B2B, B2C iş modelleri.

B2B ve B2C İş Modelleri (2019)

İş hayatında sıklıkla duyduğumuz B2B, B2C ve C2C kavramları, tam anlamıyla anlaşıldığında, süreçlerin en doğru biçimde yönetilmesi ve şekillendirilmesini sağlıyor. Peki, pazarlama ve satış stratejisini tam anlamıyla belirleyen bu iş modeller hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?

Bu yazımızda, işletmeci-tüketici arasındaki ilişkiyi tanımlayarak strateji geliştirebilmenizi sağlayacak bu kavramları detaylarıyla analiz ediyoruz.

B2B Nedir?

B2B; Türkçesi “Şirketten Şirkete” anlamına gelen “Business to Business” kelimesinin kısaltmasıdır. Bu kavram; şirketlerin kendi aralarında gerçekleştirdikleri pazarlama veya satış uygulamalarını tanımlamak için kullanılır.

B2B alanında faaliyet gösteren şirketler; birbirlerinin hizmet anlayışını iyileştirme amacıyla çalışır. Nihai kullanıcı/tüketicinin yer almadığı bu iş modelini gözlemleyebileceğimiz başlıca alanlar şu şekildedir:

 • Hammadde Ticareti: Her işletmenin mamul elde edebilmek için belli bir hammaddeye ihtiyacı vardır. Bunu temin edebilmek için yine başka bir işletme ile ticari ilişki içine girmek durumundadır. Bir terzinin kumaşçıdan ürün tedarik etmesi, bu durumun bir örneğidir.
 • Operasyonel İş Birlikleri: İşletme etkileşiminin bir diğer boyutu ise operasyon kısmında gerçekleşir. İşletmeler, kendi bünyelerinde üretemedikleri hizmeti başka işletmelerden talep eder. Bir firmanın, işe alım sürecini hızlandırmak için danışmanlık firmasından hizmet alması, bu duruma bir örnek niteliğindedir.
 • Toptancı-Perakendeci: Toptan satış yapan firmalar nihai tüketici ile değil perakende satış yapan firmalarla iş ilişkisi kurar. Büyük marketlerin sebze-meyve için tedarikçileriyle kurduğu ilişki, bu duruma bir örnektir.

Üretim yapan her marka, gerek hammadde ticareti sebebiyle gerekse operasyonel iş birliği ihtiyacından dolayı B2B iş modelini kullanmak zorundadır. Bir otomobilin üretilmesi için birçok tedarikçiden parça alınması bu durumun en temel örneklerindendir.

B2C Nedir?

B2C; Türkçesi “Firmadan Tüketiciyle” anlamına gelen “Business to Consumer” kelimesinin kısaltmasıdır. Bu kavram; şirketlerin direkt tüketicilerle kurduğu ticari ilişkiyi tanımlamak için kullanılır. Bireysel şekilde yaptığımız her alışveriş, bu iş modelinin bir örneği olarak kabul edilir. Günümüzde bu kavram sıklıkla iki farklı şekilde uygulanır.

 • Sanal Pazar: Farklı markalara ait ürünlerin satışa sunulduğu siteler “sanal pazar” olarak adlandırılır. E-ticaret etki alanının her geçen gün artması sebebiyle, nihai kullanıcıya ürün satmayı hedefleyen sanal pazarlar en popüler B2C iş modeli örneklerindendir.
 • Sanal Mağaza: Üretici firmanın, ürünlerini kullanıcıya satmak amacıyla kurduğu siteler “sanal mağaza” olarak tanımlanır. Rekabet artışı sebebiyle, firmaların daha hızlı bir şekilde kullanıcısına ulaşma hedefiyle oluşturduğu sanal mağazalar, B2C iş modeline bir örnektir.

Teknolojinin hayatımızdaki önemiyle birlikte büyüyen bir pazar haline gelen bu iş modelinde, hem işletme hem tüketici fayda sağlar. İnternet üzerinden satış yapan firmaların işletme giderleri azalır; fiziksel iletişimin azalması sebebiyle “alım” odaklı alışveriş anlayışı gelişir; müşteri profilini çok daha iyi analiz etme şansı elde eder; dünyanın her noktasına satış yapabileceği için küresel başarı yakalama şansı doğar.

Tüketici; “kullanıcı deneyimi” odaklı ve daha iyi hizmet vermek için sürekli gelişme göstermeye çalışan firmalardan alışveriş yapma şansı bulur; ihtiyacı, beklentisi ve bütçesi doğrultusunda pek çok alternatif arasından seçim yapar; daha hızlı ve zahmetsiz bir alışveriş deneyimi elde eder.

B2B ve B2C İş Modelleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • B2B modelinde hedef kitle yine bir işletmedir. B2C iş modelinde ise hedef kitle nihai kullanıcıdır.
 • B2B iş modelinde “pazarlık payı” vardır. Ödeme şekli, fiyat, teslim tarihi gibi ticari işleyişin her aşamasında değişiklikler gerçekleşebilir. B2C modelde böyle bir duruma yer yoktur. Firma ile müşterinin kurduğu ticari ilişkinin her aşaması net bir şekilde belirlenmiştir.
 • B2B iş modeli; çıkar ve iş birliği kavramları üzerine kurulu olan bir kavramdır. B2C modeli ise duygusal fayda ön plandadır
 • B2B iş modelinde müşterilerin bir ürünü tekrar satın alma ihtimali, B2C iş modeline kıyasla daha yüksektir. Bunun sebebi, B2C satın alım sürecinde duyguların da rol oynamasıdır.

C2C Nedir?

“Tüketiciden Tüketiciye” olarak çevrilen “Costumer To Costumer” modelinde ise tüketiciler birbirlerine mamul ya da hizmet satışı gerçekleştirir. E-ticaretin gelişmesi sonucunda ortaya çıkan bu kavram; tüketicinin sahip olduğu ürünü, belirli bir site/uygulama aracılığıyla, diğer tüketicilere satışa sunabilmesi demektir. 2.el kıyafet satışı üzerine kurulan siteler, bu iş modelini en iyi tanımlayan örnektir.

Bu modelle kazanç sağlamanın pek çok yolu bulunur. En sık kullanılan yöntemler reklamlardan gelir elde etmek ve komisyon almaktır. Aynı zamanda bir e-ticaret sitesinde sanal mağaza kurabilirsiniz.

 • Sanal Mağaza Kurmak: Oluşturacağınız sanal mağaza ile alıcı ve satıcıyla ilişki içine girmeden kazanç elde edebilirsiniz. Aynı zamanda, mağazanızı kiraya da verebilirsiniz.
 • Komisyon: E-ticaret siteniz üzerinden alıcı ve satıcı arasında aracı olarak komisyon yoluyla kazanç sağlayabilirsiniz.
 • Reklam Alma: Alacağınız reklamları sitenizdeki reklam alanlarında yayınlayarak gelir elde edebilirsiniz.

 Hem muhasebe hem finans sürecinde teknolojiyi etkin bir şekilde kullanan Sovos Foriba B2B, B2C ve C2C e-ticaret modellerine aktif olarak hizmet vermektedir.

Müşterilerini istedikleri hizmete hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ulaştıran Sovos Foriba, keyifli bir deneyim sunar.

Shares Share