e-Fatura'da İade Faturası Nasıl Kesilir?

e-Fatura’da İade e-Fatura’sı Nasıl Kesilir?

Elektronik ortamda girişi yapılan faturalar için iade, kesim ve iptal işlemleri gerçekleştirilir. İade işlemlerinde yapılan manuel ayarlar diğer ayarlara göre daha kolay ve hızlıdır.

Yapılması gereken şey ise entegre olmuş faturanın seçimi ve geri iadesine onay verilmesidir. e-Fatura’da iade e-Fatura’sı nasıl kesilir veya gider faturası üzerinde nasıl işlem yapılacağını merak edenler için fiş/fatura ayarlarına giriş yapılması gerekiyor.

e-Fatura’da İade e-Fatura’sı Nasıl Kesilir Sorusunun Cevabını

İade faturası için gider listesine giriş yaparak fatura seçimlerinin yapılması gerekiyor. Gider faturası için iade faturası oluşturmada öncelikle işlem gören faturanın kayıt edilmesi gerekiyor. İade işleminin başlaması sırasında dokümanların kayıt edilmesi ve belge haline gelmesi beklenir. Bu sayede tedarikçiye gönderilecek olan iade faturası için kısa sürede işlemleri halletmiş olursunuz. Matbu faturalarda ise paraşüt hesabına bağlı olarak satış faturasının üzerinden iade işlemleri yapılması tavsiye edilir.

Elektronik Faturalarda Geri İade

Kurumsal iş yerleri ve bireysel faturalar için iki türlü iade seçeneği vardır. Paraşüt hesabına düşen faturalar ve e-Fatura’ya gelen dokümanlardır. Matbu fatura olarak bilinen ve müşterilerin kesmiş olduğu iade faturalarında giderler sayfasından işlemlerin yapılması gerekiyor. Paraşüt fatura işlemlerinde faturanın kayıt edilmesi ve iade işlemlerinin başlatılması gerekiyor. e-Fatura’da iade e-Fatura’sı nasıl kesilir ve iade oluşturma işlemleri nasıl gerçekleşir? Bunun için manuel fatura entegre ayarından iade durumuna göre düzenlemeler yapılabilir. Düzenleme yapılan fatura işlemlerinde e-Arşiv sayesinde belgelerinizi uzun bir zaman saklar ve koruyabilirsiniz.

e-Fatura’dan İade Oluşturma

Paraşüt hesaba kayıt edilen her fatura işlemi için e-Fatura iadesi oluşturmak mümkündür. İş yeri faturalarında ise müşterilerin iade etmek istedikleri matbu faturalar üzerinden iade oluşturmak kayıt işlemleri gerektirir. Bu yüzden manuel entegre ayarlarının giriş yapılarak iade işlemleri sırasında da onaylanması gerekir. Bu işlemler resmi olup gerçek kağıt fatura belgesi niteliğinde Gelir İadesi Başkanlığı’na iletilebilir. İade faturası için karşılık gelen satış faturalarında da paraşüt hesap üzerinden kayıt oluşturmak mümkündür. Yapılan bu e-Fatura iadelerini arşiv yapabilir ve satış faturaları üzerinden geriye iade için yüklenmesini bekleyebilirsiniz.

Shares Share