Digital Fatura

Dijital Fatura Nedir?

Yenilenen teknoloji ve gelişen dünya içinde birçok uygulama hayatımızın içine girerek daha rahat bir yaşam sunarken iş yaşamında da belli kolaylıklar sağlıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru haline gelen internet sayesinde artık fatura sorgulama işlemleri de kolaylıkla halledilebilmektedir. İnternet üzerinden e-Fatura sorgulama nasıl yapılır konusuna geçmeden önce e-Fatura kavramını açıklamak gerekir. e-Fatura internet üzerindeki servis sağlayıcıları sayesinde ulaşılabilen fatura arşivlerinin tamamına erişmeye olanak sunan bir hizmettir.  Bu hizmeti kullanarak arşivdeki bütün eski faturalara ve son çıkan fatura bilgilerine ulaşılabilmektedir. Elektronik ortama aktarılan bütün faturaların günümüz teknolojisi sayesinde internet üzerinden rahatlıkla ulaşılabilir hale gelmesinin yansıra eski arşiv depolarında sıkça rastlanan kaybolma tehlikesinden de kurtulur hale gelmiştir.

e-Fatura ve e- Arşiv Fatura Nedir?

İş hayatı içinde oldukça önemli olan ve firmaların yararlandıkları bu sistemler arasında özellikle de muhasebe ve finans uygulamaları yer alıyor. e-Dönüşüm portalleri sayesinde firmalar kolaylıkla bu alanlardaki işlemlerini yapabiliyor.Firmaların sundukları e-Dönüşüm portalleri aynı zamanda maliyet ve zaman açısından da firmalara tasarruf elde edebilme imkânını sağlıyor.

e-Fatura nedir diye merak ediyorsanız, bu fatura türünün aslında normal faturalardan herhangi bir farkı olmadığını söyleyebiliriz. e-Dönüşüm portaline tabi olan diğer firmaya gönderim yapacağınız fatura, e-Fatura olarak gönderilebilir. Fakat fatura gönderimi yapacağınız firmanın e-Dönüşüm portalini kullanmaması durumunda ise farklı uygulamaya yer verilir: e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura, e-Fatura mükellefi olmayan kullanıcıların arasında dolaşan elektronik bir fatura türüdür. e-Fatura’dan farklı olarak son kullanıcılara da gönderebilir.

Çözümlerimizin Özellikleri Nelerdir?

e-Arşiv ve e-Fatura’nın da içinde olduğu e-Dönüşüm uygulamaları ile firmalar birçok işlemi bulut veri depolama ortamında gerçekleştirmenin avantajını da yaşar. 10 yıl boyunca bilgilerin saklanabildiği bu uygulama, firmaların verilere anlık olarak erişebilme imkânını elde edebilmesini sağlıyor.

e-Dönüşüm uygulamasına geçecek olan firmanız, optimum maliyet elde ederken aynı zamanda zamandan da büyük bir tasarruf elde eder. İş verimliliğini artıran e-Fatura uygulamaları, fatura işlemlerinizi daha güvenilir ve pratik bir şekilde yapabilmenizi sağlar.

İç ve dış denetim için son derece uygun olan bu uygulamalar nakit akışını da hızlandırarak işletmelere ayrıca finansal destek sağlar. Elektronik ortamda gerçekleştirilecek olan yedekleme sistemi sayesinde ise, yedekleme işlemi için harcanan maliyet ve veri merkezi gibi maliyetler de ortadan kalkar.

Fatura basımı ve gönderimi gibi maliyetlerin de ortadan kalktığı sistem içinde personellerinizin de daha iyi bir sistem içinde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda dilediğiniz zaman denetleme yaparak, sistem içinde nelerin gerçekleştirdiği görebilirsiniz. Son işlemler ve daha birçok konu hakkında bilgi edinme olanağına da sahip olursunuz.

e-Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır Yöntemleri

Oluşturulan güncel sistemde e-Fatura sorgulama nasıl yapılır sorusunun yanıtı için öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığının kullanmış olduğu e-Fatura uygulamasına erişim sağlamak gerekmektedir. Doğrudan gelir idaresinin sistemini kullanarak dijital ortama aktarılan faturaların sorgulanabileceği gibi Gelir İdaresinin yetki vermiş olduğu gerekli donanıma sahip bir firma olarak sağladığımız dijital altyapı üzerinden e-Fatura arşivlerine erişim sağlayan gelişmiş bir hizmet sunmaktayız.

Shares Share