e-Arşiv Fatura Kullanma Zorunluluğu

Gelişen dünya yenilenen teknoloji ile değişim gösterirken ihtiyaçlarda bu teknolojik yenilikler çevresinde değişim gösteriyor.

Günlük yaşantıyı oldukça kolay ve daha rahat hale getiren birçok yeniliğin yanı sıra firmalar için de sağlanan yenilikler bulunuyor.

Firmalar için sunulan yeniliklerin arasında e-Dönüşüm uygulaması yer alıyor. e-Dönüşüm uygulama portali elektronik ortama kayıt edilen muhasebe ve finansal veriler olarak açıklanıyor.

e-Dönüşüm çözümleri ile hayatımıza giren uygulamalarda e-Arşiv Fatura, e-Fatura, e-Defter, e-Beyanname ve daha birçok yeni kavram ile tanışma fırsatı yakalanıyor. e-Arşiv Fatura kullanma zorunluluğu uygulamasında ise, firmalar kendi isteği ile bu uygulamaya avantajlarından dolayı yer veriyor.

e-Arşiv Fatura Kullanma Zorunluluğu ve Faydaları

Elektronik ortamda muhasebe ve finansal verilen kayıt altına alınması olarak ifade edilebilen e-Dönüşüm uygulamaları, pek çok farklı uygulamayı da beraberinde sunuyor.

Muhasebe uygulamalarında en önemli yere sahip olan fatura kesim işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasına da bir yandan destek olan e-Fatura uygulamaları ise, e-Arşiv Fatura ve e-Fatura olarak iki farklı çeşide ayrılıyor.

e-Arşiv Fatura, elektronik ortamda Vergi Usul Kanunu’na göre hazırlanmakta olan faturanın tamamlanarak sonrasında ilgili firmaya gönderilmesi anlamına geliyor.Aynı zamanda e-Arşiv Fatura uygulaması, hem arşivlenerek elektronik ortamda da saklanabilen hem de denetim açısı ile birlikte bilgi güvenliği açısından da önemli olan bir uygulama olarak ön plana çıkıyor.

e-Arşiv Fatura Nedir?

e-Arşiv fatura ve e-Fatura’nın normal kesimi yapılan matbaa usulü faturadan farkı yoktur. Her iki belge de alınan mal ya da hizmetin bedeli olarak sunulur. Arasındaki en önemli ise, fark elektronik ortamda yapılmalarıdır.

e-Arşiv Fatura kullanma zorunluluğu olan mükellefler elektronik ortamda hazırladıkları faturayı ilgililere gönderirler. e-Fatura ve e-Arşiv Fatura arasındaki tek fark ise, e-Fatura uygulamasında gönderilen ilgilinin e-Fatura kullanımına sahip olan bir kişi olmasıdır. e-Arşiv Fatura uygulaması, faturanın hazırlandığı kişinin e-Dönüşüm uygulamasından faydalanmayan bir mükellef olması ile doğrudan alakalıdır. Her uygulamada iş hayatınız için oldukça önemli bir adımdır. Ayrıca optimum maliyet ile işlem yapabilmenizi de sağlar.

Shares Share