e Defter Başvuru Süreci

e-Defter Başvuru Süresi

2017 senesinin ilk ayı itibariyle kullanması zorunlu tutulmuş olan e-Defter uygulaması kağıt faturaların elektronik ortama aktarılmasıdır.

Bu yapılanmanın henüz ülkemizde yeni olması nedeniyle Gelir İdaresi Başkanlığı mükelleflere bu konuda yardım sağlamaya çalışıyor. Dönemlik olarak başvuruların yapılabildiği e-Defter uygulamasının kullanımı mükellefler kağıt faturaları birebir ve usulüne uygun şekilde elektronik ortama işlemeleri suretiyle gerçekleşiyor.

e-Defter Uygulamasına Başvurularınızda İzlemeniz Gereken Adımlar

e-Defter başvurularınızda adım adım ilerlemelisiniz. İlk adımda yapmanız gereken mali mühür başvurusunda bulunmanız olacaktır. Kamu Sertifikasyon Merkezi aracılığıyla bu işlemler için form doldurarak mali mührünüzü alabiliyorsunuz.
Başvurularınızda kuruluşlar ve tüzel kişilerden farklı şekilde bilgi talep edildiğini unutmamalısınız. Buna göre e-Defter uygulamasına başvuracağınız zaman istenecek belgelerin ayrıntılı bir dökümünü Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığıyla temin edebilirsiniz.

e-Defter Uygulamasına Başvuruları Nereye Yapmak Gerekiyor?

e-Defter uygulamasına başvurunuz için belgelerini hazırlayan mükellefler gelir vergisi için bağlı oldukları vergi dairesinden başvuruda bulunabilme imkanına sahiptirler. Ayrıca e-Defter beyanı ile ilgili kurulmuş olan resmi web sitesi üzerinden de bu başvuru işlemleri gerçekleştirilebiliyor.
Meslek odaları veya meslek mensupları 486 sayılı Vergi Usulü Kanununda belirtilen hükümlere dayanarak e-Defter uygulamasına başvuruda bulunabiliyorlar. Meslek mensupları işletme hesaplarının esaslarını baz alarak, meslek odaları da mükellefleri adına başvuru yapma olanağına sahiptirler. e-Defter uygulamasına katılan meslek odaları ve meslek mensuplarının Gelir İdaresi Başkanlığı’na elektronik ortam üzerinden bilgi vermeleri imzalanan sözleşme gereği zorunludur.

e-Defter Başvurularınızda Uzman Desteğine Başvurun

Başvurularınız sırasında uzman desteği almamanız için hiçbir sebep bulunmuyor. Böyle bir uzman desteğine ihtiyacınız bulunuyorsa Sovos Foriba firmasını ve güvenilir hizmetlerini tercih edebilirsiniz.

e-Defter uygulamasının zorunlu olması ve yaklaşık altı aylık dönemler içerisinde başvuru yapılabilmesi nedeniyle işlemlerinizi hızlı bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. e-Defter başvuru süresi konusunda detaylı bir şekilde bilgilenmenize yardımcı olan Sovos Foriba olarak size bu anlamda uzman kadrosuyla destek veriyor ve maliyetinizi büyük oranda azaltan çözümleriyle tanışmanıza da olanak tanıyor. e-Defter başvurularınızda hem süreçleri takip edebiliyor, hem de sürecinizin gidişatı hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Bünyemizde sunulan dijital çözümler uluslararası standartlara tam uyumludur. Bu nedenle e-Defter başvurunuz ve kayıtlarınızı tutma konusundaki hizmetleriyle aklınızda bir soruya yer bırakmayacaktır.

Shares Share