İhracat Faturası Örneği

İhracat Faturası Örneği 2018

Ticaret ile uğraşan kişilerin kesinlikle bilmesi gereken önemli bir ayrıntıdır. Bir fatura ya da malın alım ya da bir hizmet karşılığında kesilir. İhracat faturası örneği inceleyerek de hiç bilmeyen biri bile fatura kesim hakkında bilgi edinebilir.

İhracat Faturası Ne İşe Yarar?

Ticari bir faturadır. Firmanızdan ürün almak isteyen kişiler tarafından öncelikle fiyat teklifi istenir. Düzenlemiş olduğunuz proforma fatura ile kurumunuza ait kısa bilgiler, ürün adeti, ürün birim fiyatı ve KDV miktarı yer alır. Genel toplamda ürünün karşı tarafa ne kadara mal olacağı belirlenir. Ürün sipariş aşamasına gelindiğinde ihracat faturası kesilir. Bu fatura sizin tamamen yasal haklarınızı savunur. Elinizde kanıt niteliğinde bir belgedir. Ürün gönderimi sağlarken bir de sevk irsaliyesi kesilir ki bu da ürün taşıma sırasında kutuların ya da taşınan kolilerin içerisinde ne olduğunu gösteren yasal bir belgedir. Bu belge olmadan trafik polisine rastlamanız halinde yüklü miktarda ceza ödeyebilirsiniz.

İhracat Faturası Kesmede Önemli Noktalar

İhracat yapmış olduğunu ülke sınırları içerisinde yasal ve güncel bilgilerden haberdar olmalısınız. Mevzuat kurallara uygun olarak kesilmelidir aksi durumda faturanız belge niteliğini taşımaz. İhracat faturası içerisinde kurumunuza ait fatura bilgileri en önemlisi bağlı bulunduğunuz vergi dairesi numarası olmalıdır. İhracat yapılacak firma içinde aynı durum geçerlidir. Fatura içerisinde fatura kesim tarihi, ürün adı ve kodu, birim fiyat ve genel toplamda KDV dahil fiyatı yansıtılmalıdır. Sol köşede ödenecek miktar yazı ile belirtilmelidir. Faturanın sağ üst ya da orta kısmında mutlaka fatura numarası yer almalıdır.

İhracat Faturası Örneği İle Açıklama

Faturanızı keserken kaç adet ya da kaç farklı ürün satmış iseniz hepsi tek tek detayları ile belirtilmelidir. Dolar ya Euro bazında bir fiyat sisteminiz var ise iseniz fiyat teklifinde öncelikle belirtmeli ve sipariş durumunda faturaya da yansıtılmalıdır. Sipariş verilen tarih değil o günkü kur üzerinde fatura hesaplanmalıdır. İhracat faturası örneği ile anlatıldığında faturanızda eksik noktalar bulunmamalıdır. Firmanızı güvence altına alan faturalar ile hem sistemsel hem de belge olarak mutlaka yedekleri saklanmalıdır.

Shares Share