e-Arşiv Fatura’ya Nasıl Başvurulur?

Gelir İdaresi Başkanlığı e-Arşiv başvuruları için iki yol sunmaktadır: Özel entegrasyon yöntemi ile başvuru ve bilgi işlem sistemini entegre ederek başvuru.

Gelir İdaresi Başkanlığı e-Arşiv başvuruları için iki yol sunmaktadır: Özel entegrasyon yöntemi ile başvuru ve bilgi işlem sistemini entegre ederek başvuru. GİB onaylı özel entegratör aracılığı ile e-Arşiv Fatura’ya nasıl başvurulur sorusuyla mükellefin uğraşmasına gerek kalmamaktadır. Özel entegratörler mükellefler adına gerekli işlemleri yaparlar. Ayrıca mükelleflerin GİB başvurusu yapmasına gerek kalmaz.

e-Arşiv uygulamasını bilgi işlem sistemine entegre ederek yapılacak başvurularda e-Arşiv başvuru kılavuzu önemlidir. Bu kılavuzda yer alan adımlar takip edilerek gerekli belgeler hazırlanır ve GİB’e posta yoluyla iletilir. Bu yöntemle başvuru yapacak mükelleflerin bilgi işlem sistemlerinin yeterli ve uygun olması gerekmektedir. Yeterli bilgi işlem kapasitesine sahip mükellefler kendi bilgi işlem sistemleri aracılığı ile e-Arşiv uygulamasını kullanabilirler.

e-Arşiv Fatura’ya Nasıl Başvurulur ve Başvuruda Ne Bekleniyor ?

Gelir İdaresi Başkanlığı e-Arşiv başvurusunda bulunan mükelleflerin yeterli elektronik ve teknik kapasiteye sahip olmasını ve kendi sistemlerine entegre olmalarını bekliyor. Özel entegrasyon testlerini başarı ile tamamlayan mükellefler e-Arşiv uygulamasına geçebiliyor. GİB bu konuda oldukça teşvik edici kolaylıklar sağlıyor.
Standartlara ve kurallara uygun olarak düzenlenmiş fatura ve rapor örnekleri e- Arşiv başvurusunda isteniyor. e-Arşiv nasıl başvurulur sorusuyla boğuşmak istemeyen firmalar için özel entegratörler her şeyi hallediyor. Gerekli düzenlemeleri yaparak bakanlığın istediği standartları sağlıyorlar. e-Arşiv kılavuzunda yer alan yeterliliklerin tamamlanması sonrasında e-Arşiv başvurusu yapılıyor.

Başvurusunu Kendi Yapan Mükelleflerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Özel entegratör olmadan e-Arşiv başvurusu yapacak mükelleflerin bilgi işlem sistemlerini kontrol etmeleri gerekir. Bilgi İşlem Raporu hazırlamaları gerekir. Firmalar TS ISO IEC 27001 veya ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı Belgesi, ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Standardı Belgesi, TS ISO IEC 20000 veya ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi Belgesi sahibi olmalıdırlar.
Mükelleflerin e-Arşiv başvurusunu kendileri yapabilmeleri için gerekli yeterliliklere sahip olmaları gerekmektedir. e-Arşiv nasıl başvurulur sorusuyla uzun süre uğraşmak istemeyen mükellefler için özel entegratör desteği çok daha uygundur. Sovos Foriba olarak yüzlerce firmaya, firma sistem standartlarını analiz ederek kolay ve hızlı e-Arşiv başvurusu ve uygulama planları konusunda yardımcı oluyoruz.

Hemen İletişime Geç!

Shares Share