e-Defter Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Mükellefler müracaatları için e-Defter resmi sitesini ziyaret etmeli ve bu şekilde başvuru yapmalıdırlar.

2015 yılında Resmi Gazetede çıkan ve 454 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu gereğince, 2016 yılı itibariyle e-Defter ve e-Fatura uygulamalarına geçme zorunluluğu mükelleflere getirilmiş oldu.

e-Defter Başvurularınızı Artık İnternet Üzerinden Gerçekleştirebiliyorsunuz

e-Defter uygulamasına müracaat edecek mükelleflerin mali mühür, e-Fatura ve e-Defter müracaatlarını ayrı olarak gerçekleştirmeleri gerekiyor. Adım adım bu müracaatlarını yapan mükellefler e-Defter uygulamasına geçiş yapabiliyorlar.
e-Defter uygulamasına geçecek mükellefler başvurularını e-Defter resmi sitesi aracılığıyla yapabiliyor ve yine bu site üzerindeki hizmetler aracılığıyla başvurularının durumunu takip edebiliyorlar.
e-Defter ve e-Fatura uygulamalarına geçebilmek için gerekli görülen şartlardan birisi mali mührünüze sahip olmaktır. Mali mühür müracaatları Kamu Sertifikasyon Merkezi aracılığıyla alınıyor. İnternet üzerinden de mali mühür başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

e-Defter Başvurularınızı Online Takip Edebilirsiniz

e-Defter resmi sitesi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulmuştur ve online başvuruda bulunmak veya başvurularını yine online olarak takip etmek isteyen mükellefler kullanabilir. e-Defter başvuru sorgulamasında bu resmi siteyi ziyaret ederek sorgulama yapabilirsiniz. Gerekli görülen bilgiler bir form halinde karşınıza çıkacaktır. Formda tüzel kişi veya gerçek kişi olarak gerçekleştirdiğiniz başvuru türünü seçmelisiniz. Devamında ise Vergi kimlik numarası ve T.C. kimlik numarası bilgileri isteniyor. Soyadı ve e-posta bilgilerini beyanınızda belirttiğiniz bilgiler olarak doldurmalısınız. Bilgileri doğru şekilde girdikten sonra sistemdeki ‘Sorgula’ butonuna basarak e-Defter uygulaması müracaatınızın durumunu görebilirsiniz. Müracaat onaylanmışsa bu bilgi de sistemde karşınıza çıkacaktır.

e-Defter Uygulamasının Yükümlülüklerini Uzmanlar Eşliğinde Çözün

e-Defter uygulamasına geçmek ve e-Defter kayıtlarınızın düzenli tutulması bir zorunluluk halini aldığı için mükelleflerin bu konuda uzman desteğine başvurduklarını görebiliyoruz. e-Defter sorgulama nasıl yapılır konusunda sizi yönlendiren Sovos Foriba olarak size bu aradığınız uzman desteğini sağlayabilen bir markadır. Sorularınıza firmanın ekibi aracılığıyla cevaplar alırken, hem e-Defter uygulaması konusunda bilgilenmiş olur hem de işlemlerinizi kolay bir biçimde halledebilirsiniz. Bünyemizde e-Defter sorgulama işleminizin haricinde diğer e-Defter ve e-Fatura olanaklarıyla da tanışabileceksiniz. Daha birçok farklı dijital altyapılı hizmete de ev sahipliği yaptığını görebileceksiniz. Dilerseniz firmanın bu dijital çözümlerinden de yararlanabiliyorsunuz.

Shares Share