e-Fatura Mükellefleri Kimlerdir?

En Büyük Soru İşareti: e-Fatura Mükellefi Kimlerdir?

Teknolojinin ve hukuk sisteminin değişmesi ve gelişmesi ile değişen birçok husus arasında faturalandırma sistemi de yer almaktadır. Son dönemde buna bağlı olarak ortaya çıkan terimlerden bazıları e-Fatura, e-Defter, e-Ticaret vesaire.

Bu kargaşa içerisinde de kimler bu sistemlerden sorumlu ve bu sistemlere nasıl geçiş yapılabilmekte gibi binlerce soru da havalarda uçuşmaktadır. En doğru cevapları yine internet üzerinde ulaşabileceğiniz firmamızdan almanız  mümkündür.

e-Fatura mükellefi kimlerdir sorusunun cevaplarını arayan birçok ticaret adamı da bu yol ile en doğru cevaba ulaşabilmektedir.

e-Fatura Mükellefleri

e-Fatura sitemine dahil olan firmalar ve tüzel kişilere e-Fatura olmayanlara ise e-Arşiv Fatura göndermeniz gerekiyor. e-Fatura sistemine kayıtlı olan firmaların listesine Gelir İdaresi Başkanlığı e-Fatura sitesinden ulaşabilirsiniz. e-Fatura uygulamasına geçtikten sonra e-Fatura sistemine dahil olan firmalara e-Fatura göndermeniz gerekiyor. Dahil olmayanlar için normal fatura kesilebiliyor.

e-Fatura mükellefleri normal fatura kesebilir mi sorusunun cevabını şu şekilde yanıtlayabiliriz: e-Fatura kullanılmaya başlandıktan sonra, mükellefler kağıt fatura kesemezler. Devletin de teşvik ettiği e-Fatura sistemi birçok açıdan avantajlı bir uygulamadır. Masraflardan tasarruf etmenizi sağlayan e-Fatura güvenli raporlama ve arşivleme yapmanızı sağlar. Zaman ve mekan sınırı olmadan istenilen zaman istenilen yerde fatura raporları görüntülenebilir.

e-Fatura Kullanma Zorunluluğu Var mıdır?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hesap dönemleri brüt satış hasılatı 10 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’ndan lisans alan mükellefler, Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli III sayılı listedeki malları imal, inşa ve ithal eden mükelleflerin e-Fatura kullanım zorunluluğu vardır.

e-Fatura kullanma zorunluluğu

e-Fatura kullanma zorunluluğu 421 numaralı “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği” uyarınca belirlenen mükellefler için getirilmiştir. Bu kanunun kapsamı Nisan 2018 tarihinde yayımlanan taslak tebliğ ile genişletilmiştir.

Taslak tebliğe göre; Ocak 2019 tarihi itibari ile e-Fatura ve e-Arşiv Fatura zorunluluğu brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan mükellefleri kapsayacaktır. Taslak tebliğ detaylarını öğrenmek için tıklayabilirsiniz!

e-Fatura mükellefleri normal fatura kesebilir mi sorusunun yanıtı ise sisteme dahil olan mükellefler için evettir. e-Fatura devlet tarafından teşvik edilen bir uygulama olarak GİB Portali kullanıcılarına destek vermek için hazırlanmıştır.

Firmanız ya da ticari kimliğiniz e-Fatura mükellefi kimlerdir sorusuna olumlu yanıt veriyor ise biz size hizmet vermekten gurur duyacağız. Çevreye duyarlı ve hatta âşık olan firmamız size en uygun elektronik e fatura yazılımlarını en güncel ve profesyonel şekilde sağlayacaktır.

Profesyonel yazılım uzmanı ve konusunda deneyimli ekibimiz ile işinizi kolaylaştırmak için varlığını sürdüren firmamızdan her şekilde destek alabilirsiniz. İnternet sitemizi inceledikten sonra lütfen bize ulaşın ve gelin birlikte çözümler üretelim.

Shares Share