Kısaca e-Fatura Nedir?

Son dönemlerde birçok firmanın geçtiği, geçmeyi düşündüğü e-Fatura kafalarda ciddi karışıklığa neden olmaktadır.

Gelin isterseniz e-Fatura nedir, kısaca göz atalım;

e-Fatura diğer bir adı ile elektronik fatura faturaların elektronik ortamda hazırlanması, gönderilmesi, saklanması ve ibraz edilmesi işlemlerinin tümünü anlatmaktadır. Elektronik faturalar kâğıt faturalar ile aynı hukuki kâh ve yükümlülüklere bağlıdır. Sadece oluşturuldukları ve kaydedildikleri ortam açısından farklılık göstermektedir.

Kanun ve Mevzuatlar ile çerçevesi çizilen e-Fatura sistemi, uluslararası standartlara göre düzenlenmiştir. Ayrıca klasik faturadan ayrı olarak hem zaman damgası hem de mali mühür aracılığı ile değiştirilememesi garantiye alınmıştır. e-Fatura nedir sorusu netleşti ise şimdi kısaca e-Fatura sistemini kimler kullanır göz atalım.

e-Fatura Sistemini Kimler Kullanabilir;

Elektronik fatura sistemi ülkemizde 5 Mart 2010 senesinde uygulanmaya sokulmuş olup 2013 senesinde ise bazı mükellefler için de uygulaması zorunla hale gelmiştire-Fatura sistemini kullanmak zorunda olan mükellefler şunlardır;

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) üç numaralı listesinde belirtilen malların imalatı, ithalatı veya inşası yanı sıra madeni yağ lisansına sahip olan mükelleflerde zorunlu hale getirilmiştir. Bu zorunluluk 2014 senesinde brüt satış hâsılatı 10 milyon TL olan mükellefleri kapsayacak şekilde de genişletilmiştir. Bu kapsama giren firmaların sisteme geçme süresi ise 2016 olarak belirtilmiştir.

Ancak yıllık cirosu 10 milyon TL’nin üzerinde olan tüm mükellefler ise elektronik fatura sistemini kullanmak zorundadır. Ayrıca mevzuat elektronik faturanın avantajlarından yararlanmak isteyen anonim, limited ya da gerçek veya özel şirketlerin isterlerse bu uygulamaya geçişlerini de serbest kılmıştır. e-Fatura mükellefi olmayan ama kendi istedikleri için bu sistemi kullanan firmalar diledikleri zaman bu sistemden ayrılabilirler. Ama elektronik fatura dönemi içerisinde kesmiş oldukları tüm faturaları 10 yıl süresince saklamaları gerekmektedir.

e-Fatura Avantajları

Öncelikle satıcıların maliyetleri azalacaktır. Kağıt gibi araçlar kullanılmayacağından çevre daha az olumsuz etki görecektir bu durumlarda. Faturalar her an kayıt içinde oldukları için fatura kaybı gibi problem yaşanmayacaktır. Böylece fatura saklama gibi bir zahmet içine girmeyecektir insanlar. Faturaların hazırlanma hızları da olumlu ölçüde değişecektir. Tahsilatlar daha da hızlanacaktır. Bu gibi daha birçok alanda olumlu etkileri vardır bu sistemin. Belki aralarında en önemlisi çevre dostu olmasıdır. Çevreye zarar verimi bu sayede büyük oranda düşecektir.
Olumlu yanlarının yanı sıra bu sisteme geçmek için bazı yapılması gerekenler vardır ki onlar da olumsuzluk olarak düşünülebilir. Örneğin, bu sisteme geçmek için e devlet sistemine geçmek gerekmektedir. 7 günden daha önce yapılmış bir alışverişin faturaları kesilemez ve eğer iletişim halinde olduğunuz firma e-Fatura’ya geçmemiş ise onlara e-Fatura basamaz kağıt fatura basılması gerekmektedir. Fakat zamanla herkes geçeceği için bu problem ortadan kalkacaktır. Mali mühür satın alınması gerekmektedir ve sisteme bir kez kayıt olunduğunda bir daha çıkılamamaktadır. Ayrıca tüm faturalar maliye tarafından anlık olarak incelenebilir.

En Uygun e-Fatura Çözümleri;

Sovos Foriba olarak işletme yapınıza en uygun e-Fatura çözümleri ile hizmet vermekteyiz. Uzman ve profesyonel ekibimiz ile ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde belirlemek için çalışıyoruz.
e-Fatura nedir, sisteme nasıl geçilir diye endişelenmenize gerek kalmadan bizimle elektronik sistemlere kolayca geçiş yapabilirsiniz. Sovos Foriba olarak tecrübelerimiz ile size en doğru çözümü sunuyoruz.

Shares Share