iade-faturası

e-Fatura’da İade e-Fatura’sı Nasıl Kesilir?

İade Faturası Nedir?

Alıcısı tarafından satın alınan bir malın, tamamının veya bir kısmının satıcıya iadesi halinde düzenlenen faturaya iade faturası denir.

E-faturada; temel fatura ve ticari fatura olmak üzere iki farklı iade faturası senaryosu bulunur.

Temel Fatura Nedir?

Faturanın göndericiden alıcıya ulaşmasını esas olan bir e-fatura senaryosudur. Temel fatura alıcısı faturayı kabul etmek zorundadır ve reddetme hakkı bulunmaz. Temel faturada herhangi bir hata olması veya alıcı tarafından kabul edilmemesi durumunda, e-fatura iptal edilebilir. Gönderici faturayı temel fatura olarak gönderdiğinde, alıcının onayı beklenmeden kabul edilmiş/onaylanmış olarak kayıtlara geçer.

Temel Faturada İade Faturası Nasıl Kesilir?

Temel faturada iade faturasını alıcı firma düzenler ve e-faturayı alıcı tarafın iade etmesi gerekir.  Alıcı firmanın iade faturasını muhasebesine işlemek istemediği durumlarda, KEP veya noter aracılığıyla reddetme şansı bulunur. Bununla birlikte, karşılıklı yazılı mutabakat yaparak ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) portaline mali mühür ile giriş yapılarak, iptal işlemi gerçekleştirilebilir.

Ticari Fatura Nedir?

Alıcının e-faturayı red, kabul ve iade etme seçeneğine sahip olduğu e-fatura senaryosudur. Gönderici, alıcıdan sistem üzerinden bir yanıt vermesini bekler.

Ticari Faturada İade Faturası Nasıl Kesilir?

Ticari faturada, iade faturasının kesilebilmesi için, öncelikle alıcı firmanın e-faturaya red yanıtı vermesi gerekir. Alıcının faturayı teslim almasının ardından 7 gün geçtiği durumlarda; KEP veya noter aracılığıyla e-faturayı reddedebilir. KEP veya notere bir diğer alternatif ise, karşılıklı yazılı mutabakat yapılması ya da GİB e-Fatura İptal Portaline mali mühür ile giriş yaparak iptal edilmesidir.

Sovos Foriba Bulut Portal’de İade Faturası Nasıl Kesilir?

Sovos Foriba Bulut Portal iade faturalarınızı hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmanıza olanak sağlar. İade faturalarınızı Sovos Foriba Bulut Portal üzerinden oluştururken, aşağıda yer alan bilgileri eklemeniz yeterlidir:

  • Fatura Senaryo Tipi (Temel fatura/ticari fatura)
  • Fatura Tipi (İade)
  • İade Fatura Numarası
  • İade Fatura Tarihi

Sovos Foriba ile e-Faturaya Geçin

Dört kıtada 13.000’den fazla iş ortağımızın, finansal ve muhasebe süreçlerinin uyumluluk kapsamında dijitalleşmesi için hizmet veriyor ve dünya çapındaki tüm kullanıcılarımızın yazılım ve entegrasyon hizmetlerinin geliştirilmesine destek veriyoruz. E-fatura başvurusu dahil tüm süreç boyunca, 210 kişilik dinamik e-Dönüşüm ekibimizden faydalanmak ve değişen zamanın ihtiyaçlarına uygun çözümlerden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen İletişime Geç!

Shares Share