e-Fatura Başvurusu

e-Fatura Başvuru Sorgulama

Peyderpey kurumlar e-Fatura düzenlemeye geçeceklerinden dolayı e-Fatura alt yapısının işletmelerce yerine getirilmesi akılcı olacaktır. e-Fatura çeşitli işletmelerin ve vergi vermek zorunda olanların elektronik ortamda düzenlemek zorunda oldukları bir belgedir. Mükellefler Gelir İdaresi Başkanlığı’nın alt yapısı ile uyumlu sistemlere geçiş yaparak e-Fatura sistemine geçiş yapabilirler. Aracı kurumlara, e-Fatura başvurusu yaparak kolayca yeni sisteme uyum sağlamak mümkündür.

e-Fatura başvuru yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan onaylı çeşitli aracı kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlar ile alt yapınızı Gelir İdaresinin sistemlerine uyumlu hale getirmeden, aracı kurumların nezdinde sisteme giriş yapabilirsiniz. Sadece e-Fatura değil aynı zamanda e-İrsaliye ya da e-Defter gibi çeşitli araçları kullanarak kolayca vergilendirmede elektronik dönüşüme tabii olabilirsiniz.

Sistemin sağladığı kolaylıkları keşfetmek ve zahmetsiz bir şekilde başvurunu yapmak için internet sitelerinden faydalanabilirsiniz. Bu konuda hizmet veren birçok farklı aracı kurum olsa da siz yine de işinizi şansa bırakmayın ve güvenilir bir siteyi tercih edin.

e-Fatura Başvuru Süreci

e-Fatura başvuru sürecinde bulunmak için Foriba sistemlerine güvenebilirsiniz. Yıllardır bilişim sektörüne dönük çözümleri ile yol gösteren Foriba ailesi olarak sizler için elektronik dönüşüme rehberlik ediyoruz. Foriba sitesi üzerinden e-Fatura başvurusunda bulunarak kolayca büyüyen ailemizin bir üyesi olabilirsiniz.
Foriba olarak Gelir İdaresi ile uyumlu çözümlerimiz ile sizleri sisteme zahmetsiz bir şekilde entegre ederek kolayca e-Fatura düzenlemenizi ve diğer elektronik dönüşüm araçlarını kullanabilmenizi sağlıyoruz. Foriba elektronik çözümlerine ulaşmak ve başvuruda bulunmak için bize ulaşın sayfamızdaki formu doldurabilirsiniz.

e-Fatura Başvuru Adımları Nelerdir?

e-Fatura, klasik kâğıt ortamında düzenlenen faturaların aynı hukuki çerçeve ile elektronik ortamda oluşturulması, gönderilmesi, saklanması ve de ibraz edilmesini kapsayan bir sistemdir. Kâğıt faturalardan hiçbir farkı olmamakla birlikte sadece dijital ortamda olması sebebi ile farklılaşır.
e-Fatura sistemine geçmek ile yükümlü mükellefler yanı sıra istenilirse e-Fatura avantajlarından yararlanmak istene firmalarda bu sistemi kullanabilirler. Ancak zorunlu mükellefler bu sistemi bırakamaz iken gönüllü kullananlar istedikleri zaman bırakabilirler.

Üç Adımda e-Fatura Sistemine Geçiş

e-Fatura başvuru adımları şu şekilde sıralanabilir;

  1. Mali Mühür Sertifikası başvurusu ile e-Fatura uygulamasına başvuru yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresinden veya mportal.kamusm.gov.tr/bp/mm.go adresine gidilmesi gerekir. Sayfalardaki ilgili linkler doldurulması sırasında e-Fatura yöntemini de seçmek gerekir.Eğer az fatura kesiyor iseniz faturalarınızı GİB sisteminden kullanabilirsiniz. Ancak farklı ve yüklü miktarda fatura kesiyor iseniz özel entegratör seçerek onlar aracılığı ile e-Fatura sistemini kullanabilirsiniz. Başvurunuzda hem Mali Mühür Sertifikası kullanıcısı hem de e-Fatura uygulaması kullanıcısı olabilirsiniz.
  2.  e-Fatura başvuru adımları sürecinde eğer özel entegratör seçildi ise, bu firmalardan biri seçilerek sözleşme imzalanır. Firma GİB’na sizin e-Fatura uygulaması süreçlerinizi yürüteceğini bildirir. Yüklü ve farklı faturalar kesiyor iseniz e-Fatura sisteminizin doğru ve hızlı yürümesini istiyorsanız Foriba olarak size en iyi hizmeti vermek için yanınızdayız. www.foriba.com adresimizden aklınıza takılan tüm sorular ile ilgili bilgiyi rahatlıkla alırsınız.
  3. Eğer özel entegratör tutmadan elektronik faturalarınızı kendiniz düzenlemek istiyor iseniz o zaman da e-Fatura ve e-Defter uygulamaları için bir muhasebe yazılımı seçmeniz gerekmektedir. GİB’in sistemi ile entegre çalışan bu programları doğru ve hatasız yönetmek çok önemlidir.

e-Fatura Yönetiminde Profesyonel Destek

Foriba olarak firmanızın e-Fatura başvuru adımları süresince uzman ve profesyonel ekibimiz ile yanınızda olmaya hazırız. Birçok farklı sektöre destek vermiş firmamız sizin en iyi şekilde sisteme entegre edilmenizden başlayarak sistemi en doğru şekilde kullanmanıza kadar hizmet vermektedir.
İnternet sitemizden merak ettiğiniz konular ile ve kampanyalarımızla alakalı bilgi alabilirsiniz. e-Fatura uygulaması için endişelenmeden bize rahatlıkla güvenebilirsiniz.

Shares Share