e-Fatura Zorunluluğu

e-Fatura Zorunluluğu

e-Fatura, değerli kağıt üzerinde bulunan fatura bilgilerinin tümünün elektronik ortama geçirilmiş ve elektronik olarak imzalanmış olmasına deniyor.

2019 yılı ocak ayından itibaren birçok şirket ve firmaya e-Fatura zorunluluğu getirileceği resmi gazetede yayınlanmıştır. Tüm e-Dönüşüm hizmetlerini yapan firma, faturaların yasaların istediği ölçütlere uygun olarak hızlı ve güvenilir bir şekilde e-Fatura’ya dönüşümünü sağlıyor. Firma bu dönüşümü yasal olarak hiç bir eksik bilgi ve şekil kalmayacak şekilde, bu konuda deneyimli personeli vasıtası ile yapıyor. Ayrıca e-Fatura’nın kullanılması ile ilgili kullanıcı personele teknik destek de sağlıyor. 2002 yılında kurulan firma, e-Dönüşüm çözümleri ile ilgili Türkiye’deki birçok ilki de gerçekleştirmiştir. Bunlar; e-Fatura entegrasyonu, e-Bilet özel entegratörü, banka özel entegratörlüğü, S/4HANA platform geçişi ve SAP onaylı e-defter olarak sıralanabilir. Firma dijital imkanları tam anlamı ile kullanarak, e-Dönüşüm çözümleri ile çevrenin korunmasına da katkıda bulunuyor.

e-Fatura’nın Avantajları

e-Fatura’ya geçiş yapıldığında baskıya ödenecek paradan tasarruf edildiği gibi bu faturaların kargo ile gönderilme masrafı ile arşivlenmesi ortadan kalkacağından, basılı sisteme oranla daha az maliyetlidir. Faturaların tümü elektronik ortamda arşivlendiği için çok eski tarihli faturalara bile çok kısa sürede erişim sağlanmakta, kontrolleri kolayca yapılabilmekte ve istenirse çıktısı da alınabilmektedir. e-Fatura‘ya dönüşüm kağıt tüketimini büyük oranda azaltacağından, ağaç kesimini de azaltarak doğanın korunmasına katkı sağlar. e-Fatura sisteminin en önemli avantajlarından biri de fatura güvenliğidir, elektronik ortamda olduğu için faturanın kaybolması veya ilgisiz kişilerin eline geçmesi de engellenmiş oluyor. Firma e-Fatura dönüşümü sağlarken, her ihtimale karşı sistemin yedeklenmesini de sağlıyor.

e-Fatura’nın Özellikleri

e-Fatura çözümü birçok özelliği de beraberinde getiriyor. Bu sistemle faturalar en az 10 yıl arşivlenerek muhafaza edilebiliyor, taslak oluşturulabiliyor ve seçilecek herhangi bir formatta raporlama yapılabiliyor. Şirket yönetimi istediği kadar personelini bu konuda yetkilendirebilir ve istendiğinde toplu fatura gönderimi yapabilir. Faturalar hiç bir sınırlama olmadan istenilen yerden görüntülenebilir ve firmanın sağladığı özel entegratörler vasıtası ile sistemin bakım, güvenlik ve güncelleşme işlemleri gerçekleştirilebilir.

e-Fatura Zorunluluğu Getirilecek Firmaların Özellikleri Nelerdir?

2019 yılından itibaren e-Fatura zorunluluğu olacak firmalar genel olarak brüt geliri 5 milyon TL ve üstü olanlar, EPDK’dan lisans alanlar ve kanunda belirtilen malları imal edenler gibi özelliklere sahip firma ve şirketler olarak belirtiliyor. Sistemin yaygınlaşması ile bu firma çeşitliliği de artacaktır.

Shares Share