızı Arşivlemekten Kurtulun

Sovos Foriba’nın güçlü altyapısı sayesinde e-Fatura’larınızı dijital ortamda 10 yıl boyunca saklayabilir, fiziki arşivleme masraflarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Geçmişe yönelik fatura kayıplarının önüne geçebilir, fiziksel arşivleme ve kağıt saklama sıkıntısından kurtulursunuz. Dilerseniz tüm e-Fatura’larınızı dijital ortamda anlık olarak mali müşavirinize kolayca iletebilirsiniz.

Mevzuata Uyumluluk

Sovos Foriba; Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımladığı tüm regülasyonlara uygun olarak çözümlerini güncel tutar.  Usulsüzlük cezası almamanız için sürekli olarak bilgilendirme yayınlar. Böylece mevzuata uyum süreçlerini takip etmek zorunda kalmazsınız.

Muhasebe Yazılımlarıyla Uyumlu

Sovos Foriba e-Fatura; çoğu muhasebe yazılımlarıyla entegre olarak çalışır. Böylece kullandığınız yazılımınız içerisinden tüm e-Fatura süreçlerinizi yönetebilirsiniz. Herhangi bir sisteme bağlı olmadan da kolayca e-Fatura hizmetine geçebilirsiniz. Sovos Foriba Bulut Portal’inden hızlıca e-Fatura kesebilir, gelen faturalarınızı kolayca yönetebilirsiniz.

Her An
Her Yerde

İnternet erişimi olan her cihazdan; akıllı telefon, tablet veya bilgisayardan e-Fatura oluşturup gönderebilir, görüntüleyebilir, kabul ya da reddebilirsiniz.

Kargo ile Vakit Harcamayın

Faturaların basım maliyeti, matbaa ücretleri ve kağıt fatura kargolama işlemi maliyetlerinden kurtulursunuz. Dosyalar arasında fatura aramakla vakit kaybetmeden fatura kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

Güvenli ve Erişilebilir

Türkiye’deki e-Fatura’ların %70’inden fazlasını yöneten Sovos Foriba’nın güvenli altyapısıyla  tüm e-Fatura’larınıza, %99,99 kesintisiz çalışırlık oranıyla erişebilirsiniz. Özel Entegratörlük sayesinde, e-Fatura’larınıza erişim hakkı sadece sizde olur ve üçüncü kişiler asla erişemez.

e-Fatura Özellikleri

Sovos Foriba mevcutta kullandığınız tüm faturalama süreçlerinize uygun çözümler sunar.
Sovos Foriba Özel Entegratörlüğü’nü seçerken yazılımlarınızla uyumlu 3 farklı yöntemden de yararlanabilirsiniz.

e-Fatura Kullanım Türleri

1 Sovos Foriba Portal

Türkiye’nin en akıllı, en kolay ve en hızlı e-Fatura gönderme programı olan Sovos Foriba Bulut Portal ile tüm faturalama süreçlerinizi uçtan uca yönetebilirsiniz.

Fatura Gönderme

Sovos Foriba Portal ile saniyeler içerisinde tüm faturalarınızı oluşturup, müşterilerinize anında gönderebilirsiniz.

Detaylı Raporlama

Portal’e giriş yaptığınızda aylık olarak e-Fatura hacim grafiklerinizi görebilirsiniz. Kullanım raporlarını indirebilirsiniz. Gelen veya gönderilen e-Fatura sekmelerinden tüm faturalarınızı excel’e aktarabilirsiniz.

Toplu Fatura Yükleme

Sovos Foriba Portal üzerinde tek tek fatura oluşturmak istemezseniz, örnek excel dokümanımızı indirip ilgili alanları doldurarak portale geri yükleyebilirsiniz. Tüm e-Fatura’larınız taslaklar ekranında gönderilmeye hazır olur. Tümünü seçerek gönderimini yapabilirsiniz.

Güncel Mükellef Listesi

e-Fatura göndermek üzere müşterinizin kayıtlı bilgilerini düzenlerken, unvan bilgisini yazdığınız anda Sovos Foriba Portal, mükellef listesinde kayıtlı olup olmadığını kontrol eder. Bilgileri otomatik olarak sizin yerinize doldurur.

Gelen e-Fatura Yönetimi

Müşterilerinizden aldığınız e-Fatura’larınızı günlük, haftalık veya aylık olarak filtreleyebilirsiniz. Gelen tüm e-Fatura’larınızı detaylı inceleyebilir, 5 ayrı formatta indirebilir, kabul veya reddedebilirsiniz.

Mali Müşavir Yetkisi

Mali müşavirlerinize yetki tanımlayabilirsiniz. Böylece mali müşaviriniz sizin adınıza fatura kesebilir, tüm fatura detaylarına ulaşabilir. Kolayca e-Fatura’larınızı muhasebeleştirebilir.

Otomatik Ürün Hatırlatma

Sovos Foriba Portal üzerinden e-Fatura’larınıza eklediğiniz tüm ürünler otomatik olarak kaydedilir ve tekrar aynı ürüne ait kalem eklemek zorunda kalmazsınız.

Müşteri Cari Kaydetme

Fatura kestiğiniz tüm müşterilerin cari bilgileri sistem tarafından otomatik kaydedilir. Böylece aynı müşteriye göndereceğiniz bir sonraki e-Fatura’da bu bilgileri yeniden girmek zorunda kalmazsınız. Çok fazla sayıda müşterinizin cari bilgisini sisteme aynı anda kaydetmek isterseniz; excel ile toplu olarak yükleyebilirsiniz.

e-Fatura Kullanım Türleri

2 Yazılım Entegrasyonu

Tüm e-Fatura süreçlerinizi, kullandığınız yazılım üzerinden oluşturup gönderebilir veya alabilirsiniz. Bu yöntem; Sovos Foriba Özel Entegratörlüğü’nü kullanarak e-Fatura’larınızın imzalanmasını, gönderilmesini ve 10 yıl boyunca Sovos Foriba güvencesiyle saklanmasını sağlar.

Güvenli Entegrasyon Süreci

Tıpkı kağıt fatura süreçlerinde olduğu gibi kullandığınız yazılım üzerinden gerçekleştirebildiğiniz tüm özellikleri ilgili e-Fatura ekranlarından yönetebilirsiniz.

Gelen e-Fatura Yönetimi

Müşterilerinizden aldığınız e-Faturalarınızı; kullandığınız yazılım özelliklerine bağlı olarak yönetebilirsiniz. Dilerseniz Sovos Foriba Portal üzerinden; günlük, haftalık veya aylık olarak filtreleyebilirsiniz. Gelen tüm e-Faturalarınızı detaylı inceleyebilir, 5 ayrı formatta indirebilir, kabul veya reddedebilirsiniz.

Fatura Gönderme

Kullandığınız yazılım üzerinden oluşturduğunuz e-Faturaları Sovos Foriba Özel Entegretörlüğü üzerinden müşterinize iletebilirsiniz.

Detaylı Raporlama

Kullandığınız yazılımın özelliklerine bağlı olarak raporlamanızı yapabilirsiniz. Dilediğiniz zaman Sovos Foriba Portal’e giriş yapabilir, aylık olarak e-Fatura hacim grafiklerinizi görebilirsiniz. Kullanım raporlarını indirebilirsiniz. Gelen veya gönderilen e-Fatura sekmelerinden tüm faturalarınızı excel’e aktarabilirsiniz.

e-Fatura Kullanım Türleri

3 Yazılımınız ile Uyumlu Adaptör

Bu yöntem; Kendi yazılımınız üzerinde oluşturduğunuz faturaların, adaptör aracılığı ile Sovos Foriba Özel Entegratörlüğü tarafından imzalanıp e-Fatura olarak gönderilmesini ve 10 yıl boyunca Sovos Foriba güvencesiyle saklanmasını sağlar.

100% Uyumluluk

Tıpkı kağıt fatura süreçlerinde olduğu gibi kullandığınız yazılımda oluşturulan faturalar Sovos Foriba Adaptör aracılığı ile müşterilerinize iletilir. Yazılım üzerinden gönderdiğiniz faturaların süreçlerini takip etmek isterseniz; kullandığınız yazılıma bağlı olarak  tüm özellikleri Adaptör veya Bulut Portal üzerindeki ilgili e-Fatura ekranlarından yönetebilirsiniz.

Gelen e-Fatura Yönetimi

Müşterilerinizden aldığınız e-Fatura’larınızı; kullandığınız yazılıma bağlı olarak adaptör üzerinden yönetebilirsiniz. Dilerseniz Sovos Foriba Portal üzerinden; günlük, haftalık veya aylık olarak filtreleyebilirsiniz. Gelen tüm e-Fatura’larınızı detaylı inceleyebilir, 5 ayrı formatta indirebilir, kabul veya reddedebilirsiniz.

Fatura Gönderme

Kullandığınız yazılım üzerinden oluşturduğunuz e-Faturaları Sovos Foriba Özel Entegratörlüğü üzerinden müşterinize iletebilirsiniz.

Detaylı Raporlama

Kullandığınız yazılımın özelliklerine bağlı olarak adaptör üzerinden raporlamanızı yapabilirsiniz. Dilediğiniz zaman Sovos Foriba Portal’e giriş yapabilir, aylık olarak e-Fatura hacim grafiklerinizi görebilirsiniz. Kullanım raporlarını indirebilirsiniz. Gelen veya gönderilen e-Fatura sekmelerinden tüm faturalarınızı excel’e aktarabilirsiniz.

Sovos Foriba ile Ayrıcalıklı Çözümlere Sahip Olun

80’den fazla e-Dönüşüm ekibiyle Türkiye’nin lider Özel Entegratörü olan Sovos Foriba, tüm e-Fatura’ların %70’ini yönetiyor. Siz de Sovos Foriba’nın ayrıcalıklı müşterileri arasına katılın.

e-Fatura

e-Arşiv Fatura

Fatura Alma

Fatura Gönderme

UBL/TR Formatına Dönüştürme

Serbest Formatta Düzenleme

GİB’e Günlük Gönderim

Uzman e-Dönüşüm Ekibimizle İletişime Geçin

210 kişilik uzman e-Dönüşüm ekibimizle e-Fatura uygulamasını sistemlerinize sorunsuz entegre ediyoruz.

Fiyat Teklifi Alın