e-Arşiv Ne Zaman Başlıyor ?

Elektronik belgelerin kullanılmasının yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında güncel değişiklikler yapılıyor.

e-Arşiv uygulaması ve e-Arşiv sistemi planlamaları güncel değişiklikler arasında yer alıyor. e-Arşiv kullanma zorunluluğun belli mükelleflere getirilmesi e-Arşiv ne zaman başlıyor gibi soruları da çok daha önemli hale getirmiş oldu.

e-Arşiv Fatura çözümünün kullanmak e-Ticaret yapan belli standartlardaki mükellefler için zorunlu olunca e-Arşiv çok daha fazla konuşulur oldu. e- Arşiv Fatura uygulamasının alt yapı çalışmaları ise daha eskiye dayanıyor. Güncel yasal açıklamalara göre e-Fatura’ya kayıtlı olan mükellefler 01 Ocak 2019 tarihine kadar e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye ‘ye geçiş yapmak zorunda. Hedeflenen e-Dönüşüm çalışmalarının en büyük adımlarından biri e-Arşiv zorunluluğu oldu.

e-Arşiv Ne Zaman Başlıyor ve Geçiş Zorunluluğu?

e-Fatura’ya kayıtlı firmaları yakından ilgilendiren son gelişmeler 2019 yılında dijital ortamda faturaların ibraz, muhafaza ve arşivlenmesini hedefliyor. e-Arşiv Fatura’ya geçiş zorunluluğu tüm e- Fatura kullanıcıları için geçerli olacak. Brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin e-Fatura ve e-Arşiv kullanması zorunlu olacak.  Aynı günde toplam 50 bin TL ve üzeri olan faturalar e-Fatura olarak düzenlenecek.

e-Arşiv Fatura zorunluluğu hakkında güncel detaylar açıklanmaya devam ediyor. Kesin olan bir şey var ki 2019 yılında dijital dönüşüm sürecinde büyük gelişmeler yaşanacak. Yasak düzenlemeler hızlanırken tüm firmaların e-Dönüşüm sürecine dâhil olmaları için gerekli çalışmalar yapılıyor. e-Arşiv ne zaman başlıyor sorusuna aslında çoktan başladı diyerek cevap vermek yanlış olmaz.

e-Arşiv ’in Avantajları Var mı?

Arşiv uygulamasının ve sisteminin hem devlet hem de mükellefler açısından avantajları bulunuyor. Devlet açısından kolay ve hızlı denetim imkânı sağlayan e-Arşiv dijital çağı yakalamanın da anahtarlarından biri olarak görülüyor. Mükellefler açısından da maliyet düşüren, işleri kolaylaştıran e-Arşiv oldukça avantajlı bir dijital uygulama.

e-Arşiv Fatura’ya sisteminde kayıtlı olan belge ve faturalar asla kaybolmuyor. Zaman ve sayı sınırı olmadan arşivlenebiliyor, istenildiğinde görüntülenebiliyor. e-Arşiv uygulamasını kullanmak uluslararası standartlarda firma olmanın da önünü açıyor. e-Arşiv ne zaman başlıyor diye endişelenen mükellefler için uygulamaya başvuru işlemleri ve uygulamayı kullanma kolaylığı özel entegratör hizmetimiz oldukça büyük avantaj sağlayacaktır.

Shares Share