e Arşiv Fatura Görüntüleme

e-Arşiv Fatura Görüntüleme

e-Arşiv hizmeti sadece fatura için değil firmanın hizmet vermekte olduğu diğer bütün alanlar için geçerli bir hizmettir.

Faturaların dijital ortamda hazırlanarak hizmeti alan bireye ya da işletmeye gönderilmesi sonucunda bu hizmeti veren firma tarafından 10 yıllık süre ile bütün faturaların arşivlenmesi sağlanır. e-Arşiv Fatura görüntüleme işlemi için de bu hizmeti veren firmanın bünyesine dahil olmak ve faturaları kağıt fatura yerine e-Fatura şeklinde alıyor olmak gerekir.

e-Arşiv Fatura

e-Fatura kapsamında bireysel olan tüketiciler adına kesilmiş olan faturaların elektronik bir ortamda düzenlenmesi e-Arşiv olarak tanımlanabilir. Bu hizmeti veren firmanın müşterilerine kendileri tarafından bildirilmiş olan email adresi üzerinden e-Arşiv gönderimi yaptığı bilinmektedir. Söz konusu faturaların ikinci nüshası elektronik ortamda otomatik olarak saklanır. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2014 senesinde çıkarmış olduğu yasa ile yıllık brüt satışı 5 milyonun üzerinde olan işletmelere de e-Arşiv Fatura zorunluluğu getirilmiştir.

e-Arşiv Fatura Sisteminin Kazandırdıkları

e-Arşiv Fatura sistemine geçiş yapıldığı takdirde hem bireysel kullanıcıların hem de işletmelerin klasörlerle boğuşmalarına gerek kalmaz. e-Arşiv hizmeti sayesinde sürekli olarak evrak düzenleme işleminden kurtularak vakit kazancı sağlanır. Kargo ve kağıt gibi kişisel maliyetlerde düşüş yaşanır. e-Arşiv platformu üzerinden bireyin ya da işletme sahibinin istediği anda eski faturalarına ulaşım sağlayabilmesi mümkün olmaktadır. Kağıt israfı önlenerek doğanın dönüşümüne katkı sağlanır. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde e-Fatura düzenlemesi istenebilmektedir.

e-Arşiv Fatura Sisteminin Özellikleri

e-Arşiv Fatura sistemi içerisinde bulundurduğu özellikler ile hem bireysel kullanıcıya hem de işletme kullanıcısına avantaj sağlar. e-Fatura sistemine geçmemiş olan mükelleflerle beraber son kullanıcıya gönderim sağlanması, 10 yıl boyunca arşivin güvenli bir şekilde saklanması, e-postalara gönderilen arşivin şablon halinde hazırlanması, e-posta yolu ile fatura gönderim imkanı olması, reklam içerikleri ile şirket mesajlarına yer verilmesi, zaman ve mekan gibi sınırlamalar olmadan kolay bir şekilde erişim sağlanması, alışık olunan muhasebe sisteminin arşive entegre edilmesi, kağıt ve nüsha saklama sorunu olmadan düşük maliyetli ve çevreci bir hizmet alımı söz konusudur.

Shares Share