e-Fatura Nasıl Kesilir

e-Fatura ve e-Arşiv Uygulaması

e-Fatura uygulaması Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yönetilmekte olan bir uygulamadır. Portaller kullanılarak e-Fatura nasıl kesilir ve benzeri pek çok sorunun cevabı bulunabilir.

e-Fatura uygulaması ile birlikte tasarlanan e-Arşiv uygulaması ile birlikte mükellefler oluşturmuş oldukları tüm faturaları elektronik ortamda saklayabilme imkanına kavuşmaktadır. e-Fatura mükellefi olmayanlara fatura gönderilebilmesi için geliştirilmiş olan e-Arşiv çözümü de, e-Fatura gibi portal üzerinden düzenleniyor. İki teknoloji de mükelleflerin istedikleri yerden, istedikleri zamanda ve istedikleri faturaya ulaşma imkânı oluşturmaktadır.  e-Fatura ve e-Arşiv uygulaması bu açıdan değerlendirildiğinde mükellefler için en yararlı e-Dönüşüm uygulamaları olmaktadır.

e-Fatura Uygulamasının Avantajları

e-Fatura uygulaması mükellefler ve mali idare için işlemlerin çok daha hızlı ve daha kolay gerçekleştirilmesi amacı ile uygulanmaya başlanmıştır. e-Fatura nasıl kesilir sorusunun sonrasında pek çok avantaj görülecektir. Mükellefler, özellikle çok fazla fatura düzenlemek zorunda olanlar yapacaklar işlemleri daha hızlı yapabilecektir. Bunun sonrasında oluşturulan faturaların deftere kaydedilmesi işlemi daha kolay şekilde yapılabilecektir. Mükelleflerin faturaların kâğıt ortamında oluşturmaması çevre açısından büyük etki oluşturacaktır.

Mükellefler Tarafından e-Fatura Nasıl Kesilir?

Ülkemizde uygulanmakta olan e-Dönüşüm işlemlerinden en önemlileri arasında e-Fatura bulunmaktadır. e-Fatura uygulaması ile mükellefler kâğıt ortamında fatura düzenleme uygulamasından kurtulmuş olmaktadır. Özellikle bazı telekom ve akaryakıt firmaları düşünüldüğünden günlük olarak fatura düzenleme sayısı binleri bulabilmektedir. Bu mükelleflerin daha hızlı işlem yapabilmesi ve fatura düzenleme maliyetlerinin azalması için e-Fatura uygulaması en iyi çözüm olarak görülmektedir. Ancak bu noktada karşımıza e-Fatura nasıl kesilir sorusu çıkmaktadır. e-Fatura düzenleme yükümlülüğü bulunan mükellefler Gib Portal veya özel entegratörin portalleri üzerinden e-Fatura’larını oluşturarak karşı tarafa gönderebilecektir.

e-Fatura Nasıl Kesilir Örnekleri

e-Fatura kapsamına giren mükellef Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunmuş olduğu yöntemlerden birini seçerek fatura süreçlerini elektronik ortamda yönetir.Gelir İdaresi Başkanlığının mükelleflere sunduğu portal üzerinden tüm zorunlu alanları manuel girerek faturanızı oluşturup elektronik ortamda gönderebilirsiniz. Entegrasyon tercihinde bulunan mükellefler kullandıkları sistem üzerindeki çözüm ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na direk entegre olup fatura süreçlerini elektronik ortama taşıyabilirler. Bir diğer yöntem ile mükellefler özel entegratörler sistemi üzerinden faturalarını Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderebilirler.

e-Fatura Nasıl Kesilir Video

Sovos Foriba portalinde e-Fatura nasıl kesilir sorusunu görsellerle yanıtladığımız blog yazımıza buradan ulaşabilir. Youtube kanalımızdan ise e-Fatura nasıl kesilir, düzenlenir eğitim videomuzu izleyebilirsiniz. Sovos Foriba Youtube kanalımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kanalımızdan e-Fatura nasıl kesilir video’sunu bulacaksınızdır.

Shares Share