e-Defter Nasıl Kullanılır

e-Defter Nasıl Kullanılır?

İnternet son yıllarda oldukça popüler olmaya başlamıştır ve hayatımızın her yerine girmiş bulunmaktadır.

Her birimiz şu an akıllı telefonlara sahip sayılırız hatta bazılarımız kişisel bilgisayarlara bile sahibiz. Elektronik aletlerin bu kadar çok olması bizi teknolojiye ve internete bağımlı hale getirdi. Şu an çoğu iş yerinde bile her çalışan için özel bir bilgisayar tahsis edilmiş durumda. Şirketler de zamanla teknolojiye ayak uydurmaktadır. e-Defter uygulaması da şirketlerin teknolojiye en iyi şekilde ayak uydurması için geçmesi gereken ve oldukça basit ve kullanışlı bir uygulamadır. Ancak e-Defter nasıl kullanılır ve nedir? Her şirket kanunlar gereğince yevmiye ve büyük defterlerini tutmak zorundadır. e-Defter uygulaması ise bu defterlerin dijital olması durumudur.

Bu şekilde kayıtlar elektronik ortamlarda tutulmakta ve hem iş yükü azaltılmaktadır hem de düzenlemeler daha hızlı ve kolay bir şekilde olmaktadır. Kanuna göre 10 milyon üzerinde cirosu olan şirketlerin e-Defter uygulamasına geçiş yapmaları zorunludur. Ancak dileyen firmalar da bu sisteme geçiş yapabilirler. e-Defter’e kayıt olarak e-Defter sisteminden faydalanmak isteyen firmaların e-fatura sistemine kayıt olmasına gerek yoktur. Zorunlu olarak e-Defter sistemine kendi isteği ile geçiş yapan firmalar dönem içinde zorunlu olarak geçen firmalar ise sene başında e-Defter uygulamasına geçiş yapılır. Daha küçük firmalar olan şahsi firmalar da e-Defter uygulamasına geçiş yapabilirler.

Mali Mühür

Elektronik olarak düzenlenen belgelerin kanunen geçerli olması için firmalara verilen ve imza niteliğinde olan sertifikalardır. e-Defter sistemini yasal olarak kullanabilmek için sizin de firmanızın faturalarını ve belgelerini mali mühür ile imzalaması gerekmektedir.

Avantajları

e-Defter uygulaması pek çok avantaja sahiptir. Bu uygulama ile dosyalarınızı elektronik ortamda güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz ve istediğiniz zaman istediğiniz fatura veya belgenize rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kağıt işleriyle ve noterle uğraşıp zaman kaybetmenize gerek kalmaz ve böylece zamandan kar edersiniz aynı zamanda da şirketiniz kar eder. Kağıt, mürekkep vb. yazıcı masraflarınız ortadan kalkar ve ekonomik açıdan firmanız kar eder. Böylece de daha az kağıt kullanırsınız ve çevreci bir politika izlemiş olursunuz.

Nasıl Geçiş Yapılır?

Entegratör listesi veya Gelir İdaresi Başkanlığı’nın mevzuatlarına göz atarak e-Defter uygulamasına geçiş yapabilirsiniz.

Shares Share