Foriba SAP e-arşiv çözümleri.

Foriba e-Arşiv Fatura Çözümü: Sıkça Sorulan Sorular

Kağıt faturadan kurtulmanın zamanı geldi! e-Arşiv uygulaması sayesinde e-Fatura mükellefi olmayan kullanıcılara da elektronik ortamda fatura düzenlemek mümkün. Kağıt fatura kullanımını minimuma indiren bu düzenleme sayesinde firmalar faturalarını son kullanıcıya e-posta gibi elektronik yolla doğrudan gönderebilmekte.

e-Arşiv için yayınlanan ilk genel tebliğde internet üzerinden satış yapan firmaların uygulamaya dahil olması zorunlu kılınmıştı. Hazırlanan taslak tebliğe 24.10.2018 tarihinde gelen bir güncellemeyle, e-Arşiv uygulamasını kullanma zorunluluğu bulunan mükellef grupları, (1.7.2019 itibariyle) tüm e-fatura mükelleflerini kapsayacak şekilde genişletildi.

Bu zorunluluğu getiren düzenleme henüz taslak halinde olmasına rağmen birçok firmanın uygulamaya gönüllü dahil olması, kağıt belgelerin arşivlenmesi,  taranması gibi maliyetlerin ortadan kaldırılmasının yanısıra  kağıt tüketimini de azımsanmayacak ölçüde azalttı!

Foriba e-Arşiv Çözümü

e-Dönüşüm uygulamaları için ürettiği çözümlerle alanında öncü firma olan Foriba’nın geliştirdiği e-Arşiv Fatura çözümü sayesinde SAP ekranlarından hiç çıkmadan e-Arşiv faturalarınızı oluşturabilir, geçmiş faturalarınıza erişebilir ve detaylı raporlar alabilirsiniz.

Foriba e-Arşiv fatura çözümü.Foriba ailesi olarak ürettiğimiz çözümlerle uygulamanın teknik gereksinimlerini karşılarken, düzenlemeyle birlikte akıllarda oluşan soru işaretleri için yorumlarımızı da paylaşmaktayız. Bu noktada en çok karşılaştığımız sorulardan birkaçına aşağıdaki şekilde yorum getirebiliriz.

Sıkça Sorulan Sorular

e-Arşiv uygulamasının e-Faturadan farklılıkları nelerdir?

İki uygulama da elektronik ortamda fatura düzenlemeyi mümkün kılarken temelde bazı farklılıkları vardır. Bu farklılıkları şu şekilde sıralayabiliriz:


 • e-Fatura

  e-Arşiv

  • Sisteme kayıtlı mükellefler arasında düzenlenir.
  • Fatura gönderme ve alma şeklinde iki yönlü bir uygulamalıdır.
  • Faturanın gönderim sırasında UBL-TR formatına dönüştürülmesi zorunludur.
  • GİB’e bir e-Fatura raporu gönderilmez.
  • Faturayı sadece göndermeyi içerir, uygulamaya gelen e-Arşiv faturası söz konusu değildir. Tek yönlü bir uygulamadır.
  • Serbest format veya UBL-TR formatında düzenlenebilir.
  • GİB’e günlük olarak e-Arşiv Raporu gönderimi zorunludur.
  • e-Fatura sistemine kayıtlı olmayan mükelleflere düzenlenir.

e-Arşiv raporu nedir?

Son kullanıcıya gönderilen her bir faturanın bilgisini içeren ve (1.1.2019 tarihinden itibaren) GİB sistemine günlük gönderimi zorunlu olan bir rapordur. Foriba olarak geliştirdiğimiz çözümümüz sayesinde e-Arşiv raporlarınızı sizin için düzenleyip GİB sitemine gönderebilmekteyiz. SAP ekranlarından ayrılmadan gönderilen bu e-Arşiv raporlarının takibini yapabilirsiniz

e-Arşiv çıktısı irsaliye yerine kullanılabilir mi?

Gerekli koşullar sağlandığında e-Arşiv için oluşturulan çıktılar irsaliye yerine de kullanılabilmektedir. Bu durumda tekrar bir irsaliye düzenlenmesine gerek kalmamaktadır.Bu koşulları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Malın teslimi anında verilmesi
 • ‘İrsaliye yerine geçer’ ibaresi
 • Düzenleme tarihi ve saat bilgisi
Erdinç Aysu

Erdinç Aysu

Çözüm Yöneticisi

Shares Share