KDV belirleme ve raporlama trendleri.

KDV Belirleme ve Raporlama Alanındaki Trendler

2019 yılı KDV için oldukça heyecan verici bir yıl oldu. Gelir arttırmak adına hükümetler üzerinde kurulan baskı göz önünde bulundurulduğunda, 2020 yılının da benzer şekilde yoğun geçeceği öngörülüyor.

KDV alanındaki manzara sürekli değişiklik gösterse de aşağıdaki trendler 2020 yılı ve sonrasında devam edecek.

Uzaktan Satış Yapanlar İçin KDV Yükümlülükleri

Uzaktan satış yapanlara uygulanan vergi tahsilatı ve havale yükümlülükleri dünya genelide ivme kazanmaya devam ediyor.

Avrupa Birliği üyesi devletlerin tamamı dahil olmak üzere, pek çok ülkede bu tür zorunluluklar çoktan yürürlüğe kondu ve bu sayı yakın gelecekte artmaya devam edecek.

  • 2020’nin başından bu yana; Singapur, Malezya ve Özbekistan dış merkezli dijital ürün ve elektronik hizmet tedarikçilerine dolaylı vergiler uygulanıyor. Moldova’nın Nisan 2020 başından itibaren benzer yükümlülükler getirmesi, Meksika’nın ise bu uygulamaya Haziran 2020’de geçiş yapması bekleniyor.
  • Latin Amerika’daki elektronik hizmetlerin, sınır ötesi B2C satışını vergilendirmek isteyen ülkeler, bu işlemlere ait ödemelerde kredi kartı firmaları gibi ödeme aracılarından KDV kesintisi yapmalarını bekliyor. Kredi kartı firmalarına 2020’de KDV kesintisi yükümlülüğü getirmeye yönelik mevzuatı yürürlüğe koyan yeni ülkeler arasında Paraguay, Şili ve Ekvador yer alıyor. Arjantin ise mevcut sistemini genişletmeyi planlıyor.
  • Düşük değerli malların ithalatından dolaylı vergi almaya yönelik benzer bir eğilim de var. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren, bedeli 150 Euro’ya kadar olan ürünlerin, AB’deki müşterilere ithalatına imkan sağlayan çevrimiçi pazarlara KDV yükümlülüğü getirilecek. Aralık 2019’da düşük değerli ürünlerin ithalatına vergi yükümlüğü getiren Yeni Zelanda’nın izinden giden Norveç’te de düşük değerli ürünlerin muafiyeti 1 Nisan 2020’de kaldırılacak.

Periyodik KDV İadelerinin Yükümsüzleştirilmesi

Periyodik KDV iadesi; KDV tahsilat yükümlülüklerini takip etmenin temel aracı olmaktan çıkarak, yerini karmaşık dijital raporlama planlarına bırakacak.

Aşağıda, dört ülkede vergi mükellefleri için getirilen yeni dijital KDV raporlama yükümlülüklerini bulabilirsiniz:

  • Macaristan, 2020’de SAF-T sistemini yürürlüğe alacak. (kesin tarih ilan edilecek)
  • Romanya, kendi SAF-T sistemini tanıtacak ve 2021’nin ortalarında faaliyete geçirecek.
  • Norveç, mevcut SAF-T sistemini 1 Ocak 2020 itibariyle zorunlu hale getirildi
  • İtalya; Temmuz 2020  itibariyle SDI platformu ve Esterometro üzerinden iletilen faturalardan derlenen verileri kullanarak, vergi mükelleflerinin KDV iadelerini “önceden doldurmaya” başlayacağını duyurdu.

Bu listedeki dört ülkeden üçünün Romanya, İtalya ve Macaristan olması şaşırtıcı değil.

KDV gelirine kıyasla gelir kaybında % cinsinden en yüksek paya sahip AB ülkeleri listesinde, Romanya 1. sırada, İtalya 4. sırada ve Macaristan 7. sırada yer alıyor.

Benzer gelir kayıpları yaşayan ülkeler de KDV açıklarını kapatmak için büyük olasılıkla kendi raporlama düzenlemelerini getirecekler.

e-Fatura Uygulaması (B2B)

e-Fatura uygulaması, Latin Amerika’da ve Asya’nın bazı bölgelerinde KDV sahtekarlığıyla mücadele etmek için kullanılan bir araç olarak, İtalya’nın SDI platformu aracılığıyla Avrupa’da da yer edindi.

e-Fatura uygulaması teknik altyapı yatırımı gerektirmekle beraber; Brezilya, Meksika ve başka bölgelerde olduğu gibi, KDV gelirlerini arttırmak için farklı ülkelerde de uygulanacak.

  • Fransa 2023’ten itibaren zorunlu B2B e-fatura uygulamasına geçilmesinin planlandığını duyurdu.
  • Vietnam’da 1 Kasım 2021 itibariyle B2B e-faturalama zorunlu hale gelecek.
  • Portekiz kağıt ve elektronik faturaların işlenmesi için lisanslı fatura yazılımı kullanmayı şart koşarak bir altyapı oluşturma yönünde adımlar attı.

AB üyesi devletlerin, B2B e-faturalamayı zorunlu hale getirmek için AB KDV Direktifinden derogasyon talep etmek zorunda olduğunu da belirtelim. Ancak İtalya’nın deneyimleri ve Fransa’nın duyurduğu planlar dikkate alındığında, derogasyon sürecinin caydırıcı olmayacağı öngörülüyor.

Sonuç

Hükümetler vergi mükellefi tabanını genişleterek ve vergi mükellefi yükümlülüklerini takip etmek için dijital kayıt tutma standartlarını uygulayarak KDV tahsilatındaki açıkları kapatmayı hedefliyor. İşletmelerin de kendi kaynak verilerinin hatasız olduğundan emin olması ve yeni yetki alanlarına açılırken üstlendikleri zorunlulukları anlaması gerekiyor.

Hemen İletişime Geç!

Shares Share