Dijital Vatandaşlık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Girişimciler: Dijital Vatandaşlık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Teknolojinin hızla ilerlemesi ve İnternetin yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte hayatımıza giren dijital vatandaşlık gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Estonya menşeili bu kavram her yaş ve kesimden ilgi görse de, çoğunlukla girişimcilerin işine yarıyor. Girişimciliğe en çok değer veren ülkelerden biri olan Estonya dijital vatandaşlığına şimdiden binlerce kişi başvurmuş durumda. Yaratıcı fikirleri bulunan bir girişimciyseniz, bu yolla hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dijital Vatandaşlık Nedir?

Her girişimcinin isteği olan yurt dışına açılmak, dijital vatandaşlık sayesinde gerçek oluyor.

 • Dijital vatandaşlık nedir?

Eğitim, bürokratik işler, iletişim gibi temel işlerin yürütülmesinin dijital bir ortamda yapılması olarak görülebilir.

 • Dijital vatandaş kimdir?

Toplumda olduğu gibi sorumluluk ve özgürlüklerinin farkında olarak bu dijital ortamı kullanan kişidir. Aslında, bir anlamda, günümüz toplum yapısının dijital ortama aktarılmış hali olarak bilinmekte.

Dünyada daha önce görülmemiş bir sistemi hayata geçiren Estonya, e vatandaşlık uygulamasıyla teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek 2000 yılında resmi işler için dijital bir sistem kullanmaya başlar. Bununla başlayan süreç, 135 ülkeden insanın kendi vatandaşlıklarına geçmek istemesiyle devam eder.

Girişimciler için Estonya e-Vatandaşlık

Estonya dijital vatandaşlık için, eğer girişimciyseniz öncelikle pasaport ve kimlik bilgileri ile online başvuru yapmanız gerekiyor. Kabul edildikten sonra kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz. Bu kısımda artık yaratıcı olabilirsiniz. İsterseniz bir internet sitesi kurarak bilgisayar başından bu şirketi yönetebilirsiniz. Estonya’da bulunma zorunluluğu olmadan tüm bürokratik işlemlerinizi online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bankacılık işlerinizi halledebilir, resmi evraklarınıza imza atabilirsiniz.

Dijital vatandaş olarak kabul edildiğinizde şirket kurma yetkiniz olsa bile Estonya’da oturma gibi bir durumunuz olmuyor. E-vatandaşlık size oturma izni kazandırmıyor. Yalnızca, Estonya kimlik kartına sahip olarak, kendi ülkenizden online işlemler yapabilirsiniz.

Dijital Vatandaşlık Boyutları

Tıpkı toplumda olduğu gibi dijital hak ve yükümlülükler, beraberinde birtakım nitelikler de getiriyor. Dijital vatandaş olduğunuz zaman uymakla yükümlü olduğunuz bu nitelikler, aslında bir farkındalık yaratıyor.

 • Dijital Erişim: Teknoloji ve internete erişim imkanınızın olması gerektiği anlamına geliyor. Aynı zamanda, bu erişimin diğer vatandaşlarla eşit şekilde olması gerekiyor.
 • Dijital Ticaret: İnternet üzerinden yapılan ticaret faaliyetlerine katılabilmeniz gerekiyor. Bu faaliyetler, ürün ya da hizmet satın alma veya bunları satma şeklinde tanımlanıyor.
 • Dijital İletişim: Teknolojinin gelişmesiyle birlikte iletişim araç ve yöntemlerinin dijital ortam üzerinden yürütüldüğünün bilincinde olmanız gerekiyor. Geleneksel yöntemlerin yanı sıra e-mail ve sosyal medya platformlarını da etkin şekilde kullanıyor olmalısınız.
 • Dijital Okur-Yazarlık: Özellikle son yıllarda yaygınlaşmasıyla bilinen online eğitimin de yardımıyla, eğitim/öğretim sürecinin internet üzerinden de yapılabileceğinin bilincinde olmanız anlamına geliyor.
 • Dijital Etik: Yapılan tüm iş ve meslekleri etik kaygılar çerçevesinde yapmak gerektiği gibi, online yapılan tüm iş sürecinde de bunun uygulanması gerekiyor. İş ya da davranış fark etmeksizin standart haline gelmiş kurallara uymanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor.
 • Dijital Kanun: Online yaptığınız tüm ticari işler, normalde olduğu gibi kanunlara uymak zorundadır.
 • Dijital Haklar/Sorumluluklar: Sizin olduğunuz kadar diğer vatandaşların da dijital ortamda var olma hakkı olduğunun bilincinde olmalısınız.
 • Dijital Sağlık: Online ortamda, kendi sağlığınızı hem fiziksel hem psikolojik olarak etkileyecek etmenlerin olduğunu bilmeniz ve buna göre davranmanız gerekiyor.
 • Dijital Güvenlik: Kendinizi online ortamda koruyacak birtakım tedbirler almanız gerektiğini biliyor olmanız gerekiyor.

E-Vatandaşlık (E-Residency) için Neden Estonya?

E-residency, yani e-vatandaşlık, Estonya’da ortaya çıktığı ve bu alanda pek çok avantaj sağladıkları için girişimciler için büyük bir fırsat. Öncelikle, Estonya AB vatandaşı bir ülke olduğu için bu platformda ticaret yapma şansı elde edebilirsiniz. Avrupa pazarına girerek burada kabul gören bir ticaret şirketi haline gelebilirsiniz. Eğer, hali hazırda bir şirketiniz bulunuyorsa, farklı bir ülkeden de bu şirketi yönetme olanağınız bulunuyor.

Estonya e-residency olan girişimcilere şirket kurarken uygun bir ortam hazırlıyor. Şirket için göstereceğiniz yatırım sermayesini bir yıl sonraya erteleyerek size zaman tanıyor. Bu sürede yapacağınız hamlelerle, yurt dışında ticaret hayalinizi gerçekleştirmeye çok yaklaşacaksınız.

Shares Share