e-Defter Uygulaması

e-Defter uygulaması Vergi Usul Kanuna ya da Türk Ticaret Kanunu’na göre defter tutmak zorunda olan işletmelerin defterlerini elektronik ortamda kayda almalarıdır.

e-Defter uygulamasının Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirtilmiş format ve standartlar ile uygun yazılımlarda yapılması gerekir. İşletmenin tutması gereken defterler olan yevmiye ve kebir defterleri aylık olarak elektronik ortamda oluşturulup Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilir. Başkanlığın sistemi tarafından imzalanan defterler, e- Defter uygulaması ile elektronik ortamda saklanır.

e-Defter uygulaması zorunlu olan işletmeler bu sistemi kullanmakla yükümlüdür. Ancak zorunlu olmayan işletmelerde internet üzerinden başvuru yaparak e-Defter uygulamasına geçebilirler. e-İmza ve mali mühür sahibi işletmeler e-Defter uygulamasından faydalanabilirler. e-Defter uygulaması ile defter kayıtlarının uygulaması ile ilgili yükümlülükler yerine getirilmiş olur. Gelişen teknoloji ile kaynaklar garanti altına alınmış olur.

e-Defter Uygulaması Ne Zaman Başladı?

e-Defter uygulaması 01.12.2014 tarihi itibariyle başlamış olan dijital ortamda hukuki olarak karşılık bulan bir uygulamadır. Tutulması zorunlu olan yevmiye ve büyük defterlerin dijital ortamda yer almasını ve zaman damgası ile imzalanabilmesini sağlar. Özel ya da kamu kuruluşları ile aranızdaki tüm bilgi alışverişini güvenilir ve uygun şekilde düzenlemenizi sağlayan bir uygulamadır.

e-Defter uygulaması ne zaman başladı ve nasıl bir sistemle kullanılıyor gibi sorularınıza yanıt verirken e-Defter avantajlarından da söz edeceğiz.

e-Defter Uygulamasının Faydaları & Avantajları Nelerdir?

Uluslararası standartlardaki XBRL teknolojisi ile raporlama yapabileceğiniz e-Defter uygulaması ile güvenilir denetim sağlarsınız. Harcadığınız maliyeti düşüren e-Defter uygulaması dünya standartlarında fatura işlemleri yapmanızı sağlar. Bilgi ve verilerinizi on yıl boyunca güvenle saklayabilirsiniz.

e-Defter uygulamasına geçen işletmeler muhasebe ve kırtasiye giderlerini azaltarak bütçelerine katkıda bulunmuş olurlar. Arşivleme işlemi ile uğraşılmadığından zaman, maliyet ve yerden tasarruf edilmiş olur. İstediğiniz zaman istediğiniz evraka ulaşabileceğinizden ticari kolaylık sağlayacaktır. Böylece şirketin mali bilançoları kolaylıkla çıkartılabilir. Noterde defter tasdik işi ile uğraşılmamış olur. Ayrıca kâğıt israfı önlenerek doğaya katkıda bulunmuş olursunuz. Ağaçların kesilmesi önlenerek ekolojik sistemi destekleyerek fayda sağlarsınız. e-Defter uygulaması ile hem paranız hem zamanınız size kalır.

e-Defter Nasıl Tutulacak?

e-Defter nasıl tutulacak dendiği zaman ilk olarak e-Defter uygulaması konusunda kısa bir bilgilendirme yapılması gerekmektedir. e-Defter uygulaması ilgili kanun gereğince mükellefler için getirilmiş olan, vergi tebliğini belirli bir düzen altında toplanmasını amaçlayan bir sistemdir. e-Defter kullanıldığı zaman e-Fatura sisteminin kullanılması da zorunluluk haline gelmektedir.

e-Defter Sistemine Kayıt İşlemleri

Belirtilen sisteme girilmesi gereken belge tipleri ana başlıklar halinde şöyledir;

Çek işlemleri: e-Defter uygulamasında bütün çek belgelerinin ayrı ayrı işlenmesi gereklidir. Alıcıya veya satıcıya ait olan çeklerin aynı yevmiye maddesinde kayıt edilmesi bu şekilde olanaklı olmaktadır.

Senet işlemleri: e-Defter sisteminde her senedin farklı yevmiye maddelerine kayıt edilmesi gerekmektedir. e-Defter nasıl tutulacak konusunda önemli ayrıntılardan biri bu işlemdir.
Banka işlemleri: Diğer belgelerde olduğu gibi banka belgeleri de ayrı ayrı yevmiye maddelerine kayıt edilmelidir. Banka dekontlarının e defter sisteminde belgenin türü “other”, belge açıklaması da “dekont” olacak şekilde kayıt edilmelidir.

Ücretli bordrosu işlemleri: Firma çalışanları için ayda bir oluşturulacak bordrolar e defter sistemine aktarılmalıdır. Aktarılırken belgenin tipi “other” belge için açıklama da “ücret bordrosu icmali” şeklinde kaydedilmelidir.

Masraf belgesi işlemleri: İşyeri ya da çalışan personelin gün içerisinde yaptığı giderlere ait belgelerin kayıt girişidir. e-Defter nasıl tutulacak kısaca belirtilen şekillerde yapılması gerekmektedir.

e-Defter uygulamasının birçok avantajını Sovos Foriba uygulama farkı ile yaşayabilirsiniz. e-Defter uygulaması ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. e-Defter uygulaması ne zaman başladı ne gibi kullanım özellikleri var nasıl kullanabilirim gibi sorularınıza cevap verirken en uygun fiyatlarla dijital çözümler sunuyoruz. e-Defter uygulaması yevmiye e-Defteri ve-Defteri kebirlerinizin dijital ortamda oluşturulmasını sağlarken birçok farklı avantajı da beraberinde sunar.

Shares Share