e-Faturayı Kimler Kullanacak

e-Fatura Kimler Kullanacak?

Son yıllarda elektronik ve internetin hayatımıza girmesiyle tamamen bilgisayarlara ve internete bağımlı hale geldik.

Özellikle son yıllarda bütün iş yerlerinde bilgisayar kullanılmaya başlamıştır. Hayatımızın tamamında telefon veya bilgisayar yer almaktadır ve her geçen gün başka bir özelliğin eklenmesi ile de hayatımızdaki yerlerini iyice sağlamlaştırmaktadır. Hayatımıza giren bir başka yenilik olan e-Fatura nedir kimler kullanacak sorusu pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. e-Fatura kullandığımız faturaların elektronik ortamda hazırlanmasıdır. Bu faturalar kağıda basılmazlar ve bilgisayar üzerinden alıcı ve satıcılara iletilir. Bu uygulamanın gelecekte her türlü alım satım işlemlerinde kullanılan bir uygulama olması bekleniyor. e-Fatura’dan şu an yararlanmak isteyen herkes yararlanabilir. Yıllık satışı 25 milyon TL üzerinde olan ve madeni yağ lisansına sahip firmalar ile alım satım işlemleri gerçekleştiren firmalar ile kolalı gazoz, alkollü içecek ve tütün ürünleri üretimi ve satımı yapan yıllık satışı 10 milyon TL üzerinde olan firmaların e-Fatura kullanımı zorunludur.

Avantajları Nelerdir?

e-Fatura sisteminin firmanız açısından da pek çok avantajı söz konusudur. Bu sistem sayesinde kağıt, mürekkep, postalama gibi maliyetlerden kurtulursunuz. Faturalarınız artık kaybolmaz. Bilgisayar yardımı ile kolaylıkla ve hızlı bir şekilde faturalarınızı hazırlayabilirsiniz. Faturalarınız elektronik ortamda arşivleneceği için fatura saklama gibi bir yükümlülükten kurtulursunuz. Kağıt kullanmayacağınız için kağıt alımını ve tüketimini azaltırsınız ve böylece çevre dostu bir politika izlemiş olursunuz.

Bilinmesi Gerekenler

e-Fatura sistemine 1 defa kayır olduktan sonra bundan sonra keseceğiniz bütün faturalar e-Fatura olacaktır. Firmanız için bir mali mühür belirlenecektir. Bu mühürlerin süresi 3 yıldır. e-Fatura sistemine kayıt olan firmalar e-defter sistemine de kayıt olmalıdır. Eğer fatura kestiğiniz karşı firma e-Fatura sistemine geçmemiş ise o firmaya kağıt fatura kesebilirsiniz. Eğer e-Arşiv sistemine geçerseniz bu firmalara da elektronik fatura kesebilirsiniz.

Maliyeti Ne Kadardır?

e-Fatura için TÜBİTAK’tan mali mühür almanız 1. şarttır. e-Fatura ile bir ayda en fazla 500 adet fatura kesebilirsiniz. DİA dışındaki yazılımlarda ücret yüksek olabilmektedir. DİA ürünleri kullanılması durumunda e-Fatura Portal veya e-Fatura Online seçenekleri ile çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Fatura ücreti ayrıca üyelik lisanslarına göre de değişiklikler gösterebilir.

Shares Share