e-Sigorta Poliçeleri, muhatabının isteği doğrultusunda hem elektronik ortamda hem de baskı olarak iletilebilecek.

e-Sigorta Poliçesi: Genel Tebliğ Kapsamında Bilmeniz Gerekenler

e-Sigorta Poliçesi Nedir?

Sigorta şirketi ve sigortalının haklarını ve borçlarını gösteren, sigorta yapan şirket tarafından imzalanarak sigorta sahibine verilen, sigorta sözleşmesini temsil eden belgenin elektronik ortama aktarılmış halidir.

Kısacası, sigorta şirketleri ile acentelerinin kağıt ortamda düzenlemekte oldukları Sigorta Poliçelerinin elektronik belge olarak düzenlenerek, elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilebilmesine imkan veren uygulamadır.

e-Sigorta Poliçesi Uygulamasının Amacı Nedir?

Sigorta sektöründe yazılı ve yasal bir çeşit sözleşme niteliğinde olan sigorta poliçesinin elektronik ortama aktarılması ile; hayat sigortası, kasko, araç sigortası, trafik sigortası gibi birçok belge de elektronik hale gelmiş olacak.

e-Sigorta Poliçesi uygulaması; sigorta, emeklilik ve rekreasyon şirketleri ve aracılarının kağıt ortamda düzenledikleri sigorta poliçelerini, elektronik ortama aktarmayı amaçlıyor.

e-Sigorta Poliçesi Uygulamasına Geçiş Süreci Nasıl İlerleyecek?

  • e-Sigorta Poliçeleri, muhatabının isteği doğrultusunda hem elektronik ortamda hem de baskı olarak iletilebilecek.
  • Zorunluluk kapsamında olmayan e-Sigorta Poliçesi uygulamasına dahil olmak isteyen müesseselerin, e-Fatura uygulamasına dahil olması gerekiyor.
  • Uygulamadan yararlanma yöntemleri ve başvuru esaslarına uygun olarak e-Sigorta Poliçesi uygulamasına dahil olmak için gerekli başvurunun yapılması gerekiyor.
  • GİB tarafından belirlenen müesseseler, üç aylık zaman dilimi içerisinde bu belgeleri elektronik yöntemlerle oluşturmak zorunda.

Hemen İletişime Geç!

Shares Share