CRM aracı seçerken nelere dikkat edilmesi gerekir?

CRM Aracı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Madde!

Globelleşme ve rekabetin artması ile şirketler artık ürün odaklı yönetimi bırakmaya başladı. Bunun yerine hem finansal kaynakların korunabileceği hem de pazarlamanın daha etkin yapılabileceği farklı bir çözüme ihtiyaç duyuldu. Bu noktada, müşteri odaklı yönetime geçilerek verimlilik ve karlılığın artırılması mümkün.

Günümüzde çok sayıda büyük ve küçük ölçekli işletmenin kullandığı CRM programları, aslında müşterilerin temel alındığı bir yöntemler bütünü. Kurumsal şirketlere ve startup ekosistemindeki şirketlere çok sayıda avantaj sağlayan CRM aracının yapısını, uygulama yöntemlerini ve avantajlarını anlamak elbette büyük önem taşıyor!

CRM Nedir?

İngilizcesi “Customer Relationship Management” olan CRM açılımı Müşteri İlişkileri Yönetimi’dir. Şirketlerin, var olan ve potansiyel müşterileri ile ilişkilerini daha verimli ve karlı hale getirebildikleri teknolojik ve stratejik uygulamaların tamamı CRM ne demek sorusunun da yanıtıdır. Müşteri odaklı uygulamalar içinde ise yazılımlar öne çıktığından, CRM kavramı CRM yazılımı olarak da bilinmektedir.

 • Şirketlerin daha hızlı büyüyebilmek ve kar oranını artırmak için uyguladığı yöntemler temel olarak müşteri ihtiyaç ve beklentilerini anlamak üzerinedir. Bu noktada ürünlerin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi adına hedef kitleyi ve potansiyel müşterileri iyi analiz etmek gerekir. Tüm bu basamaklar göz önünde bulundurulduğunda, üretimin dışında kalan satış, pazarlama, satış sonrası destek gibi tüm süreçlerde CRM yazılım ve çözümlerinden yararlanabilirsiniz.

Müşteri ilişkileri yönetimi ve CRM yapısını doğru bir şekilde anlayarak şirketinizi hızlı bir şekilde geliştirebilmeniz mümkün.

CRM Aracı Kullanarak Neler Yapabilirim?

Müşterilerinizle ilgili tüm verileri saklayıp, takip etmenize ve strateji geliştirmenize olanak sağlayan CRM ile süreç yönetiminizi kolaylaştırabilirsiniz!

 • Ürün ya da hizmetinizin satış ve pazarlama gibi operasyonel süreçlerinde CRM çözümlerinden yararlanarak doğru hedef kitleye, doğru zamanda, doğru strateji ile ulaşabilirsiniz.

CRM uygulamaları şirket yöneticileri ve ekipleri tarafından farklı şekillerde değerlendirilir. Yöneticiler genellikle satış ve pazarlama organizasyonlarını iyileştirebilmek adına CRM çözümlerinden yararlanır. Ekipler ise kısa bir sürede müşteri verilerine ulaşarak satışları kontrol edebilir ve satış sonrası hizmette daha etkin olabilir.

 • Müşterilerin satın alma alışkanlıklarının detaylıca bilinmesi, satış ve pazarlama süreci için hazine değerindedir! Bu noktada, CRM aracınızı kullanarak satış sonrası hizmetler için de müşterilerinize ait verilere hızlıca ulaşabilir ve onların beklentilerini anlayabilirsiniz!

CRM’in Avantajları Nelerdir?

 • CRM sistemi ile var olan müşterilerin ve potansiyel alıcıların verilerini düzenli bir şekilde kayıt altına alır ve hızlıca bu bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Bulut teknolojisi ile desteklenen CRM programı, internet bağlantısının olduğu her yerde erişime açıktır. Bu sayede, sahada görev alan ya da bir nedenle şirket dışında olan tüm personel, müşteri verilerine anında ulaşabilir. Tek noktadan yönetilen veriler üzerinde değişiklik yapılabilmesi de sağlanan avantajlar arasında.
 • Kurulumu ve öğrenmesi oldukça kolay olan CRM software uzun eğitimler, bakım, altyapı gibi masrafların ortadan kalkmasına yardımcı olur. CRM eğitimi alan ekipler, mobil uygulamalarla bile istedikleri verilere kolaylıkla ulaşabilir.
 • Pazarlama ve satış sürecine en önemli katkılardan biri müşterilerin kategorize edilebilmesidir. CRM çözümleri ile müşterileri sektör ve potansiyellerine göre listeleyerek iş sürecinizi bu bilgilere göre oluşturabilirsiniz. Müşteri verileri ile CRM değerlendirmesi yaparak ürün ve hizmet kalitenizi artırmanız da mümkün.

CRM Aracı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

CRM aracı belirlerken mutlaka hedef belirlemelisiniz.

CRM aracı seçerken pek çok şirket öncelikle kolay kullanılabilen bir arayüze ve fiyat bilgilerine dikkat eder. Aslında, ekiplerin bu programları zorlanmadan kullanabilmesi fiyattan daha önemlidir. Ancak tüm bunları büyüme hedefiyle entegre ederek çok yönlü düşünmek gerekir.

Peki CRM aracı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Hedeflerinizi Belirleyin!

Çözmeye çalıştığınız sorunu anlamanız önemlidir. Hangi CRM aracının ihtiyaçlarınıza cevap veren, doğru ve etkili bir seçim olacağına karar verme aşamasında göz önünde bulundurmanızı tavsiye ettiğimiz noktaların temeli tek bir olguya dayanıyor; çözmeye çalıştığınız sorunu iyi analiz etmek!

Bu tür hedeflere örnek olarak şunlar gösterilebilir;

 • Potansiyel Müşterileri Takip Etme
 • Müşteri Tabanını Takip Etme
 • Fırsatları ve Kapanış Oranlarını İzleme
 • Departmanlar arası İletişim Kurma
 • Süreç Yönetimi
 • Özelleştirilmiş Raporlamalar
 • Satış Süreçlerinin Organizasyonu
 • Karlılığın Arttırılması
 • Verimliliğin Arttırılması

Uygulama Sürecini Tanımlayın!

Anahtar bileşen olarak tanımlayabileceğimiz bu süreç kullanacağınız tüm çözümlerde karşınıza çıkacak. Bu noktada uygulama süreci maliyetini CRM seçiminizde göz önünde bulundurabilirsiniz. Sistem hatalarını gidermek, eğitim ve test maliyetleri gibi metrikler burada dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Kullanıcıların Uyum Sürecini Analiz Edin!

Hangi sistemi seçerseniz seçin, değişime direnen ekip üyeleri ile karşılaşabilirsiniz. Satış personelleri arasındaki en yaygın kaygı müşteri ilişkilerini kaybetme korkusudur. Burada önemli olan ekip arkadaşlarınızın müşterilerini kaybetme veya başkalarıyla paylaşma riski altında olmadıklarını onlara en iyi şekilde aktarabilmek.

Yine satın alma sürecini desteklemek adına satış ekibini CRM seçim sürecinize dahil etmek, çalışanların yeni bir sistem tarafından daha az tehdit altında hissetmelerini ve seçilen aracın onlar tarafından benimsenmesini sağlar.

Mobiliteyi Göz Önünde Bulundurun!

Mobilite içinde bulunduğumuz dönemde kilit öneme sahip. Satış ekibiniz büyük olasılıkla yeni CRM sisteminize erişmek için telefon, tablet, bilgisayar gibi araçlar kullanacaklar. Bu noktada çeşitli web etkin cihazlar kullanılarak erişilebilen bir araç kullanmak büyük önem taşıyor. Unutmayın ki, çoğu satış personeli teknolojinin ilk uygulayıcılarıdır, bu nedenle düzenli olarak güncellenecek ve yeni teknolojiyle güncel kalabilecek bir platform tercih etmelisiniz.

İhtiyaçlarınıza Uygun Özelleştirmelerden Faydalanın!

CRM’lerin farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek özelleştirmeler sunan esnek bir yapıda olması gerekiyor. Aynı şekilde, işinizle birlikte büyüyecek ve değişim süreçlerine adapte olarak uyum sağlayacak bir araç seçmekte fayda var.

Uyumluluk Oldukça Önemli!

API’lerle birbirine bağlanan uygulamalar ve sistemler konusunda uyumluluk sağlayabilecek bir CRM aracı seçmek sizi manuel müdahalelerden olabildiğince koruyacaktır. Bu noktada seçtiğiniz aracın otomasyon kabiliyetlerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

Ürün Demosundan Faydalanın!

Seçmeyi düşündüğünüz aracın demosundan faydalanmayı, alt kırılımlarını tespit etmeyi, işletmenizin ihtiyaçları için güçlü ve zayıf yönlerini test etmeyi unutmayın. Demo sürecine vakit ayırmak ve doğru analiz yapmak uzun vadede karşılaşabileceğiniz sorunları ve avantajları görmek adına oldukça önemli.

Rapor ve Veri Analizlerini Tespit Edin!

CRM’in tüm işlevleri iyi olsa da, rekabet adına gerçekten etkili olacak kısım veriler ve raporlamalardır!

Raporları verilerinize göre özelleştirebilme imkanı veren araçlar; kazancınızı, kayıplarınızı ve iyileştirme fırsatlarınızı gösterecektir. Faaliyetlerinizin etkili olduğunu düşünebilirsiniz, ancak verileriniz size aksini gösterebilir. Bu noktada,

Veri takibini etkili biçimde yapacağınız bir araç tercih ederseniz ve doğru müşteri verilerini eksiksik biçimde girerseniz;

işletmeniz için uygun ürün, hizmet, fiyatlandırma ve teslimat gereksinimlerini belirleyebilir ve ihtiyaçlara cevap veren stratejiler geliştirebilirsiniz!

Şirketiniz için müşteri odaklı bir anlayış ile CRM çözümlerinden yararlanarak zaman ve maliyetten büyük oranda tasarruf edebilirsiniz. Bizler de, Sovos Foriba ailesi olarak, makro ve mikro ölçekli şirketlere e-Dönüşüm hizmetlerimizi sunarken, CRM yönetiminin verimlilik ve karlılık noktasında büyük faydasını görmekteyiz!

Daha fazlasına mı ihtiyacınız var?

 • Sovos Foriba’nın 13.000+ mutlu müşterisi arasına katılmayı mı düşünüyorsunuz?
 • Aldığınız hizmetlerle ilgili sorularınız mı var?

Hızlı ve kolay adapte olabilen e-Dönüşüm çözümlerimize dair detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın! 

Hemen İletişime Geç!

Shares Share