İhracat Faturası Örneği 2019

Bu blog yazısı ihracat faturası hazırlama sürecindeki güncel maddeler göz önünde bulunarak güncellenmiştir.

İhracat faturası gümrük çıkış belgesinde yer alan mal ihracı faturaların düzenlenmesini sağlar. Mükellefler, ihracat faturası aracılığı ile, alıcı bilgilerini ve  satılacak ürün hakkındaki bilgileri ulaştırırlar. Bu bilgilerin verilmediği takdirde ihracat faturası resmi belge niteliği taşımayacağı için cezai işlem uygulanır.

İhracat Faturası Nasıl Hazırlanır?

İhracat faturasını düzenlemek için öncelikle firmanızdan ürün almak isteyen kişiler tarafından fiyat teklifi isteyebilirsiniz.

Düzenlemiş olduğunuz faturada kurumunuza ait kısa bilgiler, ürün adeti, ürün birim fiyatı ve KDV miktarı yer alır. Genel toplamda ürünün karşı tarafa ne kadara mal olacağı belirlenerek sipariş aşamasına gelindiğinde ihracat faturanız kesilir.

Bu fatura sizin tamamen yasal haklarınızı savunurak karşı tarafa sunacağınız resmi belge niteliğini taşımaktadır. Ayrıca ürün gönderisini sağlarken belgelerinizin içinde yer alan sevk irsaliyesi, koli veya kutuların içinde ne olduğuna dair size bilgi verir.

İhracat Faturasında Hangi Bilgiler Bulunmalıdır?

İhracat faturası içerisinde kurumunuza ait fatura bilgilerinin yanında bağlı bulunduğunuz vergi dairesi numaranız olmalıdır. İhracat yapılacak firma için de bu durumun geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Fatura içerisinde fatura kesim tarihi, ürün adı ve kodu, birim fiyat ve genel toplamda KDV dahil fiyatı yansıtılmalıdır. Sol köşede ödenecek miktar yazı ile belirtilmelidir. Faturanın sağ üst ya da orta kısmında mutlaka fatura numarası yer almalıdır.

İhracat Faturasında e-Fatura Zorunluluğu Ne İfade Eder?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınladığı tebliğe göre; İhracat işlemleri e-Fatura uygulaması kapsamında işleme alınmaktadır. İhracat yapan ve e-Fatura kapsamında olan kurumların, yasal kapsama giren ihracatları için de e-Fatura düzenleme zorunluluğu bulunur.

İşte ihracat faturanızı e-Fatura çözümü ile optimize ederken dikkat etmeniz gerekenler;

  • İhracat süreçlerinin de elektronik ortama taşınmasıyla, ihracat faturaları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na iletilir.
  • İhracat işlemlerinde verimlilik ve hızın artmasını kolaylaştıran uygulama, sadece mal ihracatları için geçerlidir
  • Kurumlar, e-Faturalarında olduğu gibi ihracat e-Faturalarını; yeni düzenlemeye uyumlu yazılımlarla düzenleyebilir.
  • Bu fatura türlerinde alıcı bilgisi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olacak şekilde tanımlanır.
  • İhracat faturaları ile sınırlı kalmak kaydıyla, faturaların İngilizce veya farklı bir dilde düzenlenmesi mümkündür.e-Faturalarda yabancı dil ve Türkçe bir arada kullanılabilir.

Sovos Foriba e-Fatura çözümü ile ihracat faturalarınızı bütün muhasebe programlarına uyumlu bir şekilde elektronik ortamda düzenleyip manuel operasyonları geride bırakabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için alanında uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz! 

Son mevzuata uygun olarak firmamız tarafından hazırlanmış ihracat faturası örneğini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

 

İhracat Faturası Örneği

Shares Share