Bulut bilişim.

Bulut Bilişim (Cloud Computing): 2019’daki Trendler

Gelişen teknoloji ve dijitalleşme ile birlikte hayatımıza yeni kavramlar giriyor. Bunlardan biri olan bulut bilişim, hem ticari işletmelerin hem de şube sayısı fazla olan firmaların yakın markajında. Artık bir ihtiyaç haline gelen bulut bilişim teknolojisi, potansiyel kullanıcıları olan işletmelere, bilgiye ulaşabilme çerçevesinde pek çok avantaj sağlıyor.

Bu avantajlardan faydalanmak için öncelikle bulut bilişimin ne olduğunu bilmek gerek.

Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir?

Sıklıkla “Cloud computing nedir?” ya da “Bulut bilişim nedir?” sorularına neden olan kavram, işletmelerin ihtiyaç duyduğu tüm veriler, dosyalar, uygulamalar ve programların online sunucularda depolanarak farklı yerlerden de erişilebilmesine izin veren sisteme deniyor. Bir başka deyişle, bulut bilişim sistemine yüklediğiniz her veri, İnternet bağlantısı olan tüm cihazlarda paylaşılıyor.

Hem bireysel kullanıcılara hem işletmelere büyük yarar sağlayan bu sistem, harddisk gibi harici taşıyıcıları kullanmaya gerek kalmadan tüm bilgilerinize kolaylıkla erişebilmenize olanak tanıyor.

Bulut Bilişim Teknolojileri

Genel olarak 2008’den itibaren hızla yayılmaya başlayan bulut bilişim sistemlerinin temelleri 60’li yıllarda atılıyor. Bir sunucuda depolanan tüm verilerinize online erişim sağlayan bulut bilişim teknolojileri, bir anlamda inovatif çalışmaların sonucudur. Bilişim alanındaki ilerleme, hem bireysel kullanıcıların hem de işletmelerin pek çok avantaj sağlayacağı boyutlara gelmiş durumdadır. Her yerden ulaşılabilen veriler, iş yükünü hafifletirken maliyetlerin de düşmesini sağlıyor.

Bireysel kullanımla birlikte esas olarak işletmelerin kullandığı bulut bilişim teknolojileri, kurulum gerektirmediği için de tercih edilmektedir. İşletmeler için düşük maliyet anlamına gelen bu sistem, operasyonel işlerin pratik bir şekilde tamamlanmasını sağlıyor. İşletmelerde pek çok alanda kullanılan bulut bilişim örnekleri, kullanım alanlarına göre çeşitlendirilebilir.

Bulut Bilişim Uygulamaları

Akıllı telefon, tablet gibi mobil cihazların hayatımıza girmesiyle birlikte aslında farkında olmadan bulut bilişim uygulamalarını her alanda kullanıyoruz. Bu cihazlarda bulut bilişim sisteminin kullanılması, artık bir ihtiyaç hâline gelmiş durumda. Akıllı cihazlara indirilebilen uygulamalar sayesinde ticaretten eğitime, sağlıktan eğlenceye pek çok alanda girilen veriler, hem bireysel kullanıcılar hem de ticari firmalar tarafından kullanılarak bir anlamda bilişimin gelişimine katkı sağlanıyor.

Ticari Uygulamalar

Mobil cihazlara indirilen bu uygulamalar, farklı alanlarda faaliyet gösterse de çoğunlukla ticaret amaçlı alışverişte kullanılmaktadır. Ticaretin dijitalleşmesiyle ortaya çıkan e-ticaretin de katkısıyla yaygınlaşan bulut bilişim uygulamaları, güvenlik ve veri işleme hızı gibi konularda gelişimini sürdürüyor.

Sağlık Uygulamaları

Bireysel kullanımın kolaylığı açısından basit bir arayüzle tasarlanan bu uygulamalar, bilgiye erişimi mümkün kılarken, aynı zamanda sağlık konusunda bilgilenmeyi de sağlıyor. Bulut bilişim sağlık uygulamalarının asıl amacı, acil durumlarda sağlık kuruluşlarına dakikalar içinde haber verebilmek olarak kendini gösteriyor.

Eğitim Uygulamaları

Bulut bilişim çerçevesinde indirilen eğitim ve öğretim uygulamalarının amacı, öğrenci ve öğretmenleri bir araya getirerek eğitimin niteliğini geliştirmek olarak görülüyor. Online eğitimlerin yaygınlaşmaya başlaması, bu uygulamalara olan bakış açısını da değiştirmeye devam ediyor.

Eğlence/Hobi Uygulamaları

Bireysel olarak en rağbet gören uygulamalar oyun uygulamaları oluyor. Bu talep, oyun altyapılarının iyileştirilme ve geliştirilme sürecini hızlandırarak, oyun oynamayı kullanıcılar için daha pratik bir hâle getiriliyor.

Bulut Bilişimin Avantajları

İşletmeler için veri işlenmesi ve depolanmasında büyük kolaylık sağlayan bulut bilişim avantajları ile gün geçtikçe daha fazla tercih ediliyor.

  • İşletmelerin bilişim teknolojileri alanına yaptığı yatırımlar, büyük ölçüde azalıyor. Sunucular, güç üniteleri, soğutma sistemleri gibi veri işleme ekipmanları ile yazılım/donanım için bütçe oluşturulmasına gerek kalmıyor.
  • Verilerin çok büyük bir alanda depolanmasına olanak sağlayan sistem, bu verileri hızlı bir şekilde transfer ederek ve yedekleyerek maliyeti düşürüyor.
  • BT görevleri arasında olan yazılım ve donanımla ilgili pek çok iş, bulut sistemi sayesinde ortadan kalkıyor. İşletmeler, bu zamanı verimli bir şekilde değerlendiriyor.
  • Bulut bilişim güvenliği konusunda da ciddi önlemler alınıyor. Verilerin korunması ve paylaşımı gibi kaygılarla alınan tedbirler, sistemin güvenilirliğini artırıyor.
Shares Share