e-Gider pusulası nedir

e-Gider Pusulası: Genel Tebliğ Kapsamında Bilmeniz Gerekenler

e-Gider Pusulası Nedir?

e-Gider Pusulası; Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenen, vergi mükellefi olmayan kişilerden alınan ve ödemesini şirketiniz aracılığıyla yapacağınız mal ve hizmetlerin, belgelendirilmesi ve muhasebe kayıtlarına geçirilmesi için kullanılan belgenin elektronik ortama aktarılmış halidir.

e-Gider Pusulası Sisteminin Amacı Nedir?

Firmalar, verdikleri mal/hizmet karşılığında fatura kesemeyen mükellefler için düzenledikleri tediye makbuzu ile gider pusulası düzenleyerek aldıkları mal/hizmet karşılığında faturalandırılmış bir ödeme yapmak için gider pusulasını kullanırlar.

Gider pusulası kullanımı, firmaların malın veya hizmetin ne olduğunu teyit etmeden nakit akışı sağlayabilmesinden dolayı kötüye kullanıma oldukça açık bir sistem. Dolayısıyla, GİB tarafında, çeşitli vergi kayıpları söz konusu olabiliyor.

GİB tarafından yayımlanan Genel Tebliğ ile, vergi kayıplarının önüne geçmek ve firmaların nakit akışını takip edebilmek adına e-Gider Pusulası sistemi getirildi.

GİB tarafından zorunluluk kapsamına alınmayan mükelleflerin isteğe bağlı geçiş yaptığı e-Gider Pusulası uygulamasının başlangıç tarihi ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı ancak şu açıklamalara yer verildi:

e-Gider Pusulası düzenleme zorunluluğu getirilecek olan mükelleflere, GİB yazılı bir bildirim yapacaktır. Bu bildirimin yapıldığı kurum, bildirim tarihinden itibaren 3 ay içerisinde, e-Gider Pusulası düzenleyecek şekilde sistemlerini hazır hale gelmek zorundadır.

e-Gider Pusulasına Geçiş Süreci Nasıl İlerleyecek?

GİB’den gelecek yazılı bildirim sonrası, firmalar bu sisteme 3 ay içerisinde geçmek zorunda olacak.

Hemen İletişime Geç!

Shares Share